
Fotó: Gergely Imre
Mindössze három képviselő támogatta a Csergő Tibor polgármester által előterjesztett költségvetés-tervezetet a hétfői tanácsülésen. A testület többi tagja tartózkodott az online összehívott szavazáson, amire Csergő Tibor is a világhálón keresztül jelentkezett be. Aligha lesz március 8-ig elfogadott büdzséje Gyergyószentmiklósnak.
2024. március 04., 17:272024. március 04., 17:27
2024. március 04., 18:252024. március 04., 18:25
A tanácsteremben 11 képviselő foglalt helyet, a polgármester százötven méterrel távolabbról,
A testület többi tagja szintén online vett részt a technikai malőrök miatt többször megszakadt vitán, amelynek napirendjén a költségvetés-tervezet szerepelt.
Csergő Tibor előterjesztésében nagyjából ugyanazt ismételte el, amit pénteki sajtótájékoztatóján már ismertetett.

Mielőtt még a helyi képviselő-testületnek bemutatta volna, sajtótájékoztatón ismertette Gyergyószentmiklósi idei költségvetés-tervezetét Csergő Tibor polgármester. A testület hétfőn ül össze, hogy erről döntsön.
Ezt követően előbb az RMDSZ-frakció vezetője, Erős Levente szólalt fel. Kifejtette, hogy míg a polgármester korábban konzultációt, átláthatóságot ígért, de erre a tervezetre semmiképp nem lehet azt mondani, hogy átlátható. Például
Mivel a második, harmadik és negyedik negyedévnél 0 lej szerepel a költségvetés-tervezetben, egyáltalán nem derül ki például az sem, hogy milyen munkálat mikorra lenne ütemezve.
Fotó: Gergely Imre
Erős megkérdezte, hogy miért nem szerepel a tervezett beruházások között a várost elkerülő út tervei elkészítésének még szándéka sem. Ezt már évekkel ezelőtt el kellett volna indítani, de nem történt semmi, miközben
Hogy itt nem történt e tekintetben semmi, az egyedül a polgármester felelőssége – mutatott rá a képviselő.
Felvetette azt is, hogy miért nincs pénz elkülönítve egy ipari park létesítéséhez szükséges terület megvásárlására.
Csergő Tibor azzal érvelt, hogy a költségvetési tételek negyedévenkénti ütemezését nem a tanácsnak kell megszavaznia, az polgármesteri feladatkör, de
Az ipari park témáját pedig most pénteken hallotta először, írásban nem tett senki ilyen javaslatot – állította. Erős ezzel szemben rámutatott, hogy az ipari park kérdéséről jóval korábban beszéltek a polgármesterrel, és akkor az utóbbi – ráadásul írásban – még támogatta is az ötletet.
Fotó: Gergely Imre
Az EMSZ részéről Málnási Huba frakcióvezető intézett számos kérdést a polgármesterhez, aki volt amire válaszolt, másokra nem. Például kíváncsi volt arra is, hogy a városi könyvtár megkapta-e azt a 15 ezer lejt, amiből egy könyvnyilvántartó szoftvert kellene vásárolni; vagy hogy
Az önkormányzati képviselők arra is kíváncsiak voltak, hogy a Dózsa György, Békény és Halász utcákat érintő beruházásra megvan-e a szükséges fedezet, hogy hét év után végre sikerüljön befejezni.
Csergő Tibor szerint a könyvtár 10 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint tavaly, és ő nem tudja, hogy ezt mire kell költenie, a kórház pedig megkapta a kért finanszírozást. A három utca korszerűsítésére pedig ugyanúgy megvan a pénz, mint ahogy a tavaly is megvolt.
Ezzel szemben Vincze Csilla a könyvtár igazgatója rámutatott, hogy
Benedek Csaba, a kórház képviseletében pedig azt mondta el, hogy
Új szűrőprogramra most sem kaptak pénzt, hanem csak egy korábbi programban részt vevő személyek felülvizsgálata tud megvalósulni.
Fotó: Gergely Imre
Nem született válasz a polgármester részéről Málnási Huba azon kérdésére, hogy miből fogja megvalósítani a város azokat a beruházásokat, amelyek ugyan szerepelnek a költségvetés-tervezetben, de nincs hozzájuk pénz rendelve. És nem kevés összegről van szó, mint elhangzott:
A vita valószínűleg még sokáig húzódott volna, de Kémenes László ülésvezető véget vetett ennek, következhetett a szavazás. Itt csak három, Csavar Gábor és Csergő Ottó RMDSZ-es, valamint Vasile Candrea PNL-s képviselő támogatta a tervezetet,
Így a költségvetést nem fogatták el, a testület várhatóan pénteken ül össze újra.
Az pedig március 8-a lesz, azon a napon, amikor a kincstárnak folyósítania kellene a márciusi támogatást a városnak – azt az összeget, amit az állam az áfából és a személyi jövedelemadóból oszt vissza az önkormányzatnak. A zárolt számlák felszabadítása pedig így addig nem történhet meg.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!