
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Továbbra is magas a napi fertőzések száma Hargita megyében, ahol 17 új esetet igazoltak csütörtökön. Ezzel 128-ra emelkedett a kórházban ápolt vagy megfigyelt személyek száma a térségben.
2020. július 30., 14:082020. július 30., 14:08
2020. július 30., 14:182020. július 30., 14:18
Ismét nagyszámú, 17 új koronavírus-fertőzést igazoltak csütörtökön Hargita megyében, ezzel 519-re nőtt a járvány kezdete óta a térségben azonosított esetek száma – derül ki a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal közleményéből.
Közülük eddig 376-an hagyták el gyógyultan a kórházakat, 15 haláleset történt,
Az új esetek mellett a már korábban igazolt fertőzöttek újratesztelése során Hargita megyében 4 személy esetében kaptak újabb pozitív eredményt – olvasható a Stratégiai Kommunikációs Csoport tájékoztatásában.
Adrian Pănescu, a prefektusi hivatal szóvivője megkeresésünkre azt is elárulta, hogy a megyében hét személy tartózkodik otthoni elkülönítésben, 232-en pedig házi karanténban vannak. Mivel a koronavírussal kapcsolatos adatok közlése során zavart okozott az elmúlt napokban az otthoni elkülönítés és karantén fogalmának megváltozott értelmezése, ezzel kapcsolatosan is érdeklődtünk a szóvivőtől. Mint kiderült, a félreértések valószínűleg abból fakadnak, hogy a járvány kezdetén Romániában a karantén számított „szigorúbb” intézkedésnek a házi elkülönítéssel szemben, a múlt héten életbe lépett karanténtörvényben azonban a két fogalom meghatározásakor a nemzetközi egészségügyi rendszabályok által használt terminológiát vették át, és lemondtak a Romániában eddig használtról. Ennek értelmében
Az új rendelkezések értelmében azoknak kell karanténba vonulniuk, akik kapcsolatba kerültek egy fertőzöttel, vagy magas esetszámmal rendelkező országokból tértek haza Romániába. A magas járványügyi kockázatot jelentő országok legfrissebb listája hétfőn lépett érvénybe, az ezekből érkező utazók 14 napos karantén letöltésére kötelesek otthonukban, egy általuk bejelentett helyszínen vagy szükség esetén egy, a hatóságok által kijelölt helyen.
Az országok a következők: Dél-Afrika, Szaúd-Arábia, Argentína, Örményország, Azerbajdzsán, Bahrein, Bolívia, Bosznia és Hercegovina, Brazília, Zöld-foki-szigetek, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Szváziföld, Guatemala, Honduras, Turks- és Caicos-szigetek, Virgin-szigetek, Irak, Izrael, Kazahsztán, Kirgizisztán, Koszovó, Kuvait, Luxemburg, Észak-Macedónia, Maldív-szigetek, Mexikó, Moldova, Montenegró, Omán, Palesztina, Panama, Peru, Puerto Rico, Katar, Dominikai Köztársaság, Oroszország, Szerbia, Szingapúr, Egyesült Államok, Suriname.
Otthoni elkülönítésbe továbbá az igazoltan fertőzött, de tünetmentes személyeket helyezik, mivel a karanténtörvény szerint őket legtöbb 48 óráig lehet akaratuk ellenére megfigyelés alatt tartani a kórházakban, ezt követően otthonaikban tölthetik le a 14 napos elkülönülési időszakot.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!