
Szakmát tanuló szakiskolások. A duális képzés új távlatokat nyithat
Fotó: Veres Nándor
Következő tanévtől a Hargita megyei iskolákban is beindul a duális szakképzés, amelyre a cikluskezdő kilencedik osztályos diákok jelentkezhetnek. Viszont egyelőre csak az udvarhelyszéki tanintézetekben lesz lehetőség erre.
2017. április 26., 12:212017. április 26., 12:21
2017. április 26., 12:232017. április 26., 12:23
A 2016-ból származó 81-es számú sürgősségi rendelet (amely módosította a 2011-ből származó egyes számú tanügyi törvény) által Romániában is lehetősége nyílik az iskolásoknak a duális képzésre a következő tanévtől.
A kilencedik osztálytól kezdődő duális szakképzés lényege, hogy a gyakorlati ismereteket azokban a gyárakban, műhelyekben sajátíthatják el a diákok, amelyekkel a tanintézet erre szerződést köt. Az oktatási minisztérium elképzelése szerint
A nyugat-európai minta mentén történő képzésben a vállalkozók támogatják a szakoktatást, az iskola felszerelése és a gyakorlatok helyszíne mellett
Ezek mellett, a képzésben részt vevő vállalkozásoknak biztosítaniuk kell egy személyt, aki csak az ott tanuló diákokkal foglalkozik. Noha Romániában már ezelőtt is volt lehetőség duális képzésben részt venni az iskolásoknak, ezt csak a kötelező tizedik osztály elvégzése után tehették meg.
Görbe Pétertől, Hargita megye főtanfelügyelőjétől tudjuk, hogy az oktatási törvény módosítását követően későn jött ki a duális képzésre vonatkozó alkalmazási módszertan. A tanfelügyelőség április elején küldte ki a tájékoztatókat a megyei vállalkozói szövetségeknek, akik tájékoztatták a hozzájuk tartozó vállalatokat. A szövetségeknek április 19-ig kellett beküldeniük az igényléseiket az oktatási tárcához, hogy milyen képzések indításában szeretnének együttműködni a tanintézetekkel.
Hargita megyéből egyedüliként az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségétől érkeztek igénylések:
A főtanfelügyelő elmondta, a vállalkozások igényléseit belefoglalják a következő évi beiskolázási tervbe, illetve a felvételi tájékoztatókba. Egyelőre még nincs előírt tanterv a képzésre, így a következő tanévtől az elméleti órák valószínűleg a szakiskolai oktatáshoz hasonlóan zajlanak majd. Görbe Péter szerint, mivel ez még kezdeti fázisban lévő folyamat, nincs teljesen kikristályosodva minden részlete, erre még várni kell.
Nyugatról indult
A Wikipédia szerint a duális képzés mint oktatási reform Németországból indult. Az ország kialakította a duális képzés rendszerét, amely a felsőoktatás és a vállalatok igényének összehangolása, együttműködése nyomán kialakuló képzésforma. Míg az elméleti oktatás szakiskolában, a gyakorlati képzés üzemekben, vállalatoknál történik. Az iskolák feladata, hogy az általános műveltséget és a szakelméleti ismereteket átadják, míg az üzemi képzés a szakmai képességeket fejleszti. Ez a képzésforma a felsőoktatás, gazdaság és munkaerőpiac még szorosabb összekapcsolódását eredményezi, ugyanis a duális képzésben töltött évek alatt a hallgató piacképes tudásra tesz szert.
Kelemen Hunor szerdán közölte, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai nem fogják támogatni a Veștea-kormány esetleges beiktatását.
Az oktatási szakszervezetek több ezer tagja tüntetett szerdán a kormány székhelye előtt az új bértörvény tervezete ellen, majd elindultak a parlament előtti tér felé.
Idén májusban 882 177 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 606-tal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Egy férfi meghalt, két másik személy megsérült szerdán reggel két kamion frontális ütközése következtében a 6-os országúton, Zsuppa (Jupa) település közelében – közölte a Krassó-Szörény megyei rendőrség.
Meghalt kedden a kórházban az a 12 éves marosborgói (Mureșenii Bârgăului) lány, akit hétfőn a járdán gázolt el egy autó a Beszterce-Naszód megyei településen.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy szerdán benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és a miniszterjelöltek névsorát. Közlése szerint kabinetjében a PNL és a PSD politikusai mellett szakértők is helyet kapnak.
Az infláció átírja a nyaralási szokásokat, de idén sem csökken a nyaralni indulók száma Székelyföldön. Törökország és Egyiptom tartja vezető helyét a Maros megyei turisták körében, a Csíki-medencében pedig Montenegró népszerűsége nőtt meg idén.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
szóljon hozzá!