Hirdetés
Hirdetés

Nem egyszerű a diákok utazásának megoldása a tömegközlekedési járatokkal

•  Fotó: Rab Zoltán

Fotó: Rab Zoltán

Újraindultak hétfőtől a diákoknak szánt iskolajáratok Marosvásárhelyen, igaz, csak reggel szállítják a diákokat, de pontos időben. A vidéki településekről ingázó tanulók októbertől számíthatnak arra, hogy jobb lesz az összeköttetés az otthonuk és az iskolájuk között – de akkor sem mindenhonnan.

Simon Virág

2022. szeptember 05., 11:272022. szeptember 05., 11:27

2022. szeptember 05., 13:042022. szeptember 05., 13:04

Marosvásárhelyen tavaly ősszel indítottak elsőként iskolajáratokat, vagyis kizárólag diákokat szállító buszokat. Tavaly átlagban heti 1500 személy vette igénybe a közösségi szolgáltatást. Marosvásárhely alpolgármestere, Portik Vilmos elmondta:

a kezdeményezés célja, hogy a családok valós igényeire adjanak választ, ugyanakkor pedig a gépkocsihasználat helyett kínáljanak alternatív megoldást, ezáltal csökkentsék a reggeli autós forgalmat.

Hirdetés

„A marosvásárhelyi iskolajáratok gyakorlatilag azt jelentik, hogy hét közben a 7.15 és 7.30 között bizonyos menetrend szerinti városi közszállítási járaton egyszerre két autóbusz indul, és

Idézet
a buszmegállóba érkező első mindig a külön táblával jelzett iskolabusz, amelyet kifejezetten az iskolába igyekvő diákok vehetnek igénybe.

Ha kisdiák utazik, akkor egy kísérője is lehet, utóbbinak azonban jegyet kell váltania. Minden járművön helyi rendőr felügyeli a gyerekek biztonságát” – fejtette ki az alpolgármester.

Honnan hová?
Bár hétfőn legtöbb helyen csak tanévnyitókat tartanak és azt sem 8 órától, az iskolabuszok indulásra készen álltak az alábbi útvonalakon: 10-es járat az Egyesülés negyedből a nagykórházig (7.20-kor indul), 12-es járat az Egyesülés negyedből a Tudorig (7 órakor indul), 18-as járat a vegyipari kombináttól a nagykórházig (7.20-kor indul), 19-es járat Tudor-nagykórház útvonalon (7.20-kor indul), a 23-as járat közszállítási vállalat Bega utcai székhelye és a nagykórház között (7.25 órakor indul), 32-es járat az Egyesülés negyedből a Tudor negyedbe (7.15 órakor indul) szállít.

Portik Vilmos azt is elmondta, hogy bár komoly igény van rá,

a törvény nem teszi lehetővé azt, hogy a Marosvásárhelyi Közszállítási Vállalat Rt. autóbuszai és járatai a városhatárt elhagyva is közlekedjenek, beszállítva a környező településekről a diákokat a városba.

Szintén a törvény szabja meg azt is, hogy csak a marosvásárhelyi lakhellyel rendelkező iskolások válthatják ki és utazhatnak ingyenes diákbérlettel az iskolajáratokon és bármely más járaton. A többi diák számára egy utazás 2 lejbe kerül.

Megyeszinten várni kell még

Mivel nagyon sok vidéki diák jár be Marosvásárhelyre középiskolába és szakiskolába, megkérdeztük a Maros Megyei Tanácsot, hogy rendeződött-e a vidéki tömegközlekedés helyzete. Mint ismert,

a járványidőszak alatt több járat megszűnt, több útvonalon az szükségesnél kevesebb járművel szállították a munkába és iskolába igyekvőket.

A Maros megyei önkormányzat még februárban kiírt egy közbeszerzést, amelynek célja új szerződést kötni a szolgáltatókkal és jobb minőségű tömegközlekedést biztosítani.

A vidéki ingázók továbbra is mostoha körülmények között várhatják a buszt •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

A vidéki ingázók továbbra is mostoha körülmények között várhatják a buszt

Fotó: Rab Zoltán

Mint a megyei önkormányzat sajtószóvivője, Molnár Imola kifejtette:

útvonalcsomagokat állítottak össze, amelyben vannak jól kifizetődő és kevésebbé vonzó útvonalak is, így remélve, hogy megyeszerte biztosítani tudják a szolgáltatást.

Összesen 17 útvonalcsomagot hirdettek meg, ebből kilencre van jelentkező. Ezek esetében elkezdődött az iratok ellenőrzése és előre láthatóan októberben szerződést is kötnek.

A maradék nyolc útvonalcsomag esetében újra meghirdetik a versenytárgyalást, remélve, hogy lesz jelentkező.

Addig is ezeken az útvonalakon az eddigi szolgáltatók szállítják az utasokat, az eddigi program szerint.

Megkérdeztük azt is, hogy a Marosvásárhely területén levő vidéki buszmegállókért ki a felelős, hiszen

a legtöbb helyen van egy-két pad kihelyezve, de eső ellen védő beálló már nincs.

Molnár Imola elmondta, a településeken levő buszmegállókért a polgármesteri hivatalok felelnek, a megyei tanácshoz csak azok tartoznak, amelyek települések között, az út szélén vannak.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja

Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?

Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?
2026. május 13., szerda

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek

Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek
2026. május 13., szerda

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat

A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat
2026. május 13., szerda

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben

Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben
2026. május 13., szerda

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot

Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság

A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság
2026. május 13., szerda

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt

Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt
2026. május 13., szerda

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk

A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk
Hirdetés