
A még ép szoborcsoport fotója és a meggyalázott síremlék
Fotó: Rab Zoltán
Másfél hónap után sem derült ki, hová tűnt, vagy ki vitte el a marosvásárhelyi római katolikus temető egyik legszebb síremlékének egy részét. A rendőrség nem adta fel, folytatja a nyomozást.
2020. július 21., 18:132020. július 21., 18:13
Marosvásárhelyen a Kálvária tetején található temetőből május 26-án éjjel vitték el a Specht Károlyné, született Züllich Emilia sírján álló szoborcsoport egyik darabját. A szobor hiányát másnap reggel fedezték fel a temetőben dolgozók, a gondnok pedig azonnal jelentette a rendőrségnek. A nyomozók kiszálltak a helyszínre, jegyzőkönyvbe vették a történteket, de többet akkor nem árultak el.

Eltűnt egy szoborcsoport egyik alakja a marosvásárhelyi római katolikus temetőből. Az esetet a temető gondnoka jelezte a rendőrségnek, a nyomozás folyamatban van. Az alkotás egy nőt ábrázol, aki egy gyerek felé hajol kezében egy kenyérrel.
Újból kint jártunk a sírnál és érdeklődtünk, történt-e előrehaladás az ügyben. Simon Imre temetőgondnok szerint semmi újdonság nincsen, tudomása szerint a nyomozás még tart, de az elkövetőkről, vagy arról, hogy mi történhetett a továbbiakban a szoborral, nem lehet tudni.
– válaszolta a Székelyhon érdeklődésére a gondnok, aki szerint ilyen nagy méretű lopás még nem történt, de plakettet, kisebb emléket már loptak el, és soha nem sikerült a tolvaj nyomára bukkanni. Úgy véli, az elvitt szobrot azonnal beöntötték, hiszen
Van, aki úgy véli, megrendelésre lophatták el, és most valakinek az udvarát vagy a parkját díszíti. „Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy valaki felfigyelt rá és fizetett, hogy ellopják neki. Most pedig a saját birodalmát teszi még gazdagabbá vele. Talán nem is Romániában, hanem külföldön, azt is el tudom képzelni” – mondta egy temetőlátogató.
A kenyéren maradt a másik kéz, amit csuklóban vágtak le a tolvajok
Fotó: Rab Zoltán
A gondnok szerint a családnak már nincs leszármazottja, legalábbis senki nem ápolja a sírt, mások szoktak kegyeletből egy-egy gyertyát vagy szál virágot helyezni rá.
A rendőrségi szóvivő úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a kerítésen keresztül vitték el a szoborrészt május 27-re virradóan ismeretlen tettesek. Bűncselekmény gyanújával folytatják a nyomozást – hangsúlyozta a szóvivő, aki ennél többet az eredményes nyomozás érdekében nem árulhatott el.
Fotó: Rab Zoltán
A síron a szoborcsoport egyik tagja egy nő, aki lehajol egy kenyérrel a kezében, hogy azt egy másik, térdeplő nőnek adja, aki karjában kisgyereket tart. A nagyobbik nőalak és kezében a kenyér megvan, valamint látszik a másik kéz maradványa is, amit csuklóból vágtak le a tolvajok.
A síremlék szoboralakjainak megmintázásra még a 19. században Specht Károlyné, született Züllich Emilia hirdetett pályázatot a Kairóban elhunyt öccse, Czélkúti Züllich Rudolf (1813–1890) szobrászművész emlékére. Az emlékmű szobrászati részét a budapesti Damkó József szobrászművész készítette, a kőfaragást a Kauser József és társa szintén budapesti kőfaragó cég végezte. A Krisztus előtt meghajoló asszony a pályázatot meghirdető, 1900. április 25-én elhunyt Specht Károlyné arcvonásait viseli. A síremléket végül 1903. június 26-án állították fel a ma is látható helyére, a temető központi sétányán, nem messze az alsó kápolnától. A sírkő felirata szerint ugyanott nyugszik az édesapa, Züllborni Züllich János, császári-királyi százados, a marosvásárhelyi vár egykori parancsnoka, aki 1782-ben született és 1843-ban hunyt el.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
2 hozzászólás