
Kisebb túlterheltség lehetett néha a rendszerben, de nem okozott nagyobb fennakadásokat az online regisztráció
Fotó: Haáz Vince
Már csak egy nap áll még a szülők rendelkezésére, hogy regisztráljanak és online kitöltsék a Szülőföldön magyarul pályázatot, amelyet minden határon túli óvodás vagy iskolás gyerek után igényelhetnek a szülők, ha magyar tannyelvű óvodába vagy iskolába jár a gyerek. A mipont.hu online felületen körülbelül ugyanannyi pályázó igényelte a támogatást idén is, mint az elmúlt évben, amikor nem online kellett kérelmezni.
2024. május 02., 20:582024. május 02., 20:58
2024. május 02., 21:122024. május 02., 21:12
Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának legfontosabb programjára, a Szülőföldön magyarul pályázatra való regisztráció idéntől kizárólag online volt lehetséges. Idén több feladat hárult a pedagógusokra, hiszen ők gyűjtötték össze diákjaik pályázati adatlapjait, miután a szülők online igényelték magyar tannyelvű óvodába, iskolába járó gyerekeik után a Szülőföldön magyarul pályázatot. Sok esetben pedig a szülőknek is segítettek a pedagógusok az online regisztrációban. Az elmúlt évben jelentősen megemelték ezt a juttatást, tavaly óta évi bruttó 100 ezer forintra emelkedett minden sikeres pályázó számára.
A pályázat hazai lebonyolításáért felelős Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke, Burus-Siklódi Botond elmondta,
Úgy tűnik, az online regisztráció nem befolyásolta az igénylők számát, hiszen az elmúlt évben is körülbelül ugyanennyien küldték be kérelmeiket. Tavaly összesen mintegy 147 ezer pályázat érkezett, ebből hozzávetőleg 140 ezren kapták meg a támogatást.
– fejtette ki az RMPSZ elnöke.
Legkésőbb május 8-áig várják az RMPSZ munkatársai, hogy az iskolák eljuttassák a gyűjtőhelyekre az adatlapokat és iskolai igazolásokat. Azután kezdődik a hitelesítés és a hiánypótlásra való felszólítás, ahol szükséges.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!