
A fákat számokkal jelölték meg, hogy könnyítsék a felmérésüket végző emberek munkáját
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai zöldövezetekben a fák számozása a zöldkataszteri felmérés része, és nem azt jelenti, hogy a jelölteket kivágják. Az utóbbi napokban a város több pontján volt észlelhető a felmérést végző szakemberek munkája, hiszen ötszáz fa részletes adatlapját készítik el, többet a központi parkból, ugyanakkor több mint ötven fát tomográf készülékkel világítottak át, hogy lássák, milyen állapotban vannak.
2022. október 28., 09:132022. október 28., 09:13
2022. október 28., 10:442022. október 28., 10:44
Csíkszeredában júliusban fogtak hozzá a város zöldkataszterének frissítéséhez, amely során
A nagyszabású projektet a Project Bag Egyesület bonyolítja le egy európai uniós pályázat révén, amelynek kedvezményezettje a város.
Imecs Istvánt, az egyesület alelnökét kérdeztük arról, hogy hol tart jelenleg a felmérés, amelyet Magyarosi Károly kolozsvári arborista és csapata végez. Az utóbbi napokban ugyanis a városlakók azt láthatták, hogy
Fotó: Veres Nándor
„A fák megszámozása a felmérésben nyújtott segítséget a csapatnak, hiszen ötszáz különleges, jellegzetes, kiemelkedő fa részletes adatlapját készítik el, ezt több ember végzi, így a számozás útmutatásként szolgált számukra” – magyarázta Imecs. Hozzátette, fontos tudni, hogy
A múlt hétvégén több mint ötven, többnyire két méternél nagyobb törzsátmérőjű fát „világítottak” át tomográf készülékkel, amely gyakorlatilag hanghullámokkal működik, ugyanakkor szenzorokat helyeznek körbe a fa törzsén, és megkopogtatják a fa törzsét, a rezgéshullámokat pedig egy számítógép rögzíti, ezek alapján egy diagram készül, amelyen jól látható, hogy mennyire üreges a fa, amely kívülről nem látszik.
Mint Imecs Istvántól megtudtuk,
December elejére pedig elkészülne az az applikáció is, amelyen keresztül a városlakók is hozzáférhetnek ezekhez az adatlapokhoz, és az egész zöldövezeti adatsorhoz. Ugyanakkor a beavatkozási javaslatok is nyilvánosak lesznek, például mely fákat kell kivágni, ugyanis
Imecs érdekességként elmondta, hogy a város fasorainak többsége fiatal, 5–10 évesek, ennek ellentéte pedig a nagyon idős fák, azok is akadnak szép számmal. Úgy fest, hogy a 90-es években nem foglalkoztak hangsúlyosan a faültetéssel, így a fák többsége vagy nagyon fiatal, vagy nagyon idős.
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai városháza részéről Bors Béla alpolgármestertől megtudtuk, hogy a zöldkatasztert a 2007-ből származó 24-es számú törvény és annak 2010-ből származó alkalmazási normája szabályozza. Jelenleg a csíkszeredai zöldkataszter aktualizálása zajlik, amelynek elkészítését egy topográfiai szakcég végzi. A felmérés eredményét november 20-án kell bemutatnia a cégnek, ezt egy bizottság ellenőrzi, és ha megfelelőnek találják, akkor átveszik az év végéig.
„A fák megszámozása a parkban a Project Bag egyesület által megrendelt munka része, amely keretén belül ötszáz fát mérnek fel.
– osztotta meg az alpolgármester. Az önkormányzat idén fogadta el a köz-és magánterületén lévő fák és cserjék metszésének és/vagy ápolásának szabályzóját, így az abban foglaltak alapján járnak el minden fa esetében.
„Számunkra minden fa fontos, csak akkor vágunk ki, ha az már nagyon indokolt és tényleges veszélyt jelent” – jegyezte meg Bors Béla.
Fotó: Veres Nándor
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
4 hozzászólás