Hirdetés
Hirdetés

Feltűnt? Csíkszeredában megjelölik a fákat – elmondjuk, miért

A fákat számokkal jelölték meg, hogy könnyítsék a felmérésüket végző emberek munkáját •  Fotó: Veres Nándor

A fákat számokkal jelölték meg, hogy könnyítsék a felmérésüket végző emberek munkáját

Fotó: Veres Nándor

A csíkszeredai zöldövezetekben a fák számozása a zöldkataszteri felmérés része, és nem azt jelenti, hogy a jelölteket kivágják. Az utóbbi napokban a város több pontján volt észlelhető a felmérést végző szakemberek munkája, hiszen ötszáz fa részletes adatlapját készítik el, többet a központi parkból, ugyanakkor több mint ötven fát tomográf készülékkel világítottak át, hogy lássák, milyen állapotban vannak.

Barabás Hajnal

2022. október 28., 09:132022. október 28., 09:13

2022. október 28., 10:442022. október 28., 10:44

Csíkszeredában júliusban fogtak hozzá a város zöldkataszterének frissítéséhez, amely során

felmérik húszezres méretű faállományát és ötszáz sövényét.

A nagyszabású projektet a Project Bag Egyesület bonyolítja le egy európai uniós pályázat révén, amelynek kedvezményezettje a város.

Hirdetés

Imecs Istvánt, az egyesület alelnökét kérdeztük arról, hogy hol tart jelenleg a felmérés, amelyet Magyarosi Károly kolozsvári arborista és csapata végez. Az utóbbi napokban ugyanis a városlakók azt láthatták, hogy

bizonyos fákat megszámoztak, és volt, aki azt feltételezte, hogy azért jelölték meg, mert ki akarják vágni azokat.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

„A fák megszámozása a felmérésben nyújtott segítséget a csapatnak, hiszen ötszáz különleges, jellegzetes, kiemelkedő fa részletes adatlapját készítik el, ezt több ember végzi, így a számozás útmutatásként szolgált számukra” – magyarázta Imecs. Hozzátette, fontos tudni, hogy

a fák kivágásáról az önkormányzat dönt, ők csupán javaslatot tesznek erre olyan esetekben, amikor a fa menthetetlen és balesetveszélyes.

Átvilágították a fákat

A múlt hétvégén több mint ötven, többnyire két méternél nagyobb törzsátmérőjű fát „világítottak” át tomográf készülékkel, amely gyakorlatilag hanghullámokkal működik, ugyanakkor szenzorokat helyeznek körbe a fa törzsén, és megkopogtatják a fa törzsét, a rezgéshullámokat pedig egy számítógép rögzíti, ezek alapján egy diagram készül, amelyen jól látható, hogy mennyire üreges a fa, amely kívülről nem látszik.

Mint Imecs Istvántól megtudtuk,

november elsejére kell elkészülniük a kiválasztott, jellegzetes, egyedi, valamiért különlegesnek számító fa részletes, háromnyelvű adatlap összeállításával, majd november folyamán feldolgozzák az adatokat, összesítik a felmérés eredményét.

December elejére pedig elkészülne az az applikáció is, amelyen keresztül a városlakók is hozzáférhetnek ezekhez az adatlapokhoz, és az egész zöldövezeti adatsorhoz. Ugyanakkor a beavatkozási javaslatok is nyilvánosak lesznek, például mely fákat kell kivágni, ugyanis

olyan fát is átvilágítottak, amely teljesen üres belülről, csak a kérge tartja (az, ha kidőlne óriási károkat tudna okozni), mely fákat lehet megmenteni, például a városházával szembeni 200-300 éves szilfát, illetve a hivatal előtti két 150 éves oltott szilfát is.

Imecs érdekességként elmondta, hogy a város fasorainak többsége fiatal, 5–10 évesek, ennek ellentéte pedig a nagyon idős fák, azok is akadnak szép számmal. Úgy fest, hogy a 90-es években nem foglalkoztak hangsúlyosan a faültetéssel, így a fák többsége vagy nagyon fiatal, vagy nagyon idős.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Azonosító számot kapnak

A csíkszeredai városháza részéről Bors Béla alpolgármestertől megtudtuk, hogy a zöldkatasztert a 2007-ből származó 24-es számú törvény és annak 2010-ből származó alkalmazási normája szabályozza. Jelenleg a csíkszeredai zöldkataszter aktualizálása zajlik, amelynek elkészítését egy topográfiai szakcég végzi. A felmérés eredményét november 20-án kell bemutatnia a cégnek, ezt egy bizottság ellenőrzi, és ha megfelelőnek találják, akkor átveszik az év végéig.

„A fák megszámozása a parkban a Project Bag egyesület által megrendelt munka része, amely keretén belül ötszáz fát mérnek fel.

Idézet
Ezeket a fákat QR-kóddal látják majd el, ezáltal ezek az információk mindenki számára elérhetők lesznek. A kódok alapján az alapadatokon kívül faj, fajta, a fa hozzávetőleges kora, az egészségi állapot pontosabb megállapítása is a projekt része

– osztotta meg az alpolgármester. Az önkormányzat idén fogadta el a köz-és magánterületén lévő fák és cserjék metszésének és/vagy ápolásának szabályzóját, így az abban foglaltak alapján járnak el minden fa esetében.

„Számunkra minden fa fontos, csak akkor vágunk ki, ha az már nagyon indokolt és tényleges veszélyt jelent” – jegyezte meg Bors Béla.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 30., hétfő

Ittasan és jogosítvány nélkül vezető sofőr is rendőrkézre került a hétvégén

Két közlekedési bűncselekmény miatt indítottak eljárást a rendőrök vasárnap Hargita megyében: egy férfit ittas vezetésen, egy fiatalt pedig jogosítvány nélküli autózáson értek.

Ittasan és jogosítvány nélkül vezető sofőr is rendőrkézre került a hétvégén
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Mozgó buszból esett ki egy diáklány, bűnügyi eljárás indult az ügyben

Megsérült hétfőn egy 15 éves lány, miután kiesett egy mozgó autóbuszból a 15A jelzésű országúton, a Beszterce-Naszód megyei Harina település közelében.

Mozgó buszból esett ki egy diáklány, bűnügyi eljárás indult az ügyben
2026. március 30., hétfő

Ezekben az ágazatokban volt magas az üres álláshelyek aránya Romániában

Tavaly 31 ezerre volt tehető a betöltetlen állások száma Romániában a statisztikák szerint, ami ötezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.

Ezekben az ágazatokban volt magas az üres álláshelyek aránya Romániában
2026. március 30., hétfő

Az üzemanyagkrízis további mérsékeléséről egyeztetnek a koalíciós partnerek

Az üzemanyag árának emelkedését fékező újabb intézkedésekről tárgyalnak hétfőn a Victoria-palotában a koalíciós pártok képviselői – értesült az Agerpres politikai forrásokból.

Az üzemanyagkrízis további mérsékeléséről egyeztetnek a koalíciós partnerek
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Továbbra is el kell viselnünk a csapadékos időt, a hegyekben havazhat is

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint hétfő reggel 10 órától kedd reggel 10 óráig a szél erősödése, mérsékelt csapadék, a hegyekben pedig havazás és hóréteg kialakulása várható.

Továbbra is el kell viselnünk a csapadékos időt, a hegyekben havazhat is
2026. március 30., hétfő

Kamion és személyautó ütközött – öten életüket vesztették

Öt személy életét vesztette hétfő reggel egy Kolozs megyében történt közúti balesetben.

Kamion és személyautó ütközött – öten életüket vesztették
2026. március 30., hétfő

Meghalt Nádasdy Ádám

79 éves korában elhunyt Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító.

Meghalt Nádasdy Ádám
Meghalt Nádasdy Ádám
2026. március 30., hétfő

Meghalt Nádasdy Ádám

Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Szinte mindenki elégedetlen azzal ahogy a kormány kezelte az üzemanyagválságot

A romániaiak 89 százaléka elégedetlen azzal, ahogyan a kormány az üzemanyagválságot kezelte – derül ki a CURS egy friss felméréséből.

Szinte mindenki elégedetlen azzal ahogy a kormány kezelte az üzemanyagválságot
2026. március 30., hétfő

Antal Lóránt: vannak energiahordozóink, de nem mi döntünk az árakról

A kőolajat leszámítva nem áll rosszul Románia az energiahordozók terén, mégis egyre költségesebbek ezek a lakosság számára. Mi ennek az oka? – ehhez hasonló kérdésekkel fordultuk Antal Lóránthoz, a szenátus energiaügyi bizottságának elnökéhez.

Antal Lóránt: vannak energiahordozóink, de nem mi döntünk az árakról
2026. március 29., vasárnap

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengés zavarta meg a vasárnap délután nyugalmát
Hirdetés