
A tervezett útszakasz Csíksomlyón áthaladó részét másképp kellene kialakítani a lakók szerint
Fotó: Pinti Attila
Nem akarják a csíksomlyóiak, hogy a Csíkszereda keleti peremére elképzelt összekötő útvonal elkerülő út legyen, áthaladó nehézgépjármű-forgalommal. Ezért egy beadványt juttattak el a polgármesteri hivatalhoz, több száz aláírással együtt. Az alpolgármester szerint nincs ok aggodalomra.
2021. június 30., 17:542021. június 30., 17:54
Több mint háromszáz, túlnyomórészt csíksomlyói lakos írta alá azt a beadványt, amely számos kifogást fogalmaz meg a Csíkszereda keleti részére tervezett összekötő út Csíksomlyón áthaladó szakaszával kapcsolatban.
Noha a városvezetés korábban többször is hangsúlyozta, nem elkerülő útról, hanem a városrészeket összekötő útról van szó, amelyről kitiltják a teherforgalmat, a csütörtökön közvitára kerülő, Csíksomlyóra vonatkozó övezeti rendezési terv (PUZ) megnevezése (kerülőút) és a műszaki leírások (út- és járdaszélesség) nem ezt támasztják alá.
A tiltakozás kezdeményezői szerint a rendezési terv számára kiadott urbanisztikai bizonylat hiányos, nem írja elő a Szállításügyi Minisztérium, a rendőrség beleegyezésének megszerzését, holott jelentős változásokat jelent majd a városi közlekedésben. Hiányzik az áramszolgáltató beleegyezésének kötelezettsége is, holott ezen a szakaszon az út nagyfeszültségű villamos vezeték közelében, illetve alatta halad.
– kifogásolják. A rendezési tervvel kapcsolatban is több hiányosságot jeleztek: nem tartalmaz elég adatot a várható forgalomnövekedésről, a lakóházakat közvetlenül a kerülőútról kellene megközelíteni, a Szék utcai kereszteződés alulméretezett, a terv egy, a 2012-es általános városrendezési terv (PUG) számára készült forgalmi tanulmányra támaszkodik, amikor az észak-déli, illetve kelet-nyugati irányú elkerülő utak még nem voltak megépítve. A beadvány megemlíti,
A beadvány kezdeményezői nem önmagában az út megépítése ellen tiltakoznak, hanem a rendezési terv újragondolását, a műszaki paraméterek kiigazítását szeretnék olyan módon, hogy ne egy kerülőút, hanem a városi gépjárműforgalom számára használható útszakasz készüljön – tudtuk meg.
Nincs ok aggodalomra – erősítette meg kérdésünkre Bors Béla alpolgármester, ismét hangsúlyozva, hogy a teherforgalom ki lesz tiltva erről az útról. Emlékeztetett, Csíkszereda már rendelkezik elkerülő úttal, nem ilyen szándékkal épülne ez az útszakasz, ugyanakkor azt sem lehet, hogy a teljes gépjárműforgalmat a Szék útra tereljék.
– vázolta. Az övezeti rendezési terv megnevezésével kapcsolatban azt mondta, felmerült a cím megváltoztatása, de ez attól függ, hogy a beszerzett szakhatósági engedélyek ezt lehetővé teszik, vagy sem – ha új engedélyeket kell kérni, akkor nem lesz változtatás. Hozzátette, a rendezési tervek elfogadásával például Zsögödben sok magánterület is rendezési tervet kap, ezzel az értékük is nő. Az út műszaki paramétereiről azt mondta, a pontos méreteket a műszaki tervek rögzítik majd. Az alpolgármester ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy a már hat éve meglévő útépítési kezdeményezés kimozduljon a holtpontról.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!