Hirdetés
Hirdetés

Nem akarnak teherforgalmat a lakók, aláírásokat gyűjtöttek

A tervezett útszakasz Csíksomlyón áthaladó részét másképp kellene kialakítani a lakók szerint •  Fotó: Pinti Attila

A tervezett útszakasz Csíksomlyón áthaladó részét másképp kellene kialakítani a lakók szerint

Fotó: Pinti Attila

Nem akarják a csíksomlyóiak, hogy a Csíkszereda keleti peremére elképzelt összekötő útvonal elkerülő út legyen, áthaladó nehézgépjármű-forgalommal. Ezért egy beadványt juttattak el a polgármesteri hivatalhoz, több száz aláírással együtt. Az alpolgármester szerint nincs ok aggodalomra.

Kovács Attila

2021. június 30., 17:542021. június 30., 17:54

Több mint háromszáz, túlnyomórészt csíksomlyói lakos írta alá azt a beadványt, amely számos kifogást fogalmaz meg a Csíkszereda keleti részére tervezett összekötő út Csíksomlyón áthaladó szakaszával kapcsolatban.

A lakóövezetben élők attól tartanak, hogy az útszakasz elkészültével, amely lehetővé teszi a város déli és északi kijáratainak összeköttetését Zsögödtől Taplocáig haladva, a teherforgalom is megjelenik házaik közelében.

Noha a városvezetés korábban többször is hangsúlyozta, nem elkerülő útról, hanem a városrészeket összekötő útról van szó, amelyről kitiltják a teherforgalmat, a csütörtökön közvitára kerülő, Csíksomlyóra vonatkozó övezeti rendezési terv (PUZ) megnevezése (kerülőút) és a műszaki leírások (út- és járdaszélesség) nem ezt támasztják alá.

Hirdetés

Változtatásokat szeretnének

A tiltakozás kezdeményezői szerint a rendezési terv számára kiadott urbanisztikai bizonylat hiányos, nem írja elő a Szállításügyi Minisztérium, a rendőrség beleegyezésének megszerzését, holott jelentős változásokat jelent majd a városi közlekedésben. Hiányzik az áramszolgáltató beleegyezésének kötelezettsége is, holott ezen a szakaszon az út nagyfeszültségű villamos vezeték közelében, illetve alatta halad.

A bizonylat nem kéri a szomszédok beleegyezését sem, holott ez is kötelező lenne a törvény szerint, ha ilyen beruházás történik

– kifogásolják. A rendezési tervvel kapcsolatban is több hiányosságot jeleztek: nem tartalmaz elég adatot a várható forgalomnövekedésről, a lakóházakat közvetlenül a kerülőútról kellene megközelíteni, a Szék utcai kereszteződés alulméretezett, a terv egy, a 2012-es általános városrendezési terv (PUG) számára készült forgalmi tanulmányra támaszkodik, amikor az észak-déli, illetve kelet-nyugati irányú elkerülő utak még nem voltak megépítve. A beadvány megemlíti,

nem készült hatástanulmány arról, hogy milyen hatásai lesznek egy kis forgalmú lakóövezetben egy ilyen út létrehozásának, mekkora zaj- és levegőszennyezéssel, biztonsági kockázattal jár az ott lakókra nézve, akiknek közvetlenül az útról kell megközelíteniük ingatlanaikat.

A beadvány kezdeményezői nem önmagában az út megépítése ellen tiltakoznak, hanem a rendezési terv újragondolását, a műszaki paraméterek kiigazítását szeretnék olyan módon, hogy ne egy kerülőút, hanem a városi gépjárműforgalom számára használható útszakasz készüljön – tudtuk meg.

Nem a teherforgalomnak

Nincs ok aggodalomra – erősítette meg kérdésünkre Bors Béla alpolgármester, ismét hangsúlyozva, hogy a teherforgalom ki lesz tiltva erről az útról. Emlékeztetett, Csíkszereda már rendelkezik elkerülő úttal, nem ilyen szándékkal épülne ez az útszakasz, ugyanakkor azt sem lehet, hogy a teljes gépjárműforgalmat a Szék útra tereljék.

Idézet
Látszik, hogy a város az évek során fejlődik, és szükség van arra, hogy legyenek még bekötőútjaink

– vázolta. Az övezeti rendezési terv megnevezésével kapcsolatban azt mondta, felmerült a cím megváltoztatása, de ez attól függ, hogy a beszerzett szakhatósági engedélyek ezt lehetővé teszik, vagy sem – ha új engedélyeket kell kérni, akkor nem lesz változtatás. Hozzátette, a rendezési tervek elfogadásával például Zsögödben sok magánterület is rendezési tervet kap, ezzel az értékük is nő. Az út műszaki paramétereiről azt mondta, a pontos méreteket a műszaki tervek rögzítik majd. Az alpolgármester ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy a már hat éve meglévő útépítési kezdeményezés kimozduljon a holtpontról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 13., péntek

Nicușor Dan szerint a gazdaság 2 százalékos visszaesését a fogyasztás csökkenése okozta

A politikai döntéshozóknak az üzengetések és a politikai zajkeltés helyett a strukturális problémák megoldására kellene összpontosítaniuk – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Nicușor Dan.

Nicușor Dan szerint a gazdaság 2 százalékos visszaesését a fogyasztás csökkenése okozta
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Kirúgják azokat az állami szektorban dolgozó orvosokat, akik munkaidejük alatt magánpraxisban is dolgoznak

Felbontják a munkaszerződését azoknak az állami egészségügyi intézményekben alkalmazott orvosoknak, akiket tetten érnek, amint munkaidőben a magánszektorban dolgoznak – jelentette ki pénteken Temesváron Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Kirúgják azokat az állami szektorban dolgozó orvosokat, akik munkaidejük alatt magánpraxisban is dolgoznak
2026. február 13., péntek

Bolojan: Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát

Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát egy NATO-n keresztül finanszírozott program keretében.

Bolojan: Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát
2026. február 13., péntek

Bolojan jövő héten elfogadtatná a közigazgatási reformcsomagot

A kormánynak jövő héten el kellene fogadnia a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan jövő héten elfogadtatná a közigazgatási reformcsomagot
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Bevetésre igyekvő tűzoltót bírságoltak meg, mert nem adott elsőbbséget

Tűzesethez riasztott önkéntes tűzoltót bírságolt meg Galați megyében a rendőrség, amiért nem adott elsőbbséget az ugyanahhoz a tűzesethez igyekvő rendőrautónak – közölte pénteken a DCNews.ro hírportál.

Bevetésre igyekvő tűzoltót bírságoltak meg, mert nem adott elsőbbséget
2026. február 13., péntek

Bolojan szerint átmeneti a gazdasági visszaesés, az év második felében jöhet a fordulat

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az idei év a gazdaság „helyreigazításának” időszaka lesz, és az eddig elfogadott, illetve a következő hónapokban bevezetendő intézkedések hatása az év második felében válhat érzékelhetővé.

Bolojan szerint átmeneti a gazdasági visszaesés, az év második felében jöhet a fordulat
2026. február 13., péntek

Több mint 90 bírság és közel 423 köbméter elkobzott fa – nagyszabású ellenőrzések zajlottak Hargita megyében

Nagyszabású ellenőrzést tartott csütörtökön a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a térségben: az akció alkalmával 93 bírságot szabtak ki, és összesen 422,72 köbméter faanyagot koboztak el, mintegy 76 ezer lej értékben.

Több mint 90 bírság és közel 423 köbméter elkobzott fa – nagyszabású ellenőrzések zajlottak Hargita megyében
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Ciolacu szerint Bolojan szépíti a gazdasági adatokat

Marcel Ciolacu volt miniszterelnök „durva manipulációnak” nevezte pénteken a statisztikai intézet (INS) 2024-re vonatkozó adatait, és azt állította, hogy a számok utólagos „kozmetikázása” a jelenlegi kormányfő „kétségbeesését” tükrözi.

Ciolacu szerint Bolojan szépíti a gazdasági adatokat
2026. február 13., péntek

Bolojan a technikai recesszióról: ez az átállás ára

Az átmeneti technikai recesszió a szilárd alapokon álló gazdaságra való áttérés előre látható és elkerülhetetlen járulékos költségei közé tartozik – közölte pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan a technikai recesszióról: ez az átállás ára
2026. február 13., péntek

Tánczos Barna szerint politikai szempontból nehéz viselni ezt a terhet, de vinni kell

Bonyolult időszakot élünk, és politikai szempontból meglehetősen nehéz viselni ezt a terhet – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtök este az Europa FM rádió adásában. Azt mondta, a koalícióból való kilépés kérdése nem merült fel.

Tánczos Barna szerint politikai szempontból nehéz viselni ezt a terhet, de vinni kell
Hirdetés