
Láng Zsolt faggatta legújabb regény kapcsán Demény Pétert
Fotó: Antal Erika
Demény Péter legújabb regényét, a Lector Kiadónál megjelent Vadkanragyogás címűt mutatták be a marosvásárhelyi vár Mészárosok bástyájában, a Yorick Stúdióban. A szerzővel Láng Zsolt, a Látó szerkesztője beszélgetett.
2017. október 27., 12:152017. október 27., 12:15
A Látó Irodalmi Játékok 85. rendezvényén, a Yorick Stúdiónak otthont adó Mészárosok bástyájában, a Látó szépirodalmi lap két szerkesztője beszélgetett szerda este. Demény Pétert, a Vadkanragyogás szerzőjét Láng Zsolt faggatta, aki elsősorban arra volt kíváncsi, hogy miért nem folytatta azt a vonalat, vagy stílust, amely az előző regényeiben tapasztalható. A 2006-ban megjelent Visszaforgatás, vagy az azt követő Apamozsár című kötetekre utalt a kérdező, az őszinteségre, a tárgyszerűségre hegyezve ki érdeklődését. Demény elmondta, attól félt, hogy a Visszaforgatás után mindig ugyanazt fogja írni. Mikor nekikezdett a Vadkanragyogásnak – amelynek címét Füst Milán ihlette –, nem akarta, hogy a bosszúállás vezérelje.
Arra a kérdésre, hogy a siker lebegett-e a szeme előtt, amikor írt, illetve az olvasó mely polcára képzelte a könyvet, Demény Péter elárulta, hogy volt egy élete, ami kirobbant belőle, mert ki kellett robbannia annak a szenvedélynek, amire utalt Láng Zsolt is a regény kapcsán.
Hogy az olvasó hová helyezi, azon nem gondolkodott, viszont azt javasolta, hogy aki olvassa, ne hagyja befolyásolni magát különböző külső tényezőktől, a regényre, mint egy irodalmi alkotásra összpontosítson.
Vadkanragyogás című regényét dedikálja a szerző
Fotó: Antal Erika
A szerző elmondta, a '90-es években ösztöndíjat nyert Budapestre, ahol a régi magyar irodalommal kellett foglalkoznia, és ott került a kezébe egy kötet Bethlen Gáborról. Nem olyan rég pedig szerelmes lett, és átélt olyasmit, amit korábban még soha – vallotta, így e kettő találkozásából született a regény, amely azért ér véget oly hirtelen, mert „ha nincs szenvedély, az életnek is vége van”.
Hogy mi volt az írói szándéka? „El akartam mondani, milyen nagy dolog, ami velem történt” – válaszolt kollégája kérdésére a regény írója, aki elmondta azt is, hogy a Visszaforgatás című művével a szülein akart bosszút állni, az Apamozsárral az egész erdélyi társadalmon, míg ez az utolsó, a szenvedély, a szerelem regénye.
A könyv borítóját Eperjesi Noémi tervezte. A szerző részleteket olvasott fel a regényből, majd dedikált.
Néhány százan gyűltek össze vasárnap este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan melletti szimpátiatüntetésen.
Körülbelül négyezren vettek részt vasárnap Nagyváradon az Ilie Bolojan miniszterelnök támogatására szervezett tüntetésen.
Csaknem duplájával haladta meg a megengedett sebességet egy autós az A1-es autópályán, ráadásul a jogosítványa is le volt járva. Az ellenőrzések során több szabálytalan sofőrt is lefüleltek a rendőrök, a kiszabott bírságok értéke 40 ezer lejre rúg.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt vasárnap 12 óra 14 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben, mindössze 64 kilométerre Sepsiszentgyörgytől.
Több mint 140 alkohol vagy drog hatása alatt vezető sofőrt füleltek le a rendőrök szombat éjjel, egy átfogó ellenőrző akció keretein belül.
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.
Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
szóljon hozzá!