
Épül a várva várt sztráda. A kezdési engedély kibocsátásától a kivitelezési jóváhagyásig egy év telt el
Fotó: Boda L. Gergely
Az engedélyek kiadásának bürokratikus útvesztője miatt halad lassan az észak-erdélyi autópálya építése. A Marosvásárhelytől Aranyosgyéresig tartó szakaszt öt részre osztották, de még a legrövidebb szakasz esetében is hivatali akadályok merültek fel. Az építők pedig várják, hogy dolgozhassanak.
2017. szeptember 26., 13:432017. szeptember 26., 13:43
Az egyelőre csak Marosvásárhelytől a borsi országhatárig tartó észak-erdélyi autópálya papíron már évtizedes terv, a kivitelezést és a valódi használatba adást azonban sok bürokratikus tényező akadályozza.
legalábbis erre a következtetésre jutottunk, miután csütörtökön délelőtt az egyik legrövidebb autópálya-szakasz építésénél jártunk.
A Brassó – Marosvásárhely – Kolozsvár – Nagyvárad autópálya Marosvásárhely és Aranyosgyéres közötti, mintegy 60 kilométeres szakaszát – miután több korábbi licitpróbálkozás is dugába dőlt – öt részre osztotta a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR), és ekként hirdették meg a munkálatok odaítéléséhez szükséges versenytárgyalásokat.
Nem az építőkön múlik a megígért határidők tartása. A meglévő engedély is csak részleges
Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi Metro áruháznál létesítendő körforgalomtól Nyárádtőig tartó, 4,7 kilométernyi négysávos gyorsforgalmi út és 4,5 kilométernyi autópálya megépítésére vonatkozó egyezményt felbontották, jelenleg a licitálás fázisában van.
A Nyárádtő és Marosugra közötti 10 kilométeres sztrádarész építésére a Strabag – Straco társulás, a Marosugra és Radnót közötti 3,6 kilométerre a Geiger, a Radnót és Maroskece közötti 17,9 kilométerre az Astaldi, a Maroskece és Aranyosgyéres (gyakorlatilag Lónya térsége) közötti 15,7 kilométerre a Straco – Specialist Consulting társulás nyert engedélyt.
A Vásárhelyi Hírlap stábja a legrövidebb szakasznál járt, a Geiger Transilvania Kft. telepvezető-helyettesével, Ștefan Bârsannal a helyszínen beszélgettünk.
– mondta a szakember.
Megtudtuk, a versenytárgyalást 2014 szeptemberében írták ki, a szerződést 2015 februárjában kötötték meg olyan feltételekkel, hogy a tervezésre 4 hónap, a kivitelezésre pedig 12 hónap állt rendelkezésre.
Csakhogy: a munka elkezdéséhez elengedhetetlen rendeletet 2016. május 4-én adták ki a hatóságok, és annak ellenére, hogy a vállalkozó tervezői megfeszített ütemben 2016 szeptemberig elkészítették a műszaki tervet, a kivitelezési jóváhagyás csak idén, 2017. május 15-én érkezett meg. Tehát a kezdési engedély kibocsátásától a kivitelezési jóváhagyásig is eltelt egy év.
Fotó: Boda L. Gergely
– ismertette Ștefan Bârsan. Az már csak hab a tortán, hogy a jelenlegi építkezési engedély is csak részleges, hiszen csak az első 3 kilométerre vonatkozik, a végső 600 méterre nincs érvényes módosított környezetvédelmi engedély.
„Jelenleg a munkálatok fizikai stádiuma 30 százalékos. A 3 kilométert 2018. május 8-ig befejezzük, a többi 600 méterre még várni kell. Mi heti rendszerességgel kommunikálunk a teljes Marosvásárhely – Aranyosgyéres sztrádaszakasz koordinálását végző Egis felügyelő céggel, de néha közvetlenül is a többi építővel” – tájékoztatott a szakember.
A 3,6 kilométeres szakaszon 2 autópálya feletti átjáróutat, 1 patak feletti hidat és 11 vízáteresztőt építenek, továbbá bekötő- és sztrádakarbantartó utakat létesítenek, valamint szakemberek segítségével a közhasznú (gáz, víz, villany stb.) vezetékeket kell áthelyeznie az építtetőnek – utóbbi egyébként a többi szakasz esetében is kötelezettség.
„Több esetben szóba kerül a vállalt garancia, felmerült a 10 éves periódus. Mi az átadástól számított 4 évet vállaltunk, ami bőven elég, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy az esetleges hibák két tél után előjönnek. Csak összehasonlításként mondom, hogy Romániában egy tél alatt mintegy 65 fagyás–felolvadás fluktuáció van, míg Németországban átlagban 30, Skandináviában pedig 2-3. Namármost két tél alatt 130 fagyás–felolvadás rávilágít az esetleges építési hiányosságokra” – mondta a Vásárhelyi Hírlapnak Ștefan Bârsan.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
szóljon hozzá!