
Még nem alakult ki az akácméz idei nagybani felvásárlási ára, de azzal kapcsolatban sem túl bizakodóak a méhészek
Fotó: Pixabay
Csak közepes mennyiségű az idei akácméz-termés, és emiatt a vándorméhészek költségeinek az eloszlása sem a legoptimálisabb. A méhészek ugyanakkor attól tartanak, hogy a termés nagybani felvásárlási ára olyan alacsony lesz, hogy nem fogja megérni nekik értékesíteni az akácmézet.
2024. május 25., 21:052024. május 25., 21:05
Idén hamarabb lezajlott az akácvirágzás, mint tavaly, de a vándorméhészeknek nem igazán kedvezett a korai kitavaszodás.
Az ország három akácos régiója – amelyeket minden évben meghatározott sorrendben látogatnak végig a vándorméhészek – közül kettőben
Ádám József méhész, az Udvarhelyszéki Mézlovagrend és Örösi Méhészek Egyesületének elnöke már az idei akácméz kipergetését végzi.
– foglalta össze a szezon elejét a szakember.
Fotó: Pixabay
Még nem alakult ki az akácméz idei nagybani felvásárlási ára, de a hallottak alapján azzal kapcsolatban sem túl bizakodó a méhész. Lehetséges ugyan, hogy hatással lesz az árra az, hogy csak közepes a termés, mert
– véli Ádám József. „Régebben ez így működött, de manapság már nem biztos, mert ha nincs itt, akkor hoznak valahonnan máshonnan. Állítólag Ukrajna felől a mezőgazdasági termékeket leállították, de ha a kereskedők már bevásároltak, akkor idő kell ahhoz is, hogy ez a méz kifogyjon a készletekből” – magyarázta.
Szakmai körökben 15 lejes kilónkénti nagybani felvásárlási árról beszélnek az akácméz esetében – folytatta –, ez azonban olyan kevés, hogy ennyiért nem érdemes odaadni a kereskedőnek.
Fotó: Pixabay
Mivel csak közepes mennyiségű az akácméz-termés, a vándorméhészkedés költségeloszlása is rosszabb, mint a jó idényekben, így számításai szerint
Arra viszont semmi esélyt nem lát, hogy ennyit hajlandóak legyenek megadni az akácmézért a kereskedők.
A következő időszakban a hárson legeltetik méheiket a vándorméhészek. Azt mondják, hogy idén szép a hársvirágzás, de a méztermelés szempontjából ez még csak félsiker.
– sorolta Ádám József. A szakember szerint idén tavasszal különösen változékony volt az időjárás, ilyen nagy ingadozásokat nem nagyon tapasztaltak korábban.
A növényekben ugyan nem tesznek kárt ezek a lehűlések, mert annyira nem erősek, de méhészetekre nagyon kedvezőtlen hatással vannak ezek a kilengések – hangsúlyozta.
Bűnös viszony, életközépi válság, évtizedes barátságot megkérdőjelező tragédia, Sherlock Holmes-újraértelmezés – ezek közül válogathatunk márciusban a néznivalók tekintetében. Streaming-ajánló.
A tarlótüzek veszélyesek, átterjedhetnek védett területekre, háztartásokra – figyelmeztetnek a Maros megyei tűzoltók a tavasz apropóján, amikor hirtelen megnő a tarlótüzek száma.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter szombaton azt nyilatkozta: „rendkívül fontosnak” tartja, hogy Romániában az üzemanyag ára ne érje el a két számjegyű tartományt.
Szombaton délután közúti baleset történt a Marosvécshez tartozó Disznajón, ahova két mentőautó szállt ki.
Közlekedési balesetben volt érintett Bukarestben Alexandru Nazare pénzügyminiszter – értesült az Agerpres rendőrségi forrásokból.
Személyautóval ütközött egy mentőautó szombaton Nagyszebenben. A balesetben heten voltak érintettek, köztük egy kiskorú.
Felszentelték és a közösség szolgálatába állították Fogaras városának új ékszerét, az evangélikus óvodát és oktatási központot. A magyar gyerekek jövőjét szolgáló intézmény a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg.
Tavaly 11 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában 2024-hez képest – közölte Cătălin Predoiu tárcavezető a belügyminisztérium 2025-ös tevékenységi mérlegét ismertető eseményen.
Csaknem 600 jobbkormányos autó sofőrjét bírságolták meg a rendőrök egy ellenőrzés során különféle szabályszegések miatt.
Elindította a belügyminisztérium a prefektusi hivatalok személyi állományának átalakítására irányuló eljárást.
szóljon hozzá!