Hirdetés
Hirdetés

Nekünk is szembetűnő szabályok az államfőválasztással kapcsolatban

Az elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják. A szavazóhelyiségek reggel 7-kor nyitnak, az urnazárás este 9-kor lesz •  Fotó: Pinti Attila

Az elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják. A szavazóhelyiségek reggel 7-kor nyitnak, az urnazárás este 9-kor lesz

Fotó: Pinti Attila

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára, és ugyanannyit a második fordulóra is, amennyiben lesz ilyen.

Székelyhon

2024. október 24., 17:172024. október 24., 17:17

2024. október 24., 17:422024. október 24., 17:42

Greblă sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: pénteken kezdődik az elnökválasztás kampánya, és

a jelöltek legelső kötelessége az eddig használt valamennyi propagandaanyag eltávolítása a közterületről.

A kampányban az erre kijelölt helyeken elhelyezett hirdetőtáblákat, választási plakátokat és egyéb választási propagandaanyagokat lehet csak használni. Felhívta a figyelmet, hogy a kampányban tilos a kampányszlogenekkel feliratozott vagy a jelöltek arcképét ábrázoló járművekkel történő kampányolás, mint ahogyan a hangosbemondóval felszerelt autókkal való kampányolás is.

Tilos a kampánycélú előadások, ünnepségek, tűzijátékok szervezése, transzparensek, molinók, reklámsátrak használata.

Mindezek megszegése szankciókkal jár – hangsúlyozta az AEP-elnök.

Greblă szerint belföldön megközelítőleg 19 ezer szavazóhelyiséget nyitnak, ezek listáját november első felében teszik közzé az AEP honlapján.

Hirdetés

Azt is elmondta, hogy csütörtökön véglegesítették azon külföldön tartózkodó román állampolgárok listáját, akik kérték, hogy levélben szavazhassanak: összesen 6721 személy voksolhat ezen a módon. Nekik a Román Posta október 30-áig kézbesíti a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat, mind az első, mind a második fordulóra. A szavazatoknak november 21-éig kell megérkezniük a választási irodához – írja az Agerpres hírügynökség Toni Greblă tájékoztatására hivatkozva.

Amennyiben a voksot tartalmazó boríték nem érkezik meg november 21-éig, az AEP értesíteni fogja erről az illető állampolgárt, hogy az elmehessen szavazni a legközelebbi szavazóhelyiséghez.

Az államfőválasztás első fordulójának kampánya november 23-án reggel 7 óráig tart. A kampánycsend idején tilos a választói akaratot befolyásoló tevékenységet folytatni. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én, vasárnap tartják. A szavazóhelyiségek 7-kor nyitnak, az urnazárás 21 órakor van, de a 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy sorban álló választópolgárok 23 óra 59 percig leadhatják a szavazatukat.

A második fordulót december 8-án szervezik meg, a kampány november 29-én reggel 7 órakor kezdődik és december 7-én reggel 7 órakor zárul. Mivel az államfőválasztás kampánya november 30-án és december elsején egybeesik a parlamenti választások kampánycsendjével, a kizárólag és egyértelműen az elnöki választásokra vonatkozó kampánytevékenység folytatása nem minősül a parlamenti választások kampánycsendje megsértésének – magyarázta még Greblă.

Az AEP elnöke arról is beszámolt, hogy 19 millió 850 ezer szavazólapot rendelt meg fordulónként a Hivatalos Közlönytől az államfőválasztásra, darabját 0,2 lejért. A külföldi szavazókörzetek számára 3 millió 25 ezer szavazólapot, a levélben voksolók számára 6650 szavazólapot rendeltek meg.

Ami az elnökválasztási kampány finanszírozását illeti, a törvény előírja, hogy

minden jelölt legfeljebb 66 millió lejes kampányköltségvetéssel rendelkezhet,

amelyet a törvénynek megfelelően lehet elkölteni.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 11., szerda

Cseke Attila: Küszöbön a közigazgatási reform elfogadása

Az utolsó simításokat végzi a kormány a közigazgatási reformról szóló tervezeten, amelyet sürgősségi rendelet formájában készül elfogadni – nyilatkozta szerdán Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Cseke Attila: Küszöbön a közigazgatási reform elfogadása
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Több mint 230 millió eurós támogatást veszíthet Románia az európai projektekért felelős miniszter szerint

A legfelsőbb bíróság „trükközése” miatt Románia valószínűleg el fog veszíteni 231 millió euró uniós támogatást.


Több mint 230 millió eurós támogatást veszíthet Románia az európai projektekért felelős miniszter szerint
2026. február 11., szerda

Márton Áron-emlékévet hirdetnének 2026-ra

Márton Áron születésének 130. évfordulója alkalmából 2026-ot emlékévvé nyilvánította szerdán a Szenátus, elfogadva az erről szóló törvénytervezetet.

Márton Áron-emlékévet hirdetnének 2026-ra
2026. február 11., szerda

Enyhítette az ítélőtábla a „zsenimentor” kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatti büntetését

Jogerősen hét év és tíz hónap szabadságvesztésre ítélte szerdán a bukaresti ítélőtábla a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajost két kiskorú fiú ellen elkövetett nemi erőszak miatt.

Enyhítette az ítélőtábla a „zsenimentor” kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatti büntetését
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Magas infláció esetén továbbra is korlátoznák az élelmiszerek árrését

A kormány 5–6 százalék feletti infláció esetén törvénnyel korlátozná az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi árrését – jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.

Magas infláció esetén továbbra is korlátoznák az élelmiszerek árrését
2026. február 11., szerda

Ingyenes lesz a második orvosi vélemény és egyszerűsödik a vizsgálatokhoz való hozzáférés

A betegek jogosultak lesznek arra, hogy a kezelőorvosuk ne csupán javaslatot tegyen, hanem konkrétan átirányítsa és időpontot is foglaljon számukra a következő szükséges szakorvosi konzultációra vagy diagnosztikai vizsgálatra.

Ingyenes lesz a második orvosi vélemény és egyszerűsödik a vizsgálatokhoz való hozzáférés
2026. február 11., szerda

Átszerveznék a katonai központokat, de több helyen is pont az a gond, mint Hargita megyében

A megyei katonai központok teljes egészében a védelmi minisztérium irányítása alá kerülnének 2027. január elsejétől – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán. De előbb meg kell oldani azt a problémát, ami Hargita megyére is jellemző.

Átszerveznék a katonai központokat, de több helyen is pont az a gond, mint Hargita megyében
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Ötödik alkalommal is halasztott az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazásának ügyében

Az alkotmánybíróság szerdán február 18-ra halasztotta a döntést a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.

Ötödik alkalommal is halasztott az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazásának ügyében
2026. február 11., szerda

A szabadságon lévő Gheorghe Stan alkotmánybíró is jelen van az alkotmánybíróság ülésén

A szabadságon lévő Gheorghe Stan alkotmánybíró is jelen van az alkotmánybíróság szerdai ülésén, amelyen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványt tárgyalja a testület.

A szabadságon lévő Gheorghe Stan alkotmánybíró is jelen van az alkotmánybíróság ülésén
2026. február 11., szerda

Kevesebb szolgálati autó, olcsóbb lízing – így spórolnak Bolojanék magukon

A miniszterelnöki hivatal 2025-ben összesen közel 9,97 millió lejjel (23,7 százalékkal) csökkentette kiadásait az előző évhez képest – tájékoztatott szerdán a kormány sajtóirodája.

Kevesebb szolgálati autó, olcsóbb lízing – így spórolnak Bolojanék magukon
Hirdetés