Hirdetés
Hirdetés

Nehézkes a falvak és a városok közötti tömegközlekedés Maros megyében

Nehéz az ingázóknak. A kevés buszjárat miatt gondot jelent a napi közlekedés. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Nehéz az ingázóknak. A kevés buszjárat miatt gondot jelent a napi közlekedés. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A Maros megyében létező 167 útvonalból, ahol tömegközlekedés működik, 23-ban a szolgáltatóknak kevésbé vagy egyáltalán nem éri meg, hogy rendszeres buszjáratot működtessenek. Ezen szeretne változtatni a Maros megyei önkormányzat, amelynek most lehetősége van saját versenytárgyalást hirdetni a menetrend szerinti járatokra. 

Antal Erika

2021. április 06., 10:022021. április 06., 10:02

Azokban a falvakban, ahol kevesen laknak, egy-egy buszjárat indítása és működtetése nem hoz profitot a szolgáltatónak, ezért nehéz olyan befektetőt találni, aki ezt mégis vállalja. Ilyen például a Maroskeresztúr községhez tartozó Kakasd, ahol egy reggeli és egy délutáni buszjárat van, de a működtető szerint az is veszteséges. Kovács Edit polgármester a Székelyhonnak elmondta,

hosszas egyeztetés után sikerült meggyőzni, hogy maradjon és ne hagyja ott a települést, a faluból ingázó diákokat és dolgozókat, akiknek ez az egyetlen lehetőségük eljutni a városba.

„Tavaly februárban, éppen a világjárvány előtt vállalta egy új szolgáltató a buszok működtetését, de a járvánnyal, az otthonüléssel egyáltalán nem volt nyereséges a vállalkozás. Teljesen meg akarta szüntetni, de hosszas rábeszélés, egyeztetés után maradt a napi két járat” – magyarázta az elöljáró, hozzátéve, hogy a törvény nem teszi lehetővé a polgármesteri hivataloknak, hogy anyagi támogatást nyújtsanak, holott szívesen megtennék annak érdekében, hogy maradjanak meg a járatok. Az is felmerült a maroskeresztúri önkormányzatnál, hogy egy olyan egyezséget kötnének a marosvásárhelyi városi tömegközlekedési céggel, hogy az indítson egy járatot a város széléig, a Kakasd falunévtábláig, mert már az is nagy segítséget jelentene az ott lakóknak.

Hirdetés

Hasonlóan megnehezítik a Mezőpanit községből ingázók életét is a rendszertelen vagy ritkán közlekedő autóbuszjáratok. Ahogy Bodó Előd Barna, Mezőpanit polgármestere érdeklődésünkre elmondta, a Marosvásárhely metropoliszövezetben már tárgyaltak arról, hogy átvennék a tömegközlekedést és rendszeressé tennék a buszjáratokat a város és a környező települések között, hiszen az nem csak Panitban, hanem szinte mindenhol nehézkes. A világjárvány még jobban megnehezítette a szolgáltatók, de az ingázók életét is. Hiszen, ha kevesebb az utas, a vállalkozónak kevésbé érdemes járatot működtetnie, a megmaradt ingázóknak pedig sok esetben más módot kell találniuk a városba való bejutáshoz.

Idézet
Természetesen, örülünk, hogy egyáltalán van buszjárat, mert máshol egy-kettő, vagy egy sem működik, de akkor is sok a javítanivaló

– mondta az elöljáró.

Maros megyében nem mindenki elégedetlen, például Vámosgálfalván az ingázók rendszeresen eljutnak a közeli Dicsőszentmártonba, illetve Marosvásárhelyre is. Ahogy Balog Elemér polgármester a Székelyhonnak elmondta, nincs gond, nem panaszkodnak a lakók. Bár tavasztól őszig útjavítások lesznek, a Küküllő hídját is felújítják, ami némi akadályt jelent majd a közúti forgalom számára, de remélhetőleg ez sem jelent majd akkora nehézséget, hogy ne lehessen megoldani.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 28., kedd

Romániai tűzoltók is küzdenek a dél-franciaországi erdőtüzekkel

A dél-franciaországi Var megyében, Pontevès térségében segítik a növényzet- és erdőtüzek megfékezését a romániai tűzoltók.

Romániai tűzoltók is küzdenek a dél-franciaországi erdőtüzekkel
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Román–ukrán megállapodás: Erdélyben fognak katonai drónokat gyártani

Katonai drónok közös romániai gyártásában állapodott meg az Oves Enterprise romániai vállalat az Edrone ukrajnai dróngyártóval.

Román–ukrán megállapodás: Erdélyben fognak katonai drónokat gyártani
2026. július 28., kedd

Kritikusan alacsony a Duna vízállása, leállítják a cernavodai atomerőmű egyik reaktorát

A Duna példátlanul alacsony vízállása miatt kedden 11 órakor ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorát – jelentette be hétfő este a Nuclearelectrica.

Kritikusan alacsony a Duna vízállása, leállítják a cernavodai atomerőmű egyik reaktorát
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Mélypont a munkakonfliktusban: elkezdődött az általános sztrájk az egészségügyben

Kedden kirobbant az elmúlt tíz év első általános, azaz munkabeszüntetéssel járó sztrájkja az egészségügyi rendszerben. A székelyföldi kórházakban arról érdeklődtünk, hogy milyen hatással van az egységek működésére és a betegellátásra a tiltakozás.

Mélypont a munkakonfliktusban: elkezdődött az általános sztrájk az egészségügyben
2026. július 28., kedd

Kelemen Hunor világosan fogalmazott az oktatásban dolgozók jövedelméről

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az oktatásban és egészségügyben dolgozók fizetésével kapcsolatos jelentős nézeteltérések miatt a következő két hétben nincs reális esély a közalkalmazotti bértörvény tervezetének elfogadására.

Kelemen Hunor világosan fogalmazott az oktatásban dolgozók jövedelméről
2026. július 28., kedd

Ismét 10 lej fölé ugrott a gázolaj ára

Ismét a tízlejes lélektani határ fölé ugrott a gázolaj literenkénti ára a Lukoil hálózatában, miután az orosz vállalat hétfőn jelentősen emelte az árait. A többi piaci szereplőnél egyelőre pár banival 10 lej alatt maradt az ár.

Ismét 10 lej fölé ugrott a gázolaj ára
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Kelemen Hunor: már az első légtérsértő drónokat le kellett volna lőni

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette, hogy a Románia légterébe behatoló drónokat már az első ilyen incidensek alkalmával le kellett volna lőni.

Kelemen Hunor: már az első légtérsértő drónokat le kellett volna lőni
2026. július 27., hétfő

Reagált a bukaresti orosz nagykövet a Románia légterébe behatoló orosz drónok ügyében

Oroszország soha nem küldött és jelenleg sem küld harci drónokat romániai célpontok ellen, az ezzel kapcsolatos találgatások pedig teljesen alaptalanok – közölte hétfőn Oroszország bukaresti nagykövetsége.

Reagált a bukaresti orosz nagykövet a Románia légterébe behatoló orosz drónok ügyében
2026. július 27., hétfő

Elfogadta a szenátus a gázolaj jövedéki adójának ideiglenes csökkentését

A szenátus elfogadta a törvénytervezetet, amely válsághelyzetet hirdet a kőolaj és kőolajtermékek piacán, és ideiglenes intézkedéssel csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. A javaslatot 116 támogató szavazattal és nyolc tartózkodással fogadták el.

Elfogadta a szenátus a gázolaj jövedéki adójának ideiglenes csökkentését
Hirdetés