Hirdetés
Hirdetés

Nehéz helyzetben a víz- és csatornaszolgáltató cég

Az új tisztítóból már jó minőségű víz jut az Oltba •  Fotó: Csíkszentimre Polgármesteri Hivatala

Az új tisztítóból már jó minőségű víz jut az Oltba

Fotó: Csíkszentimre Polgármesteri Hivatala

A helyi önkormányzat támogatására szorult a csíkszentimrei víz- és csatornaszolgáltató cég annak érdekében, hogy elkerülje a csődhelyzetet, amely felgyűlt adósságai miatt fenyegeti. A vízdíj emelésére is szükség van, de nehézkes a folyamat.

Kovács Attila

2024. december 03., 20:592024. december 03., 20:59

Egyedül maradt talpon a vidéken a független községi víz- és csatornaszolgáltatók közül a csíkszentimrei önkormányzat tulajdonában levő Aqua Sic Hévíz Kft., miután az elmúlt időszakban a hozzá képest óriás Harvíz Rt. előbb a tusnádi, majd nemrég a csíkszentkirályi hasonló szolgáltatást is „bekebelezte”. A szentimrei, „saját forrásból saját vizet, saját szolgáltatóval, kedvező áron” elven alapuló modell is meginogni látszik,

az összeomlástól a helyi önkormányzat most de minimis támogatással igyekszik megmenteni.

Pedig az előzmények jól alakultak, a község saját pályázata nyomán építette ki a víz- és szennyvízhálózatot, a tisztítóállomással együtt, majd utóbbit nemrég teljesen újra cserélte. Erre azért volt szükség, mert a 2007-ben üzembe helyezett konténer típusú szennyvíztisztító évek óta nem tudta megfelelően ellátni a feladatát,

a kifolyó víz nem volt megfelelő minőségű, így az Oltot is szennyezte.

Emiatt pedig a szolgáltató évente mintegy 30 ezer lej értékben részesült pénzbírságban az illetékes hatóságok részéről.

korábban írtuk

Korszerű szennyvíztisztító-állomás készül Csíkszentimrén
Korszerű szennyvíztisztító-állomás készül Csíkszentimrén

Nem működött megfelelően, ezért új szennyvíztisztító-állomást építenek Csíkszentimrén. A költségekre pályázatot nyert a község, igaz, ezt ki kellett egészíteni, mert nem volt elég a tervezett beruházásra.

Az új szennyvíztisztító az áramfogyasztást és a villanyszámlák értékét is növelte, a községbeli fogyasztók egy része szintén tartozik a cégnek, ráadásul – mint Kencse Előd polgármester kérdésünkre tájékoztatott – a szennyezésért korábban kirótt bírságokat sem tudták törleszteni. Ennek fő oka, hogy a víz- és csatornaszolgáltatás díjszabása már messze nem fedezi a költségeket, ezt emelni kellene. Így

a szolgáltató most több mint 100 ezer lejes adósságállományt görget maga előtt, ami egy ilyen kis méretű cég esetében csődközeli helyzetet jelent.

A víz- és csatornaszolgáltatás árának emelése nem egyszerű, a Közműszolgáltatásokat Szabályzó Országos Hatóságtól (ANRSC) kell erre jóváhagyás, de a szükséges dokumentáció összeállítása és a folyamat lassan halad – tudtuk meg.

Jelenleg víz köbméterét 3 lejért számlázza a szolgáltató, ezt 5,28 lejre szeretnék emelni, a szennyvíz esetében a 2,75 lejes árat 4,52 lejre növelnék,

ez a polgármester szerint fedezné a kiadásokat.

Hirdetés

A helyi önkormányzat által nemrég elfogadott határozat szerint összesen 200 ezer lej de minimis támogatást tudnak biztosítani a cégnek, ebből 70 ezret már idén kifizettek, a következő két évben pedig 65-65 ezer lejt utalnának át. Kencse szerint viszont,

ha a áremelést időben tudják alkalmazni, a bevétel a mostani támogatással együtt már elég lesz az adósságok rendezésére, amelyeket időközben átütemeznek,

így elképzelhető, hogy a támogatás második és harmadik részletének kifizetésére már nem lesz szükség. Újabb bírságokat már nem fog kapni a szolgáltató, mivel a korszerű szennyvíztisztító által az Oltba kibocsátott víz kiváló minőségű.

Kérdésünkre, hogy felmerült-e a függetlenség feladása, és a regionális szolgáltató Harvíz Rt. rendszeréhez történő csatlakozás, a községvezető azt mondta, mérlegelték a helyzetet, de az önkormányzat úgy döntött, igyekeznek megmenteni a helyi céget, és csak akkor váltanának, ha nem lesz más lehetőség.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 24., vasárnap

Támogatja a díjnyertes Fjord című film finanszírozását az Oscar-jelölésekre a kulturális minisztérium

A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.

Támogatja a díjnyertes Fjord című film finanszírozását az Oscar-jelölésekre a kulturális minisztérium
Hirdetés
2026. május 24., vasárnap

Szuperhatalmak helyett szeretetet kért a világnak XIV. Leó pápa pünkösdvasárnap

A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.

Szuperhatalmak helyett szeretetet kért a világnak XIV. Leó pápa pünkösdvasárnap
2026. május 24., vasárnap

Száz métert zuhant két turista a Bucsecs-hegységben

Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.

Száz métert zuhant két turista a Bucsecs-hegységben
2026. május 24., vasárnap

Rengett a föld pünkösdvasárnap hajnalban

A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.

Rengett a föld pünkösdvasárnap hajnalban
Rengett a föld pünkösdvasárnap hajnalban
2026. május 24., vasárnap

Rengett a föld pünkösdvasárnap hajnalban

Hirdetés
2026. május 24., vasárnap

„A történelem szemétdombjára kerülsz előbb-utóbb” – Csoma Botond üzent Dan Tanasănak

Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását

„A történelem szemétdombjára kerülsz előbb-utóbb” – Csoma Botond  üzent Dan Tanasănak
2026. május 24., vasárnap

Cristian Mungiu új filmje nyerte a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját

A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.

Cristian Mungiu új filmje nyerte a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját
2026. május 24., vasárnap

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó

Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.

„Ezt át kell élni, szavakkal nem lehet elmondani”: zarándokok a csíksomlyói pünkösdi búcsúról – videó
Hirdetés
2026. május 24., vasárnap

Arcok a Kárpát-medence legnagyobb zarándokünnepéről

Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.

Arcok a Kárpát-medence legnagyobb zarándokünnepéről
2026. május 23., szombat

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban

A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban
2026. május 23., szombat

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket

Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket
Hirdetés