Hirdetés
Hirdetés

Bár több pénzből gazdálkodhatnak, így is nehéz évre számítanak Maros megyében

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke •  Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke

Fotó: Haáz Vince

Tavalyhoz képest 18 százalékkal nagyobb Maros Megye Tanácsának költségvetése, ezt hétfőn délben fogadta el a megyei önkormányzat. Több pénzt tudnak szánni a tanácshoz tartozó kulturális intézményekre, de nagyobb összegre pályázhatnak a civil szerveztek, egyházak is. Idén a filharmónia régi álma is teljesül: zongorát vásárolhatnak.

Simon Virág

2024. február 12., 17:042024. február 12., 17:04

2024. február 12., 19:292024. február 12., 19:29

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke a tavalyi költségvetés kapcsán úgy értékelte, hogy számos tervet tudnak folytatni, újakba belevágni.

Hirdetés

A megyei önkormányzat elfogadott költségvetése akkor 855 689 000 lejt tett ki,

idén ez az összeg 1 016 193 000 lej, amiből a legnagyobb tételt a tanácshoz tartozó kórházak mintegy 500 millió lejes büdzséje képezi.

Nehéz és kihívásokkal teli évre számít Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke. Részben a választások miatt, hiszen hosszúra nyúlik a kampány, és a politikai pártok versengése várható. De azért is, mert sok uniós pályázatot kell megvalósítaniuk.

Idézet
Fontos volt, hogy valós költségvetést állítsunk össze, biztosítsuk a kulturális intézmények, kórházak, gyermekvédelem, reptér, hegyimentő-szolgálat működését, de az utak felújítására, karbantartására szükséges összegeket is”

– mondta a tanácselnök.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A számok tükrében

Az idei költségvetés 18 százalékkal nagyobb az előző évinél, és ebből 39 százalékot fejlesztésekre fordítanak.

A nagy költségvetési tételek közé tartozik a szociális és gyermekjogvédelemi igazgatóságnak szánt összeg, amely idén 136 millió lejt tesz ki.

Ebből biztosítják – akárcsak előző években – az idősotthonok, családi típusú házak és az igazgatóság működését, de javítások, felújítások is lesznek.

A megyei önkormányzat költségvetésében 27 uniós pályázat szerepel, ennek köszönhetően

idén Maros megye 297 millió lejt kap, illetve ad tovább.

Péter Ferenc kihangsúlyozta, hogy az uniós pénzalapok nagy fontossággal bírnak a megye fejlesztése szempontjából.

A megyei tanácshoz tartozó kulturális intézményekre 3 millió lejjel többet tudtak szánni. Ebben az összegben benne van egy zongora ára is, aminek megvásárlása régi vágya a Marosvásárhelyi Állami Filharmóniának. Ez a kiadás hozzávetőlegesen egymillió lejt jelent majd.

Útjavításra csaknem 39 millió lejt szánnak, a reptérre 17 millió lejt, amiből 7 millió lej a működéshez szükséges, a többi fejlesztésre és a pályázatok önrészének kifizetésére.

A marosvásárhelyi reptéren zajló tűzoltóállomás megépítése jó ütemben halad •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A marosvásárhelyi reptéren zajló tűzoltóállomás megépítése jó ütemben halad

Fotó: Haáz Vince

A megyei tanács elnöke elmondta, hamarosan befejeződik a reptéren kialakított tűzoltóállomás, ami irodákat, edzőtermeket és garázsokat foglal magában.

A terminál bővítése eddig 20 százalékban valósult meg, az eszközbeszerzést befejezték, minden szükséges autót, felszerelést megvásároltak.

Egymillió lejjel többre, összesen 4,1 millió lejre tudnak pályázni az egyházak és azok a civil szerveztek, akik a sport-, szociális, ifjúsági programokat szerveznek. A pályázatokat februárban írják ki.

Lesz parkoló a kórházak mellett

Jó hírként számolt be Péter Ferenc arról, hogy hétfőn reggel választ kaptak a légügyi hatóságtól, így

nekifoghatnak a nagykórház körüli parkoló kialakításának, amire kétmillió lejt szánnak.

Nagy szükség lesz a parkolókra, hiszen hamarosan hozzákezdenek az égési sérültek kezelésére szánt központ építéséhez, így még nagyobb lesz az autós forgalom a környéken.

Újabb parkolókat alakítanak ki a nagykórház szomszédságában •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Újabb parkolókat alakítanak ki a nagykórház szomszédságában

Fotó: Haáz Vince

Mint beszámoltunk róla, nemrég Frunda György volt RMDSZ-es szenátor hívta fel Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke és Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere figyelmét, hogy

a választások előtt mindenképp rendezni kell a nagykórház melletti parkolók helyzetét, illetve újakat kell kialakítani, hiszen ott több száz ember fordul meg naponta.

A nagykórház mögé tervezett parkolók kialakításához azért volt szükség a légi hatóság engedélyére, mert a helikopterleszállót el fogják költöztetni, és meg kellett vizsgálni, hogy a légi jármű milyen irányból érkezik, illetve távozik majd.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 11., kedd

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Volt munkaügyi miniszter: nem lehet megszavazni egy olyan bértörvényt, amellyel elégedetlenek a közalkalmazottak

Nem lehet és nem is szabad megszavazni egy olyan bértörvényt, amellyel elégedetlenek a közalkalmazottak – jelentette ki kedden Florin Manole.

Volt munkaügyi miniszter: nem lehet megszavazni egy olyan bértörvényt, amellyel elégedetlenek a közalkalmazottak
2026. augusztus 11., kedd

Köztársasági elnökké választották Baka Andrást

Megválasztotta Baka Andrást köztársasági elnöknek az Országgyűlés kedden.

Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
2026. augusztus 11., kedd

Lányokat futtatott két férfi Sepsiszentgyörgyön, egyikük előzetesbe került

Két férfi ellen indított büntetőeljárást a sepsiszentgyörgyi ügyészség kerítés gyanújával. Egyikük állítólag egy nő prostitúciós tevékenységét irányította, a másik pedig több nőnek biztosított lakást, tudva, mire használják.

Lányokat futtatott két férfi Sepsiszentgyörgyön, egyikük előzetesbe került
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Kelemen Hunort arról kérdezték, honnan lesz pénz a béremelésekre

A közalkalmazotti bértörvény tervezetét előzetes politikai megállapodás alapján kellene megvitatni és megszavazni a parlamentben – jelentette ki kedden az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

Kelemen Hunort arról kérdezték, honnan lesz pénz a béremelésekre
2026. augusztus 11., kedd

Százhuszonötmillió lejre emelték a hitel összegét a tanácsosok

A város által igényelt 88 millió lejes kölcsönt 125 millió lejre emelték a marosvásárhelyi tanácsosok keddi rendkívüli ülésükön, amikor arról is döntöttek, hogy mire szánják a plusz összegeket.

Százhuszonötmillió lejre emelték a hitel összegét a tanácsosok
2026. augusztus 11., kedd

Több mint 56 millió lejbe kerül a csíkszentmártoni egészségügyi központ korszerűsítése

Hamarosan hozzáfoghatnak a csíkszentmártoni egészségügyi központ felújításához – Hargita Megye Tanácsa rendkívüli ülésen fogadta el az elkészült műszaki terveket az aktualizált költségekkel. A teljes beruházás értéke 56,3 millió lej.

Több mint 56 millió lejbe kerül a csíkszentmártoni egészségügyi központ korszerűsítése
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Szakértő: a lakossági fogyasztókat nem kellene érintenie a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának esetleges leállítása

A lakossági fogyasztókat nem kellene érintenie a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának esetleges leállítása – nyilatkozta kedden az Agerpresnek Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Szakértő: a lakossági fogyasztókat nem kellene érintenie a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának esetleges leállítása
2026. augusztus 11., kedd

Sokkoló jelenet az országúton: kiesik egy gyermek egy autóból, és az érkező kamion felé indul

Egy gyermek esett ki egy országúton közlekedő járműből Tulcea megyében, a jelenetet pedig a mögötte haladó autó fedélzeti kamerája rögzítette. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben.

Sokkoló jelenet az országúton: kiesik egy gyermek egy autóból, és az érkező kamion felé indul
2026. augusztus 11., kedd

Leállíthatják a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorát

A Duna vízszintjének csökkenése miatt csütörtök reggel ellenőrzött módon leállíthatják a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorát – közölte kedden a Nuclearelectrica.

Leállíthatják a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorát
Hirdetés