Hirdetés
Hirdetés

Bár több pénzből gazdálkodhatnak, így is nehéz évre számítanak Maros megyében

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke •  Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke

Fotó: Haáz Vince

Tavalyhoz képest 18 százalékkal nagyobb Maros Megye Tanácsának költségvetése, ezt hétfőn délben fogadta el a megyei önkormányzat. Több pénzt tudnak szánni a tanácshoz tartozó kulturális intézményekre, de nagyobb összegre pályázhatnak a civil szerveztek, egyházak is. Idén a filharmónia régi álma is teljesül: zongorát vásárolhatnak.

Simon Virág

2024. február 12., 17:042024. február 12., 17:04

2024. február 12., 19:292024. február 12., 19:29

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke a tavalyi költségvetés kapcsán úgy értékelte, hogy számos tervet tudnak folytatni, újakba belevágni.

Hirdetés

A megyei önkormányzat elfogadott költségvetése akkor 855 689 000 lejt tett ki,

idén ez az összeg 1 016 193 000 lej, amiből a legnagyobb tételt a tanácshoz tartozó kórházak mintegy 500 millió lejes büdzséje képezi.

Nehéz és kihívásokkal teli évre számít Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke. Részben a választások miatt, hiszen hosszúra nyúlik a kampány, és a politikai pártok versengése várható. De azért is, mert sok uniós pályázatot kell megvalósítaniuk.

Idézet
Fontos volt, hogy valós költségvetést állítsunk össze, biztosítsuk a kulturális intézmények, kórházak, gyermekvédelem, reptér, hegyimentő-szolgálat működését, de az utak felújítására, karbantartására szükséges összegeket is”

– mondta a tanácselnök.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A számok tükrében

Az idei költségvetés 18 százalékkal nagyobb az előző évinél, és ebből 39 százalékot fejlesztésekre fordítanak.

A nagy költségvetési tételek közé tartozik a szociális és gyermekjogvédelemi igazgatóságnak szánt összeg, amely idén 136 millió lejt tesz ki.

Ebből biztosítják – akárcsak előző években – az idősotthonok, családi típusú házak és az igazgatóság működését, de javítások, felújítások is lesznek.

A megyei önkormányzat költségvetésében 27 uniós pályázat szerepel, ennek köszönhetően

idén Maros megye 297 millió lejt kap, illetve ad tovább.

Péter Ferenc kihangsúlyozta, hogy az uniós pénzalapok nagy fontossággal bírnak a megye fejlesztése szempontjából.

A megyei tanácshoz tartozó kulturális intézményekre 3 millió lejjel többet tudtak szánni. Ebben az összegben benne van egy zongora ára is, aminek megvásárlása régi vágya a Marosvásárhelyi Állami Filharmóniának. Ez a kiadás hozzávetőlegesen egymillió lejt jelent majd.

Útjavításra csaknem 39 millió lejt szánnak, a reptérre 17 millió lejt, amiből 7 millió lej a működéshez szükséges, a többi fejlesztésre és a pályázatok önrészének kifizetésére.

A marosvásárhelyi reptéren zajló tűzoltóállomás megépítése jó ütemben halad •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A marosvásárhelyi reptéren zajló tűzoltóállomás megépítése jó ütemben halad

Fotó: Haáz Vince

A megyei tanács elnöke elmondta, hamarosan befejeződik a reptéren kialakított tűzoltóállomás, ami irodákat, edzőtermeket és garázsokat foglal magában.

A terminál bővítése eddig 20 százalékban valósult meg, az eszközbeszerzést befejezték, minden szükséges autót, felszerelést megvásároltak.

Egymillió lejjel többre, összesen 4,1 millió lejre tudnak pályázni az egyházak és azok a civil szerveztek, akik a sport-, szociális, ifjúsági programokat szerveznek. A pályázatokat februárban írják ki.

Lesz parkoló a kórházak mellett

Jó hírként számolt be Péter Ferenc arról, hogy hétfőn reggel választ kaptak a légügyi hatóságtól, így

nekifoghatnak a nagykórház körüli parkoló kialakításának, amire kétmillió lejt szánnak.

Nagy szükség lesz a parkolókra, hiszen hamarosan hozzákezdenek az égési sérültek kezelésére szánt központ építéséhez, így még nagyobb lesz az autós forgalom a környéken.

Újabb parkolókat alakítanak ki a nagykórház szomszédságában •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Újabb parkolókat alakítanak ki a nagykórház szomszédságában

Fotó: Haáz Vince

Mint beszámoltunk róla, nemrég Frunda György volt RMDSZ-es szenátor hívta fel Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke és Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere figyelmét, hogy

a választások előtt mindenképp rendezni kell a nagykórház melletti parkolók helyzetét, illetve újakat kell kialakítani, hiszen ott több száz ember fordul meg naponta.

A nagykórház mögé tervezett parkolók kialakításához azért volt szükség a légi hatóság engedélyére, mert a helikopterleszállót el fogják költöztetni, és meg kellett vizsgálni, hogy a légi jármű milyen irányból érkezik, illetve távozik majd.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 20., péntek

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben

A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.

Romlik a lakosság vásárlóereje, a világjárvány óta nem volt ekkora visszaesés a kiskereskedelemben
Hirdetés
2026. március 20., péntek

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván

Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.

Elaludt a sofőr, baleset történt Máréfalván
2026. március 20., péntek

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében

A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.

Magyarország mezőgazdasági minisztere: bízzanak a hazai termelők keze munkájának eredményében
2026. március 20., péntek

Kövér László: egy magyar nemzet van

Minden magyar felelős a nemzet egészéért – hangsúlyozza Kövér László házelnök, aki szerint nincs külön határon inneni és túli magyarság.

Kövér László: egy magyar nemzet van
Kövér László: egy magyar nemzet van
2026. március 20., péntek

Kövér László: egy magyar nemzet van

Hirdetés
2026. március 20., péntek

Megszavazta a parlament, megvan Románia 2026-os költségvetése

Megszavazta a parlament pénteki ülésén a 2026-os állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést.

Megszavazta a parlament, megvan Románia 2026-os költségvetése
2026. március 20., péntek

Videójátékok és gyerekjátékok: ez volt az idei román próbavizsga témája

Nem volt túl nehéz a nyolcadikosok román próbavizsgája, a diákokhoz közel álló témát dolgozott fel. De a tapasztalat azt mutatja, nehezebb a valódi vizsgán kapott tétel. Éppen ezért a diákok tévesen mérhetik fel majd a júniusi vizsga nehézségét.

Videójátékok és gyerekjátékok: ez volt az idei román próbavizsga témája
2026. március 20., péntek

A PSD az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedéseket sürget

A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.

A PSD az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedéseket sürget
Hirdetés
2026. március 20., péntek

A legfelsőbb bíróság perrel fenyegeti a kormányt a bérkiegészítések kifizetésének halasztása miatt

Perrel fenyegeti a kormányt a legfelsőbb bíróság az igazságszolgáltatásban dolgozók bírósági döntéssel megítélt bérkiegészítései kifizetésének halasztása miatt.

A legfelsőbb bíróság perrel fenyegeti a kormányt a bérkiegészítések kifizetésének halasztása miatt
2026. március 20., péntek

Már van olyan töltőállomás, ahol meghaladta a 9 lejt a benzin ára

Átlépte a lélektani, literenkénti kilenc lejt a benzin ára az egyik csíkszeredai töltőállomásnál. A csíkszeredai OMV-nél péntek reggel 9 lej 02 baniért tankolható a 95-ös oktánszámú benzin.

Már van olyan töltőállomás, ahol meghaladta a 9 lejt a benzin ára
Hirdetés