
Vásárláskor kötelező a maszk viselése az üzletekben. Nem mindenki alkalmazkodik
Fotó: Veres Nándor
Noha kötelező zárt helyiségekben az arcmaszk viselése, a kisboltok vásárlói ezt sokszor elfelejtik, vagy szándékosan mellőzik. Sokakat az sem tart vissza ettől, hogy úgy tudják, ezért nemcsak őket, hanem az üzlet működtetőit is megbírságolhatják. Az eladók gyakran tehetetlenek.
2020. június 26., 08:542020. június 26., 08:54
A bevásárlóközpontok, áruházak bejáratainál biztonsági őrök ellenőrzik az arcmaszk viselésére vonatkozó kötelezettség betartását a vásárlók körében, a kisebb üzletekben viszont erre nincs lehetőség, mivel sok esetben csak egyetlen eladó dolgozik. A szabályok így szinte maguktól lazulnak – a rendszeresen visszajáró, ismerős vásárlók közül sokan gondolják úgy, hogy ott nincs szükségük maszkra, van, aki elfelejti magával hozni ezt.
Ilyen körülmények között
Tanúi voltunk olyan esetnek, amikor egy boltba betérő férfi azzal magyarázta a maszk hiányát, hogy nincs rá pénze, viszont egy csomag cigarettát vásárolt. Az eladó kérdésére, hogy melyik a fontosabb, azt mondta, hogy a cigaretta.
Egy kisboltban dolgozó eladó elmondta, most úgy próbálják betartatni az előírásokat, hogy a maszk nélkül érkezőket nem szolgálják ki, ebből viszont néha vita keletkezik. Vannak üzletek, ahol a tulajdonosok kilátásba helyezték az alkalmazottaknak, hogy ha a maszk nélkül betérő vásárlók miatt a céget megbírságolják a hatóságok, azt nekik kell kifizetniük. Az eladók emiatt attól tartanak, hogy havi keresetüknél is nagyobb összeget kell törlesszenek pénzbírság esetén.
A Hivatalos Közlönyben május 15-én megjelent 2020. évi 55-ös számú törvény előírásainak megfelelően a veszélyhelyzet idején kötelező az arcmaszk viselése minden zárt helyiségben tartózkodó személy számára, az 5 évesnél kisebb gyermekeket, a légzési elégtelenséggel diagnosztizált személyeket, és néhány különleges helyzetet kivéve.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip elsőre nem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésünkre, hogy a kisboltokban, ahol nincs biztonsági őr, csak egy eladó, megbírságolható-e a cég amiatt, ha ott maszk nélküli vásárlót találnak a hatóságok. A vonatkozó jogszabály ilyen esetre nem tér ki, a szóvivő ugyanakkor kollégáival történt egyeztetés után megerősítette, hogy
„A törvény az egyén felelősségét hangsúlyozza, az alkalmazottaknak fel kell hívniuk a figyelmet a szabályokra, de azok betartására nem tudják kötelezni a vásárlókat. A maszk viselésének hiánya miatt az ezt elmulasztó személy megbírságolható” – pontosított. Azt is megkérdeztük, hogy számíthat-e pénzbírságra az, aki egy bevásárlóközpont, vagy áruház bejáratánál történt ellenőrzés után leveszi a maszkot és anélkül sétálgat bent. A szóvivő szerint ilyen esetben egyértelmű a szabályszegés, és a hatóságok ennek megfelelően járnak el.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
2 hozzászólás