
Vásárláskor kötelező a maszk viselése az üzletekben. Nem mindenki alkalmazkodik
Fotó: Veres Nándor
Noha kötelező zárt helyiségekben az arcmaszk viselése, a kisboltok vásárlói ezt sokszor elfelejtik, vagy szándékosan mellőzik. Sokakat az sem tart vissza ettől, hogy úgy tudják, ezért nemcsak őket, hanem az üzlet működtetőit is megbírságolhatják. Az eladók gyakran tehetetlenek.
2020. június 26., 08:542020. június 26., 08:54
A bevásárlóközpontok, áruházak bejáratainál biztonsági őrök ellenőrzik az arcmaszk viselésére vonatkozó kötelezettség betartását a vásárlók körében, a kisebb üzletekben viszont erre nincs lehetőség, mivel sok esetben csak egyetlen eladó dolgozik. A szabályok így szinte maguktól lazulnak – a rendszeresen visszajáró, ismerős vásárlók közül sokan gondolják úgy, hogy ott nincs szükségük maszkra, van, aki elfelejti magával hozni ezt.
Ilyen körülmények között
Tanúi voltunk olyan esetnek, amikor egy boltba betérő férfi azzal magyarázta a maszk hiányát, hogy nincs rá pénze, viszont egy csomag cigarettát vásárolt. Az eladó kérdésére, hogy melyik a fontosabb, azt mondta, hogy a cigaretta.
Egy kisboltban dolgozó eladó elmondta, most úgy próbálják betartatni az előírásokat, hogy a maszk nélkül érkezőket nem szolgálják ki, ebből viszont néha vita keletkezik. Vannak üzletek, ahol a tulajdonosok kilátásba helyezték az alkalmazottaknak, hogy ha a maszk nélkül betérő vásárlók miatt a céget megbírságolják a hatóságok, azt nekik kell kifizetniük. Az eladók emiatt attól tartanak, hogy havi keresetüknél is nagyobb összeget kell törlesszenek pénzbírság esetén.
A Hivatalos Közlönyben május 15-én megjelent 2020. évi 55-ös számú törvény előírásainak megfelelően a veszélyhelyzet idején kötelező az arcmaszk viselése minden zárt helyiségben tartózkodó személy számára, az 5 évesnél kisebb gyermekeket, a légzési elégtelenséggel diagnosztizált személyeket, és néhány különleges helyzetet kivéve.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip elsőre nem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésünkre, hogy a kisboltokban, ahol nincs biztonsági őr, csak egy eladó, megbírságolható-e a cég amiatt, ha ott maszk nélküli vásárlót találnak a hatóságok. A vonatkozó jogszabály ilyen esetre nem tér ki, a szóvivő ugyanakkor kollégáival történt egyeztetés után megerősítette, hogy
„A törvény az egyén felelősségét hangsúlyozza, az alkalmazottaknak fel kell hívniuk a figyelmet a szabályokra, de azok betartására nem tudják kötelezni a vásárlókat. A maszk viselésének hiánya miatt az ezt elmulasztó személy megbírságolható” – pontosított. Azt is megkérdeztük, hogy számíthat-e pénzbírságra az, aki egy bevásárlóközpont, vagy áruház bejáratánál történt ellenőrzés után leveszi a maszkot és anélkül sétálgat bent. A szóvivő szerint ilyen esetben egyértelmű a szabályszegés, és a hatóságok ennek megfelelően járnak el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás