
Vásárláskor kötelező a maszk viselése az üzletekben. Nem mindenki alkalmazkodik
Fotó: Veres Nándor
Noha kötelező zárt helyiségekben az arcmaszk viselése, a kisboltok vásárlói ezt sokszor elfelejtik, vagy szándékosan mellőzik. Sokakat az sem tart vissza ettől, hogy úgy tudják, ezért nemcsak őket, hanem az üzlet működtetőit is megbírságolhatják. Az eladók gyakran tehetetlenek.
2020. június 26., 08:542020. június 26., 08:54
A bevásárlóközpontok, áruházak bejáratainál biztonsági őrök ellenőrzik az arcmaszk viselésére vonatkozó kötelezettség betartását a vásárlók körében, a kisebb üzletekben viszont erre nincs lehetőség, mivel sok esetben csak egyetlen eladó dolgozik. A szabályok így szinte maguktól lazulnak – a rendszeresen visszajáró, ismerős vásárlók közül sokan gondolják úgy, hogy ott nincs szükségük maszkra, van, aki elfelejti magával hozni ezt.
Ilyen körülmények között
Tanúi voltunk olyan esetnek, amikor egy boltba betérő férfi azzal magyarázta a maszk hiányát, hogy nincs rá pénze, viszont egy csomag cigarettát vásárolt. Az eladó kérdésére, hogy melyik a fontosabb, azt mondta, hogy a cigaretta.
Egy kisboltban dolgozó eladó elmondta, most úgy próbálják betartatni az előírásokat, hogy a maszk nélkül érkezőket nem szolgálják ki, ebből viszont néha vita keletkezik. Vannak üzletek, ahol a tulajdonosok kilátásba helyezték az alkalmazottaknak, hogy ha a maszk nélkül betérő vásárlók miatt a céget megbírságolják a hatóságok, azt nekik kell kifizetniük. Az eladók emiatt attól tartanak, hogy havi keresetüknél is nagyobb összeget kell törlesszenek pénzbírság esetén.
A Hivatalos Közlönyben május 15-én megjelent 2020. évi 55-ös számú törvény előírásainak megfelelően a veszélyhelyzet idején kötelező az arcmaszk viselése minden zárt helyiségben tartózkodó személy számára, az 5 évesnél kisebb gyermekeket, a légzési elégtelenséggel diagnosztizált személyeket, és néhány különleges helyzetet kivéve.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip elsőre nem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésünkre, hogy a kisboltokban, ahol nincs biztonsági őr, csak egy eladó, megbírságolható-e a cég amiatt, ha ott maszk nélküli vásárlót találnak a hatóságok. A vonatkozó jogszabály ilyen esetre nem tér ki, a szóvivő ugyanakkor kollégáival történt egyeztetés után megerősítette, hogy
„A törvény az egyén felelősségét hangsúlyozza, az alkalmazottaknak fel kell hívniuk a figyelmet a szabályokra, de azok betartására nem tudják kötelezni a vásárlókat. A maszk viselésének hiánya miatt az ezt elmulasztó személy megbírságolható” – pontosított. Azt is megkérdeztük, hogy számíthat-e pénzbírságra az, aki egy bevásárlóközpont, vagy áruház bejáratánál történt ellenőrzés után leveszi a maszkot és anélkül sétálgat bent. A szóvivő szerint ilyen esetben egyértelmű a szabályszegés, és a hatóságok ennek megfelelően járnak el.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
2 hozzászólás