Közel 50 millió eurós összértékben kaptak támogatásokat a Hargita megyei gazdák, ez nagyjából a kétharmada az általuk tavaly igényelt juttatásoknak. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Közel 50 millió euró értékben kaptak különböző támogatásokat a Hargita megyei gazdák az elmúlt időszakban. A tavaly igényelt juttatások közül néhányat még nem folyósítottak a jogosultak számára – tájékoztatta a Székelyhont az APIA Hargita megyei kirendeltségének vezetője, akitől arról is érdeklődtünk, hogy a hiányzó támogatásokat mikor kaphatják meg a gazdák.
2023. január 29., 09:372023. január 29., 09:37
A tavaly igényelt támogatásoknak nagyjából a kétharmadát folyósította a gazdák számára az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), ez Hargita megye esetében közel 50 millió eurót jelent – tudtuk meg Haschi Andrástól, az APIA Hargita megyei kirendeltségének a vezetőjétől.
Tavaly több mint 25 ezer gazda igényelt különböző mezőgazdasági támogatásokat a megyében, döntő többségük már megkapta a támogatások nagyobbik részét.
„Nem fizettük még ki az agrárkörnyezet-gazdálkodási csomagokat, a szarvasmarhákra a referenciaévhez kötött támogatást, a tejtámogatást, a juhokra sem fizettük még ki a pénzt, ugyanakkor a termeléshez kötött támogatást sem – ilyen a csipszburgonyára vagy a lucernára járó juttatás is. Utóbbiakat azonban ilyenkor még nem is szoktuk fizetni, mert még különböző feltételeket kell teljesítsenek az igénylők, a vetőburgonya esetében például még csak ezután kell hozzák az igazoló dokumentumokat arról, hogy mennyit adtak el belőle” – közölte a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség igazgatója.
Fotó: Pinti Attila
Haschi András azt is elmondta, elenyésző azoknak az igénylőknek a száma, akik még nem kaptak pénzt, aki viszont ebben a helyzetben van, az tudja az okát: valamilyen hibát találtak az igénylési dossziéjában, esetleg túl sokszor módosította az iratcsomóját.
– fogalmazott a kifizetési ügynökség vezetője.
Haschi András kérdésünkre válaszolva elmondta, a támogatások kiutalását illetően Hargita megye nem áll rosszabbul, mint a korábbi esztendőkben. Az alaptámogatás kifizetésének a határideje például június 30-án jár le, és ettől ugyan még messze vannak, de szó sincs arról, hogy nyárig elhúzódjon a kifizetés. „Napok, hetek kérdése, hogy minden ki legyen fizetve” – mondta a hiányzó támogatások kiutalásával kapcsolatos kérdésünkre.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!