Hirdetés
Hirdetés

Néhány rosszul fizető lakó miatt egész tömbházakban zárhatják el a vizet szerdától

A kifüggesztett felszólítás szerint szerdától nem lesz ivóvíz-szolgáltatás több marosvásárhelyi tömbházban

A kifüggesztett felszólítás szerint szerdától nem lesz ivóvíz-szolgáltatás több marosvásárhelyi tömbházban

Évente többször alkalmazza a kollektív büntetést az Aquaserv regionális vízszolgáltató, amely Maros megye teljes területén, de Székelykeresztúron és környékén is biztosítja az ivóvíz-szolgáltatást. Szerdától újabb lépcsőházakban zárják el a vízcsapokat abban az esetben is, ha a lakók nagy többséges rendszeresen törleszti a fogyasztás ellenértékét.

Simon Virág

2022. május 17., 21:542022. május 17., 21:54

A lépcsőházak bejárati ajtóira felragasztott, hivatalos értesítésben közli az Aquaserv vízszolgáltató több tíz marosvásárhelyi családdal, hogy

szerdától, a felgyűlt tartozások miatt elzárják a vízcsapokat.

Arra kérik az érintetteket, hogy gyűjtsenek, tároljanak vizet, a háztartás és a család szükségleteire.

Hirdetés

Nem értik, hogy miért büntetik őket

A marosvásárhelyi Kövesdombról több olvasónk jelezte, hogy

váratlanul és rendkívül kellemetlenül érte őket a kifüggesztett értesítés, hiszen nincsenek jelentős tartozások a lépcsőházukban.

Mit elmondták, van, ahol csak a múlt hónapi számla szerepel mindenik lakás esetén, illetve egyikük lépcsőházában egy család szerepel kevesebb mint 500 lejes elmaradással. Nem tudták, hogy kihez forduljanak ebben az ügyben, hiszen a tömbházfelelősök sem tudnak segíteni. Olvasóink arról számoltak be, hogy

van, akinél nemrég született kisbaba, de idős személyek is laknak a tömbházakban, akik nem tudnak vizet cipelni az emeletekre.

Remélik, hogy a kifüggesztett értesítés ellenére mégsem maradnak szolgáltatás nélkül, de ezt senki nem tudja garantálni nekik.

Egyoldalú értesítés

A megszorításokra váró 42-es lakótársulás elnöke, Ravai Sándor a Székelyhon megkeresésre szűkszavúan azt válaszolta:

nem tudja, hogy szerdán pontosan hol fogják elzárni a vízcsapokat, ez a szolgáltatótól függ.

Ravai szerint a szolgáltató mindenféle előzetes értesítés nélkül bejelentette, hogy az adósságok miatt szerdától beszünteti a szolgáltatást. A társulás elnöke azt mondja, hogy csak azokban a lépcsőházakban kerül erre sor, ahol nagy adósságok vannak. Hogy mennyire nagy kell legyen, hogy mindenkit megbüntessenek érte, azt nem tudta megmondani, erről a szolgáltató fog dönteni. Szerettük volna megtudni, hogy a társulás milyen lépéseket tett a kintlevőségek behajtása érdekében és mennyi a legnagyobb adósság, amit egy lakástulajdonos vagy bérlő felhalmozott, ezek megválaszolásától azonban elzárkózott a társulási elnök.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Két éve ki ne fizetett számlák is vannak

Az Aquaserv vízszolgáltató sajtószóvivője, Nicu Tomuletiu érdeklődésünkre azt mondta, városszinten több tulajdonosi társulás számíthat vízelzárása. Példaként említette, hogy a kövesdombi 42-es lakótársulást, amelyhez több lépcsőház tartozik, és

2020 óta valamivel több mint 300 ezer lejes adósságot halmozott fel.

Az összeg is nagy, de az is aggasztó, hogy van már két éve kifizetésre váró számla is. Megkérdeztük, hogy milyen megoldást kínálnak a rendszeresen fizető lakóknak, hogy ne kelljen nekik is szenvedniük a mulasztók miatt. Az illetékes azt válaszolta, hogy

mivel az Aquaservnek a lakótársulásokkal van szerződése, csak őket vonhatja felelősségre a számlák törlesztésének elmulasztása miatt.

Emlékeztetett, hogy lehetőség van átalakítani a lakásokban és a lépcsőházakban levő vezetékrendszert oly módon, hogy egy külön helyen, pincében vagy a tömbház mellé épített kis épületben minden lakásnak legyen vízórája és ezekhez hozzáférést biztosítsanak a szolgáltató szakemberei számára. De ezzel a lehetőséggel egyelőre az elmúlt években senki nem élt.

Idézet
Jelenleg az Aquaserv a vonatkozó jogszabály értelmében csak a szerződő felet, tehát a lakótársulásokat tudja felelősségre vonni és megszorító intézkedésekkel sújtani

– fejtette ki a szóvivő.

Túl nagy kiadás lenne

A szolgáltató honlapján valóban megtalálható az a kétoldalas útmutatás, amely eligazítja azokat, akik külön vízórát szeretnének szereltetni, hogy elkerülhessék az általános büntetést. Ez a tájékoztató irat 2011-ből származik, és megjelenésekor több lakótársulás előzetes számításokat végzett, hogy mennyibe kerülne a rendszer átalakítása – vagyis az egyéni vízórák beszerzése és felszerelése.

Már akkor 100-120 ezer lejre rúgott egy négy emeletes tömbház esetében a rendszer átalakítása, illetve a vízórák felszerelése.

A költségekhez ugyanakkor minden lakástulajdonosnak hozzá kellene járulnia. 2016-ban szó volt arról, hogy a polgármesteri hivatal, a szolgáltató és a lakók osztoznak a költségeken. Ebből az elképzelésből azonban nem lett semmi.

Az eset kapcsán felkerestük a megyei fogyasztóvédelmi hivatal egyik illetékesét arról érdeklődve nála, hogy mit tehet az a lakó, aki rendszeresen fizet, mégis elzárják nála is a vízcsapot. Megtudtuk, hogy

mivel a lakótársulással van a szolgáltatónak szerződése, az egyéni panaszokat is a társulásnak kell intéznie, így a fogyasztóvédelem nem vonhatja felelősségre az Aquaservet egy írásos panasz esetén sem.

De, ha a fogyasztók szükségesnek látják, panasz nyomán  kivizsgálhatják, hogy a társulásnál hogyan gazdálkodnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 05., szerda

Drónmaradványokat találtak a tengerben Mamaia közelében

Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.

Drónmaradványokat találtak a tengerben Mamaia közelében
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Gyorshajtókra vadásznak a rendőrök Hargita megye útjain

A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.

Gyorshajtókra vadásznak a rendőrök Hargita megye útjain
2026. augusztus 05., szerda

Több mint 25 bevetésük volt két nap alatt a Hargita megyei tűzoltóknak

Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.

Több mint 25 bevetésük volt két nap alatt a Hargita megyei tűzoltóknak
2026. augusztus 05., szerda

Változtatás nélkül szavazta meg a képviselőház az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet

A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.

Változtatás nélkül szavazta meg a képviselőház az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Közzétette vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan élettársa

Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.

Közzétette vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan élettársa
2026. augusztus 05., szerda

Tovább folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetek és minisztérium között az új bértörvényről

Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

Tovább folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetek és minisztérium között az új bértörvényről
2026. augusztus 05., szerda

Történelmi mélypontra süllyedt a Duna vízhozama, napokon belül leállhat a csernavodai 2-es reaktor

Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.

Történelmi mélypontra süllyedt a Duna vízhozama, napokon belül leállhat a csernavodai 2-es reaktor
Hirdetés
2026. augusztus 05., szerda

Vigyázz, kész, rajt! – hivatalosan is megnyílt a Hargita Karting

Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.

Vigyázz, kész, rajt! – hivatalosan is megnyílt a Hargita Karting
2026. augusztus 05., szerda

A tavalyi év azonos időszakához képest kétszer annyi medveriasztás érkezett a Hargita megyei csendőrséghez

Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.

A tavalyi év azonos időszakához képest kétszer annyi medveriasztás érkezett a Hargita megyei csendőrséghez
2026. augusztus 05., szerda

Ratifikált SAFE-megállapodás, PNRR alapok lehívását segítő törvények – ezeket hirdette ki Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.

Ratifikált SAFE-megállapodás, PNRR alapok lehívását segítő törvények – ezeket hirdette ki Románia elnöke
Hirdetés