
Újszerű módszer a vidékfejlesztésben. A cél az, hogy több problémára konkrét megoldás szülessen
Fotó: Pinti Attila
Nálunk még újszerű módszerrel karolja fel a térség vidéki közösségeit a Homoród-Küküllő LEADER Egyesület: Vidékfejlesztési Maratont hirdetnek. Az szociális hackathon során 48 órás ötletversenyre hívják a környék községeinek képviselőit.
2021. május 26., 16:252021. május 26., 16:25
Kápolnásfalu kultúrházában 48 órára zárják össze azt a mintegy ötven részvevőt, akik bejelentkeztek a Homoród-Küküllő LEADER Egyesület első Vidékfejlesztési Maratonjára. Nem büntetésről van szó, sőt: remek közösségkovácsoló ötletmaraton ez, amelynek célja a térség vidékfejlesztési problémáinak és a megoldások beazonosítása. A Vidékfejlesztési Maraton az észt „szociális hackathon” székelyföldi adaptációja – tudtuk meg Lázár Lászlótól, az egyesület ügyvezető igazgatójától. „Olyan esemény ez, ahol a Homoród-Küküllő LEADER-térség jövőképének eléréséhez keresünk közösségi megoldásokat” – magyarázta a szervező.
A Homoród-Küküllő LEADER Egyesület partnerként részt vesz egy nemzetközi projektben magyarországi és észtországi partnerszervezetekkel.
A hackathon nagy népszerűségnek örvendő esemény Észtországban, de Székelyudvarhelyen is szerveztek már ilyet az IT-szektor és a civil szervezetek partnerségében. „A módszer lényege abban áll, hogy azok a résztvevők, akik megoldást keresnek saját problémájukra, a közönség előtt három percben bemutatják azt és utána partnereket keresnek, akikkel közösen kitalálják a megoldást” – fejtette ki a szervező.
A maraton csütörtök délután rajtol, az eddig regisztráltakat hat-nyolc csapatba tömörítik a szervezők: online közel ötvenen jelentkeztek be, lefedve az egyesület adminisztrációja alá tartozó összes, azaz 15 községet.
A jelentkezőknek ezeken a területeken kell beazonosítaniuk és bemutatniuk a saját közösségeik kihívásait” – magyarázta Lázár László.
A 48 óra leteltével a vidék- és közösségfejlesztés terén jártas szakemberekből álló zsűri értékeli majd az ötleteket: a cél, hogy a megszületett ötletekből legalább tevékenységi tervek alakuljanak. „Nyilván a legnagyobb reményünk az, hogy néhány ötlet megvalósul, de azt gondoljuk, hogy lesznek olyan ötletek, amelyeket be tudunk emelni az egyesület vidékfejlesztési stratégiájába, amihez a következő időszakban tudunk költségvetést rendelni vagy pályázati lehetőségeket beazonosítani” – hangsúlyozta az egyesült ügyvezetője.
Székelyföldön összesen több mint ötszáz iskolavezetői állásra írtak ki versenyvizsgát, ennek kevesebb mint fele aligazgatói poszt. A jelentkezők szeptember 14-e és október 2-a között nyújthatják be dossziéikat, a vizsga pedig három részből áll majd.
Az energiaellátás helyzete stabil, a rendelkezésre álló termelési kapacitások maximális teljesítménnyel működnek, és hozzájárulnak a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának kiesése miatti hiány pótlásához – közölte kedden az energiaügyi minisztérium.
Egy kovásznai melléképületben csaptak fel a lángok kedd délután. A tűzeset során jelentős anyagi kár keletkezett, egy autó is kiégett.
A munkaterületek kitűzéseivel elindult a Mobilitás 2-nek hívott beruházás kivitelezése. A gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcán és a Gyilkostó úton 2-3 hét múlva jönnek a látványosabb munkálatok. Az esővíz-elvezető rendszer kiépítésével kezdenek.
Ünnepi hangversenyt ad augusztus 20-án a felújított Bartók Béla Művelődési Házban a Szentegyházi Gyermekfilharmónia.
Bogdan Ivan szociáldemokrata parlamenti képviselő, kedden sürgette Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnököt, hogy kérje fel a pénzügyminisztériumot, az adóhivatalt (ANAF) és a Versenyhivatalt végezzenek ellenőrzéseket az üzemanyag-forgalmazók piacán.
Az Európai Unió (EU) tagállamai 2023-ban a bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékát fordították oktatásra (az óvodától a középiskoláig), ugyanannyit, mint 2022-ben – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Behívót kapnak azok a Hargita megyei tartalékosok, akik korábban aktív vagy tartalékos katonai szolgálatot teljesítettek. A behívás célja az adatok frissítése és a katonai nyilvántartás ellenőrzése, nem pedig gyakorlat vagy kiképzés. Kötelező megjelenni.
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal weboldalán bármikor ellenőrizhető, mikor jár le az autónk műszaki vizsgájának érvényessége. Érdemes időben feliratkozni, ugyanis a vizsga elmulasztása esetén több ezer lejes bírságra számíthatunk.
szóljon hozzá!