
Újszerű módszer a vidékfejlesztésben. A cél az, hogy több problémára konkrét megoldás szülessen
Fotó: Pinti Attila
Nálunk még újszerű módszerrel karolja fel a térség vidéki közösségeit a Homoród-Küküllő LEADER Egyesület: Vidékfejlesztési Maratont hirdetnek. Az szociális hackathon során 48 órás ötletversenyre hívják a környék községeinek képviselőit.
2021. május 26., 16:252021. május 26., 16:25
Kápolnásfalu kultúrházában 48 órára zárják össze azt a mintegy ötven részvevőt, akik bejelentkeztek a Homoród-Küküllő LEADER Egyesület első Vidékfejlesztési Maratonjára. Nem büntetésről van szó, sőt: remek közösségkovácsoló ötletmaraton ez, amelynek célja a térség vidékfejlesztési problémáinak és a megoldások beazonosítása. A Vidékfejlesztési Maraton az észt „szociális hackathon” székelyföldi adaptációja – tudtuk meg Lázár Lászlótól, az egyesület ügyvezető igazgatójától. „Olyan esemény ez, ahol a Homoród-Küküllő LEADER-térség jövőképének eléréséhez keresünk közösségi megoldásokat” – magyarázta a szervező.
A Homoród-Küküllő LEADER Egyesület partnerként részt vesz egy nemzetközi projektben magyarországi és észtországi partnerszervezetekkel.
A hackathon nagy népszerűségnek örvendő esemény Észtországban, de Székelyudvarhelyen is szerveztek már ilyet az IT-szektor és a civil szervezetek partnerségében. „A módszer lényege abban áll, hogy azok a résztvevők, akik megoldást keresnek saját problémájukra, a közönség előtt három percben bemutatják azt és utána partnereket keresnek, akikkel közösen kitalálják a megoldást” – fejtette ki a szervező.
A maraton csütörtök délután rajtol, az eddig regisztráltakat hat-nyolc csapatba tömörítik a szervezők: online közel ötvenen jelentkeztek be, lefedve az egyesület adminisztrációja alá tartozó összes, azaz 15 községet.
A jelentkezőknek ezeken a területeken kell beazonosítaniuk és bemutatniuk a saját közösségeik kihívásait” – magyarázta Lázár László.
A 48 óra leteltével a vidék- és közösségfejlesztés terén jártas szakemberekből álló zsűri értékeli majd az ötleteket: a cél, hogy a megszületett ötletekből legalább tevékenységi tervek alakuljanak. „Nyilván a legnagyobb reményünk az, hogy néhány ötlet megvalósul, de azt gondoljuk, hogy lesznek olyan ötletek, amelyeket be tudunk emelni az egyesület vidékfejlesztési stratégiájába, amihez a következő időszakban tudunk költségvetést rendelni vagy pályázati lehetőségeket beazonosítani” – hangsúlyozta az egyesült ügyvezetője.
A Wizz Air a héten szerda éjjel és csütörtök reggel között átmenetileg szünetelteti a foglalási és digitális ügyfélszolgálati rendszereinek elérhetőségét, mivel a légitársaság ütemezett karbantartást hajt végre – közölte a Wizz Air hétfőn az MTI-vel.
Kerítésnek ütközött és felborult hétfőn este egy butángázt szállító tartálykocsi az 1-es országúton, a Szeben megyei Skorei településen.
Egy nő és egy férfi életét vesztette egy hétfő esti balesetben Brăila megyében, egy hatéves kislány és egy másik férfi pedig megsérült.
Több mint 23 ezer Hargita megyei gazda kapta meg mostanig a tavaly igényelt egységes mezőgazdasági alaptámogatásokat. Kovászna megyében is 90 százalék fölötti ez az arány. Az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat még várja a jogosultak egy része.
Călin Georgescu hétfőn ismét kérte, hogy oldják fel a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) 2024 december elején tartott ülésének titkosítását, arra hivatkozva, hogy az alapozta meg az elnökválasztás második fordulójának érvénytelenítését.
Emésztőgödörbe esett pónilovat mentettek ki vasárnap a székelykeresztúri Villám-Fulger Önkéntes Tűzoltóegyesület tagjai Alsóboldogfalván.
Lakóházban csaptak fel a lángok hétfőn este Vidrátszeg főutcáján, a tűzoltók már elkezdték az oltást – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Egyhangúlag fogadta hétfőn a kormánykoalíció az államigazgatást érintő reformcsomagot, valamint a tervezett gazdaságélénkítő intézkedéseket. Az ülésen több adókedvezményről is döntöttek – adta hírül a Nemzeti Liberális Párt sajtóosztálya.
A Szociáldemokrata Párt nem támogatja az idei költségvetést a szociáldemokraták által javasolt szolidaritási csomag nélkül – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Mihai Fifor képviselő.
Továbbra is problémás a romániai átoltottsági arány – hívta fel a figyelmet hétfőn Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter, hangsúlyozva, hogy a különféle kezdeményezések, köztük a gyógyszertári oltás kísérleti programja sem hozott érdemi javulást.
szóljon hozzá!