
Elpusztított bárányok és juhok. Többezer lejes kár keletkezett
Fotó: Albert Alfonz Pál
Farkasok támadtak egy balánbányai gazda juhaira vasárnap Csíkszentdomokoson: összesen 25 állatot pusztítottak el, további tízet megsebesítettek. A kár értékét 5-6 ezer lejre becsülik. A környéken legalább három éve nem történt ilyen nagyságrendű támadás.
2019. április 15., 15:502019. április 15., 15:50
2019. április 15., 17:442019. április 15., 17:44
Huszonöt juhot elpusztított, illetve további tízet megsebesített két farkas Csíkszentdomokos és Balánbánya határában vasárnap. Hétfőn a kárfelmérő biztosság több ezer lejre becsülte a kárt – tudtuk meg Karda Róberttől, Csíkszentdomokos polgármesterétől. A községvezetőtől tudjuk, hogy évek óta nem történt ilyen számottevő támadás a településen.
A polgármester elmondása szerint a balánbányai gazda vasárnap látta, hogy
Az esetet rögtön jelezte a csíkszentdomokosi községházán, hiszen az állatok az ottani állatorvoshoz vannak bejelentve, illetve a támadás is domokosi területen történt. Az önkormányzat kérésére hétfőn egy kárfelmérő bizottság is a helyszínre látogatott, a többórás terepszemle során pedig megállapították, hogy
Emellett többet megsebesítettek, utóbbiak kezelés alatt állnak, próbálják megmenteni az életüket. A bizottság összesen 5-6 ezer lejre becsülte a kárt. A községvezető hozzátette: az esetet hivatalosan is jelentették a polgármesteri hivatalnál kártérítés reményében.
Fotó: Albert Alfonz Pál
Hargita megyében mintegy 400-450 farkas él az éves vadszámbecslés szerint – mondta el még korábban lapunknak Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Az idei WolfLife projektben – amely az első hivatalos, átfogó és teljes körű tanulmány a Keleti-Kárpátokban élő farkasok állományának felmérésére vonatkozóan – készült felmérés viszont azt mutatja, hogy
Bárhogy is van, az megkérdőjelezhetetlen, hogy a nagyragadozó élőhelye nagy változásokon ment át az elmúlt évtizedekben: lecsökkent a háborítatlan élőhelyek aránya és a terület-visszaszolgáltatások következtében jelentősen feldarabolódtak a korábban egybefüggő erdős területek is.
A WolfLife-projekt szakértői a tanulmányban arra is kitérnek, hogy a farkasállomány számának mérése egyébként mindig is rendkívül hiányos és pontatlan volt az országban. 1990-ben az országos farkasállomány nagyságát 2500 egyedre becsülték. Az Európai Bizottság 2013-ban kiadott jelentésében már 3560–3970 egyed szerepel, a román környezetvédelmi minisztérium nagytestű ragadozókra vonatkozó 2016-os éves beszámolójában azonban csak 2840-re becsüli a farkasok számát. Domokos László József elmondása szerint
A mai becslések szerint mintegy 3000 farkas él az országban.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
Szombaton szavaz a Tisza parlamenti képviselőcsoportja arról, hogy kit jelöl köztársasági elnöknek – mondta az MTI kérdésére Bujdosó Andrea frakcióvezető csütörtökön.
6 hozzászólás