
Mostoha körülmények: a falak egy részét és a kupola fémelemeit elhordták az évek alatt
Fotó: Pál Árpád
Ismét, immár negyedik alkalommal írtak ki közbeszerzést a székelyudvarhelyi csillagvizsgáló modernizálására és a környező terület rendezésére: a beruházásra pályázatot nyert a város, ám a korábbi hibás árbecslés miatt az első három liciten egy kivitelező sem jelentkezett. Most a tervezési munkát külön írták ki licitre. A városvezetés reményei szerint – amennyiben akad kivitelező – jövőre elkezdődhet a munka.
2020. november 02., 22:082020. november 02., 22:08
A korábbi önkormányzati testület szeptemberi ülésén számolt be Szabó Sámuel, a polgármesteri hivatal beruházási és fejlesztési osztályának vezetője, hogy a harmadik sikertelen közbeszerzés után a hivatal újra felértékeltette a munkálat értékét. Mint kiderült: a kezdeti árbecslések nem voltak reálisak, ugyanis az 5,5 millió lej értékű beruházás valós ára 8,4 millió lej lenne.
A pályázati forrásokból támogatandó fejlesztés önrésze így 12 százalékról 52 százalékra emelkedett. Az új, sorban a negyedik közbeszerzési eljárásnál a beruházási igazgatóság különválasztotta a tervezést és a kivitelezést (korábban egyben volt kiírva a közbeszerzés), tudtuk meg Zörgő Noémitől. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője kifejtette: a tervezési közbeszerzés elindult elindult, és ily módon lehetőség van a közvetlen közbeszerzésre. „A folyamatot a gyulafehérvári Központi Régiófejlesztési Ügynökség is jóváhagyta. A következő mozzanat a kivitelező céggel a szerződés megkötése. A tervezésre két hónap áll a mérnökök rendelkezésére. Így
– sorolta a szóvivő.
A pályázat finanszírozási szerződését még 2018-ban kötötték, a Regionális Operatív Program pályázati ciklusában több mint 4 millió lejt hívott le a város a csillagvizsgáló épületének és a környező területek rendbetételére. Mivel azonban a többszöri licitkiírásra sem érkezett kivitelező, a város korábban halasztást kért és kapott:
A beruházás két részre oszlik, egyrészt az épület modernizálását foglalja magába (amely egyfajta természettudományi oktatási központnak fog otthont adni), illetve a környező terület rendezését is, ahol parkot terveznek kialakítani, illetve a tervek szerint itt kisebb, védett fajokat bemutató botanikus kert is helyet kapna.
A székelyudvarhelyi csillagvizsgáló a nyolcvanas évek végén épült: noha rendeltetésszerűen építették, soha semmilyen célra nem használták. A csillagászat iránt érdeklődő civilek kezdeményezésére 1989-ben kezdték el a létesítmény felépítését, helyi vállalkozások, civilek, valamint a város közreműködésével. A munkálatok 1991-ben fejeződtek be. 1990-ben alakult meg az Univerzum Csillagászati Egyesület, azonban a csillagvizsgáló fő elemét, a távcsövet nem sikerült beszerezni, és utólag kiderült, hogy az építmény fém kupolája sem megfelelő. Az egyesület tevékenysége megszűnt, 2005-ben azonban ismét megalakult, de az épület akkorra már leromlott.
Lakóház gyúlt ki kedd este a csíktaplocai Hársfa utcában.
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
szóljon hozzá!