
Jövő csütörtökön startol a MES
Fotó: Erdély Bálint Előd
Koncertekkel, előadásokkal, bemutatókkal, színészvetélkedővel és számos más, a hagyományőrzést szolgáló programmal készülnek idén a 19. Míves Emberek Sokadalmának (MES) szervezői. A jövő héten csütörtökön startoló négynapos rendezvényt ezúttal új helyszínen, a székelyudvarhelyi Sétatéren tartják.
2022. július 05., 15:242022. július 05., 15:24
2022. július 05., 21:132022. július 05., 21:13
Noha gazdasági szempontból nehéz évben vagyunk, ami értelemszerűen megszorításokkal jár, Hargita Megye Tanácsa mégis úgy döntött, hogy támogatja a MES-t, hiszen az építkezések mellett legalább ugyanannyira fontosnak tartják a hagyományok megélését, továbbvitelét is – fejtette ki egy keddi sajtótájékoztatón Bíró Barna Botond, az intézmény alelnöke.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Rámutatott, hagyományaink bemutatása turisztikai szempontból is lényeges, hiszen az idelátogatók jó része pont erre a kulturális és antropológiai környezetre, illetve ennek az alapjaira kíváncsi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ölvedi Zsolt székelyudvarhelyi alpolgármester szerint az önkormányzat értékeli és szereti a MES-t, ezért is támogatják anyagilag, illetve infrastruktúra szempontjából is. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy az esemény helyszínének megváltoztatása – a Székelytámadt-várból a Sétatérre – előnyt jelent majd, hiszen így
Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont vezetője kiemelte, az esemény nemcsak a helyi kulturális szereplőket karolja fel, hanem egész Erdély-szinten kifejti hatását.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A programok megszervezése során igyekeztek anyaországi és más külhoni szereplőket is bevonni. A rendezvény jövő csütörtökön délután négy órától kezdődik a művelődési házban, ahol képzőművészeti, festészeti kiállításokra várják az érdeklődőket.
Pénteken délelőtt tíz órától Valódi Értékeink – Kézműves Közösségek címmel tartanak konferenciát, ahol mások mellett jelen lesznek a román kulturális minisztérium, valamint a budapesti Nemzeti Művelődési intézet képviselői is. A nap folyamán egyebek mellett hagyományos mesterségeket mutatnak be (például a kovácsolást),
Délután három órakor vonulnak fel a huszárok, a fúvószenekar és a gólyalábasok a Márton Áron térről indulva. Ezt számos koncert követi – Mozsikácska gyerekkoncert, Huzavona zenekar, Üsztürü zenekar –, majd a fellépéseket táncházzal zárják.
Szombaton délben a Vagabanda gólyalábasok bemutatója színesíti a programot, de később lesz divatbemutató (Erdővidék) és több fellépés is (Fülöp Csaba és barátai, Kájoni Consort, Bakos Árpád és barátai).
Vasárnap A nyúlpásztor címmel szerveznek zenés, mesés táncházat, bemutatót tart az Arany Griff Rend és az Erdélyi Dudás Rend. Az érdeklődők egyebek mellett láthatják a Langaleta Garabonciásokat és az Amadinda ütőegyüttes előadását is. Kiemelt esemény a színészvetélkedő.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lőrincz Zsuzsánna főszervező, az Artera Alapítvány vezetője szintén részvételre bátorított mindenkit, látványos bemutatókat ígérve. Leszögezte ugyanakkor, hogy egy társadalom akkor erős és akkor tud értéket képviselni, ha az három pilléren áll: a gazdaságin, az önkormányzatokén, ugyanakkor a civil szervezetekén. Ő ezt most érzi igazán a MES szervezése során. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az Erdélyi Hagyományok Háza is partnere a rendezvénynek.
Noha a vízfelületet még jég borítja, a háttérben már minden adott a tavaszi szezonnyitáshoz a sepsiszentgyörgyi városi szabadidős létesítménynél. A fenntartó Rekreatív Rt. beszerezte az állomási tóra szánt csónakokat és vízibicikliket.
Az oktatási szakszervezetek tagjai szerdán a kormány székhelye előtt tüntettek, mivel elégedetlenek a kormány által elfogadott intézkedésekkel.
A szilágycsehi református templom összeomlásának okait kivizsgáló válságstáb alakult a művelődésügyi minisztériumnál szerdán – közölte a tárca.
Mi történik, amikor a szabadság ígérete kiüresedik? Hol van az élet kapuja a végidők zajában?
Szolgálat közben, egyenruhában vették őrizetbe azt az Arad megyei rendőrt, akit korrupcióval gyanúsítanak.
Tönkrement a gödrös úton egy beteghez riasztott mentőautó Galac megyében. A sofőr hiába próbálta kikerülni az esővízzel borított hatalmas mélyedéseket, az autó végül lerobbant. Kálváriájukat térfigyelő kamera rögzítette.
Csalásra figyelmeztet az Országos Közúti Infrastruktúrát Kezelő Társaság: az utóbbi időszakban megszaporodtak azok a hamis üzenetek, amelyek az intézmény nevében pénzt akarnak kicsalni az autósoktól.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedd este kijelentette, hogy a kormánynak a korábbi döntését felülvizsgálva az általa meghatározott határokon belül akár 50 százalékkal is csökkentenie kellene a helyi adókat és illetékeket.
Noha az európai uniós elvárásoktól messze elmarad a hulladék-újrahasznosítás aránya Hargita megyében, a gyergyóremetei hulladéklerakó láthatóan nagyot javított a megye hulladékgazdálkodási adatain. A települések között viszont nagy különbségek vannak.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jelenleg egyetlen pártnak sem érdeke a kormány megbuktatása, mert „ebben a Románia számára sorsdöntő időszakban” senkinek sem áll érdekében a kormányválság.
szóljon hozzá!