
Banki alkalmazottnak adják ki magukat a csalók, így próbálják banki utalásra rávenni áldozataikat. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Időről időre pénzcsalási kísérletekkel találjuk szembe magunkat: a közelmúltban egy újabb, úgynevezett „spoofing” csalási technika ütötte fel a fejét. A rendőrség arra kér mindenkit, legyenek óvatosak a személyes adatok kiadásával kapcsolatban.
2025. január 21., 13:292025. január 21., 13:29
2025. január 21., 13:432025. január 21., 13:43
A spoofing, azaz hívószám-hamisítás a hamis banki hívások egyik technikája. Az elkövetők alkalmazások segítségével az országos telefonhálózatból származó telefonszámok – ezek lehetnek banki intézmények birtokából szerzettek – útján lépnek kapcsolatba az emberekkel és banki alkalmazottaknak adják ki magukat.
A hívást ezután egy másik, magát rendőrnek kiadó személyhez irányítják, aki arra kéri az áldozatokat, hogy pénzük védelmének érdekében utalják át egy „biztonságos számlára”.
Romániában több ügyet is regisztráltak, miután a felszólított áldozatok eleget tettek a csalók felhívásának és pénzüket elutalták, amelyet rögtön elvesztettek.
A baj megelőzése érdekében mindenkit arra kér a rendőrség, hogy
ne válaszoljanak kéretlen telefonhívásokra, amelyekben bizalmas információkat vagy pénzutalást kérnek;
ellenőrizzék a hivatalos úton keresztül kapott információkat úgy, hogy közvetlenül az intézményekkel veszik fel a kapcsolatot;
ne utaljanak pénzt nem hivatalos vagy gyanús számlákra;
ha kétség merülne fel, azonnal lépjen kapcsolatba az illetékes hatóságokkal (rendőrség, bank stb.).
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
szóljon hozzá!