
A különleges alakulathoz tartozó katonák bemutatója a marosvásárhelyi laktanyán
Fotó: Haáz Vince
Nyolcszáz fős NATO-alakulat elszállásolására és ellátására alkalmas konténerek megvásárlására hirdetett közbeszerzést a marosvásárhelyi 01016-os számú katonai egység, és a követelmények között szerepel, hogy ezeket a helyi katonai laktanya területén kell elhelyezni és működtetni.
2024. július 18., 21:132024. július 18., 21:13
Marosvásárhelyen a Szabadság utcában, a tömbházak között húzódik meg az a katonai laktanya, ahol a különleges műveleti erők csapatai állomásoznak, és ahová a sajtó legutóbb két évvel ezelőtt kapott bebocsátást, amikor Mircea Geoana NATO-főtitkárhelyettes látogatott a helyszínre. A kaszárnya épületei már akkor jól karban voltak tartva, udvara tágas volt, a neves vendég érkezésére még egy harci bemutatót is szerveztek a helyszínen.
Az országos közbeszerzési oldalon – amint azt a Zi de zi román hírportál kiszúrta – a marosvásárhelyi 01016-os számú katonai egység ajánlatokat kért egy nyolcszáz fő befogadására alkalmas laktanya kialakítására.
Ejtőernyővel landoltak a kaszárnya udvarára
Fotó: Haáz Vince
A hirdető nyolcszáz fős alakulat befogadására és ellátására alkalmas, NATO 20-as besorolású, standard konténereket akar beszerezni, amelyek között
A kiírásban tételesen szerepelt, hogy a konténerekből álló laktanyát Marosvásárhelyen akarják elhelyezni, és arra kíváncsiak, hogy mennyi lehet ennek az ára, illetve mennyi idő alatt lehet megvalósítani. Az ajánlatokat július végéig várják.
Jól karbantartatott épületek a vásárhelyi laktanyán
Fotó: Haáz Vince
Az előzményekhez hozzátartozik, hogy tavaly a román parlament Klaus Johannis államfő kérésének eleget téve elfogadott egy határozatot, amely kimondja, hogy NATO fennhatóság alá tartozó gyalogoshadtestet hoznak létre Románia területén, Marosvásárhelyen, Bulgáriával közösen.
A határozat értelmében a laktanya kialakításának költségeit a védelmi minisztérium költségvetéséből biztosítják. A tavaly novemberi döntés értelmében a hadtest marosvásárhelyi állomásozása nem lesz állandó, és a parancsnokságot felváltva biztosítja majd Románia, illetve Bulgária.
A képviselőház és a szenátus március 10-én 13 órától együttes ülést tart, amelyen megválasztják az új ombudsmant, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vezetőségének több tagját és a Számvevőszék egyik tanácsosát.
Az Országos Erdőőrség 2025 decemberében 3560 köbméter illegálisan kitermelt faanyagot foglalt le, az okozott kárt mintegy kétmillió lejre becsülik – tájékoztatott kedden a Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
„Lazító robbantásokat” végzett az Országos Sóipari Társaság tavaly májusban a parajdi sóbánya felszíni sórétegében, amikor új medret próbáltak kialakítani a megnövekedett hozamú Korond-patak elterelésére. A robbanások lehetséges hatásáról érdeklődtünk.
Megnyílt az a kijárat Csíkszeredában, amely az Erőss Zsolt Aréna parkolóját tehermentesíti és a tervek szerint az ottani forgalmat is gördülékenyebbé teszi.
Az ukrajnai háború ötödik évébe lépve az ukrán gyermekek több mint egyharmada, csaknem 2,6 millióan továbbra is menekültként élnek - közölte kedden az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF).
A kiskereskedelmi láncok saját márkás termékeinek arányát legfeljebb 20 százalékban korlátozná, azonos termékkategórián belül pedig egységes árrést vezetne be Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A háztartások lejmegtakarításai havi összevetésben 0,1 százalékkal 266,416 milliárd lejre csökkentek, éves összevetésben pedig 5,8 százalékkal (reálértéken mínusz 3,5 százalékkal) nőttek – derül ki a Román Nemzeti Bank adataiból.
A 2026-os állami költségvetés tervezetét várhatóan a jövő hét végén terjeszti a kormány a parlament elé – jelentette ki kedden Marian Neacșu szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök-helyettes.
Házkutatásokat tartottak és két férfit őrizetbe vettek kedden egy olyan ügyben, amelyben külföldön körözött gépkocsik értékesítését vizsgálják a hatóságok – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Következő ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogad el a helyi adók felülvizsgálatáról – számolt be kedden az RFI-nek adott nyilatkozatában Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
3 hozzászólás