
Központot építenek a holland önkéntesek Lukailencfalván
Fotó: Haáz Vince
Önkéntes holland fiatalok és felnőttek építenek nappali foglalkoztatót a Maros megyei Lukailencfalván. Az építkezéshez szükséges pénz jó részét is ők hozták, de Maros megyei cégek is hozzájárultak ahhoz, hogy szeptembertől a Down-kóros fiatalok legyen, ahol találkozzanak.
2022. július 20., 15:472022. július 20., 15:47
2022. július 20., 20:432022. július 20., 20:43
A Nova Perspectiva Egyesület 2017-ben alakult, és a marosvásárhelyi illetve környékbeli településeken élők igényeinek megfelelő foglalkozásokat szervez.
Rendszeresen tartanak kismamáknak és újszülötteknek, de időseknek is programokat, támogatják a vándorbölcső-mozgalmat, és beindították az egyszülős programot is, ahol lehetőséget adnak azoknak, akik egyedül nevelik gyermeküket, gyermekeiket, hogy találkozzanak, egymást támogassák.
Nagy sikernek örvend a Szívpárna kezdeményezésük is, amelynek célcsoportja a mellműtéten átesett hölgyek.
A legújabb tervről Szövérffi Melinda, az egyesület képviselője mesél a Nova Perspectiva lukailencfalvi székházának udvarán, amely most egy nagy munkateleppé alakult. Megtudjuk, hogy a munkájuk során többször találkoztak Down-kóros gyermekek szüleivel, és ezeken a beszélgetéseken elhangzott, hogy
Hiszen általában nyolc, ritkábban tíz osztályt végeznek, és utána otthon ülnek, telefonoznak, tévéznek. Ekkor merült fel annak a lehetősége, hogy hozzanak létre egy nappali foglalkoztató központot.
Fotó: Haáz Vince
A holland Samarita Egyesület már a kezdetkor segített nekik, most is hozzájuk fordultak, hogy támogassák a meglevő székhelyük kibővítését. Az eredeti tervek egy egyszerű bővítésről szóltak, de végül
„Tervek szerint már szeptembertől fogadni tudjuk a Down-kóros fiatalokat, akikkel szakemberek fognak foglalkozni. Több olyan központban voltunk Hollandiában, ahol hasonló fiatalokkal foglalkoznak, nagyon széles a skála, hogy mi mindent tesznek.
Már voltak érdeklődő szülők, akik szeretnék, ha gyermekeik bekapcsolódnának a mi programjainkba” – mondta Szövérffi Melinda.
Fotó: Haáz Vince
A tízfős holland önkéntescsoport vezetője, Henrik Roza arról mesélt, hogy a Samarita Egyesület rendszeresen támogat több Maros megyei, erdélyi alapítványt, egyesületet, és most is szívesen karolták fel a Pro Merita Egyesület tervét. Otthon több támogatót kerestek és találtak, hogy összegyűjthessék az építkezéshez szükséges pénzt.
„Munkavakációra jöttünk, tíz napból hetet dolgozunk, hármat pedig kirándulunk majd. Vannak velünk fiatalok is, akik egyénileg is hozzájárultak az ittlétükhöz. Egy villanyszerelő kivételével egyikünk sem építkezésben dolgozik, de azért jól haladunk a munkával.
– osztotta meg velünk.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.
Meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint. Az intézkedés hatálya június 30-án járna le.
Jubileumi ballagási ünnepséget tartottak a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban szerdán, tíz évvel azután, hogy megnyitották a létesítményt az FK Csíkszereda épületében. Idén 27 végzős diák ballagott el a központból.
Hatósági felügyelet alá került a Bihar megyei Érbogyoszló RMDSZ-es polgármestere, miután csúszópénz elfogadásán érte tetten az Európai Ügyészség (EPPO).
Döntő házként megszavazta szerdán a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Forgalmi változások lépnek életbe péntektől a Nicolae Bălcescu utcában az útszakasz és a parkolók felújítási munkálatai miatt.
A fővárosi tömbházban tavaly történt robbanás ügyében eddig 176 magán- és jogi személy nyújtott be kártérítési igényt sértett félként, és a nyomozók 55 millió euróig zárlatot rendeltek el a gyanúsítottak és az érintett cégek vagyonára.
Az iskola fennállásának 50. évfordulójára megújult a marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakképző Líceum. Korszerű műhelyek és laborok várják a diákokat, az intézmény pedig ma már az egyik legnépszerűbb szaklíceum Maros megyében.
Egy férfi sérült meg súlyosan szerdán Szeben megyében, miután egy szekérrel egy oszlopnak ütközött, majd a ló az úton vonszolta. Egy nappal korábban egy fiatal állapotos nőt rángatott magával a ló, aki szintén súlyosan megsérült.
Május 1. és 31. között lehetőséget biztosítunk arra, hogy egyszerűen megszabaduljanak azoktól a tárgyaktól, amelyeket már nem használnak, és nem helyezhetők el a hagyományos hulladékgyűjtőkben.
szóljon hozzá!