Hirdetés
Hirdetés

Napközit kértek a szülők, megkapják

A tervezett helyszínen •  Fotó: Barabás Ákos

A tervezett helyszínen

Fotó: Barabás Ákos

Több mint hatszáz négyzetméter alapterületű, egyszintes napközi felépítésébe fogtak Farkaslakán. A beruházással megkönnyítenék a szülők mindennapjait, hiszen most csak óvoda működik a településen. A farkaslaki önkormányzat 3,62 millió euró összértékben pályázott sikeresen különböző európai uniós pályázatokon. Ebből a pénzből felszerelik a község kultúrotthonait, utcákat aszfaltoznak, valamint a szennyvíztisztító telepet, illetve a hozzá tartozó rendszert is bővítik.

Fülöp-Székely Botond

2017. november 08., 20:232017. november 08., 20:23

2017. november 09., 14:432017. november 09., 14:43

Két év alatt építik fel a farkaslaki iskola udvarán azt a napközit, ahová több mint száz gyerek járhat majd. Mint azt Kovács Lehel, a község polgármestere elmondta, egy 610 négyzetméteres alapterületű, egyszintes épületről van szó, amelynek egy 300 négyzetméternél nagyobb alagsora is lesz. Ott raktárhelyiségeket és játszóházat rendeznek be. A földszinti helyiségek közül négyben a gyerekek fognak tanulni, de orvosi szobát, irodát, valamint étkezőt is kialakítanak ezen a szinten. Az áfástól

654 ezer euró értékű EU-s pályázat nemcsak az építkezés költségét, hanem a bútorzat és a játékok, illetve a taneszközök árát is magában foglalja.

Hirdetés

Az épületben nem lesz konyha, ezért egy hűtőkocsit is vásárolnak, amellyel a készételeket szállítják a kicsiknek.

Kovács Lehel rámutatott, a beruházást több beszélgetés előzte meg, amelyeken a szülők egyértelműen kifejezték a napközi iránti igényüket. A település óvodájának ugyanis egy óráig tart a programja, így nem egyszerű a délutáni gyerekfelügyelet, főleg ha mindkét szülő dolgozik. A polgármester saját példáját hozta fel: felesége azért nem mehetett el dolgozni, mert nem volt ki vigyázzon a kicsire, hiszen a nagyszülők aktívan dolgoznak.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Azt látjuk, hogy minden családban szükség van arra, hogy mindkét szülő dolgozzon, hiszen jól jön a pénz” – magyarázta. Az is a napközi felépítése mellett szól, hogy az említett okok miatt

sok szülőnek udvarhelyi tanintézményekbe kell járatnia gyerekét, ami egy újabb pluszteher számukra.

„Emellett lényeges, hogy már kiskoruktól szülőfalujukban tanuljanak a gyerekek, hiszen akkor érzik magukat igazán a közösség tagjának, ha ott is nevelkednek. Reméljük, hogy a napközi felépülésével a gyerekvállalási kedv is megnő a faluban, és szívesebben maradnak itthon a fiatalok” – fogalmazott Kovács.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A polgármester hangsúlyozta, noha két évük van a napközi felépítésére, ők azt szeretnék, ha ez már jövőre megvalósulna. Látnak is erre esélyt, hiszen lejárt a közbeszerzési eljárás és a Viadukt Kft. szerdán már meg is kezdte a területrendezési munkákat.

Nagy értékű pályázatok

Az önkormányzat szintén európai uniós pályázati finanszírozásból – összesen 350 ezer euróból – javít a farkaslaki, székelyszentléleki, bogárfalvi, nyikómalomfalvi, kecseti és a székelypálfalvi kultúrotthonok felszereltségén. Egyebek mellett hang- és fénytechnikai eszközöket, valamint légkondicionáló berendezéseket és bútorzatot vásárolnak, de a kultúrotthonok fűtésrendszerét is modernizálják. Kovács szerint az eszközbeszerzés azért fontos, hogy a későbbiekben ne kelljen mástól bérelni azokat, ugyanis így pénzt lehet spórolni. Az eszközök egy része már megérkezett, remélik, hogy karácsonyig a leglényegesebbeket átadhatják a kultúrotthonok vezetőségének.

Ugyancsak pályázati pénzből Farkaslaka, Szentlélek és Malomfalva főbb utcáit is leaszfaltozzák. A beruházás értéke 1,42 millió euró. Ez több mint hét kilométernyi út építésére elegendő. A munkálatokat legkésőbb jövő nyáron kezdhetnék el. A kivitelezési tervek elkészítésére már kiírták a közbeszerzési eljárást.

Áfástól 1,19 millió eurós finanszírozásra pályáztak sikeresen Farkaslaka, Bogárfalva, Szentlélek és Malomfalva csatornarendszerének és a szennyvíztisztító telepnek a bővítésére. Ott nemcsak egy új részleget építenek, hanem a meglévőt is felújítják. Erre egy hónapon belül meghirdetik a közbeszerzési eljárást. A szakcég hitelben elvégezte a Gordon-tetőn felépített víztisztító állomással kapcsolatos munkákat, ugyanis a hivatal 1,66 millió lej értékben pályázott sikeresen az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL). Az állomás már három hónapja tesztidőszakban működik. A projektnek része a farkaslaki ivóvízhálózat bővítése is.

A hivatal ugyanakkor sikeresen pályázott a 1-4 osztályos iskola és óvoda épületének és az udvarának felújítására is. Erre összesen 850 ezer lejes támogatást kaptak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 12., hétfő

Lakóház gyulladt ki egy Maros megyei településen

Lakóház tetőtere kapott lángra hétfőn este a Maros megyei Szalárdtelepen, ahol közösen vágtak neki az oltásnak az országos katasztrófavédelem Maros és a Hargita megye munkatársai.

Lakóház gyulladt ki egy Maros megyei településen
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Bonyolult jelszó, biometrikus azonosítás – ezekkel már védettebbek a mobilos adataink

A mobileszközökön tárolt adatok védelmével kapcsolatos jó tanácsokat fogalmazott meg hétfőn a belügyminisztérium.

Bonyolult jelszó, biometrikus azonosítás – ezekkel már védettebbek a mobilos adataink
2026. január 12., hétfő

48 év helyett 55 vagy 60 éves nyugdíjkorhatárban gondolkodnak a belügyi és védelmi alkalmazottak esetében

A védelmi és a belügyminisztérium képviselőinek a jövő hét végéig ki kell dolgozniuk a belügyi és a védelmi alkalmazottak nyugdíjkorhatárának emeléséről szóló törvénytervezetet – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.

48 év helyett 55 vagy 60 éves nyugdíjkorhatárban gondolkodnak a belügyi és védelmi alkalmazottak esetében
2026. január 12., hétfő

Újabb felelősségvállalásos törvény, ezúttal a bérkiadások 10 százalékos csökkentéséről

A kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a bérkiadások 10 százalékos csökkentését is előíró törvénytervezetért – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.

Újabb felelősségvállalásos törvény, ezúttal a bérkiadások 10 százalékos csökkentéséről
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

„Soha többet másokért magyar vér ne folyjon!” – a doni áttörés áldozataira emlékeztek Sepsiszentgyörgyön

Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.

„Soha többet másokért magyar vér ne folyjon!” – a doni áttörés áldozataira emlékeztek Sepsiszentgyörgyön
2026. január 12., hétfő

Elkezdődött az autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának tervezése

Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).

Elkezdődött az autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának tervezése
2026. január 12., hétfő

Megugrott a gázfogyasztás, de elegendőek a tartalékok

Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.

Megugrott a gázfogyasztás, de elegendőek a tartalékok
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Autójával, majd gyalog menekült az ittas sofőr, az előzetes letartóztatás elől azonban nem tudott meglógni

Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.

Autójával, majd gyalog menekült az ittas sofőr, az előzetes letartóztatás elől azonban nem tudott meglógni
2026. január 12., hétfő

Kómába esett két gyermek műtét után a konstancai kórházban

Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.

Kómába esett két gyermek műtét után a konstancai kórházban
2026. január 12., hétfő

Kiszolgáltatott nőket hurcoltak külföldre szexuális kizsákmányolás céljából

Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.

Kiszolgáltatott nőket hurcoltak külföldre szexuális kizsákmányolás céljából
Hirdetés