
A szükségállapot bevezetése előtt nyomtatott íveken is gyűjtötték az aláírásokat. Archív
Fotó: Kocsis Boldizsár János
Napi csaknem 50 ezer támogató aláírásról számolt be Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, aki szerint ha „mindenki hoz még egy embert”, sikerre vihetik a nemzeti régiók védelméről szóló európai polgári kezdeményezést.
2020. május 03., 16:172020. május 03., 16:17
2020. május 12., 10:542020. május 12., 10:54
Az utolsó métereken felcsillant a reménysugár a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés sikerét illetően: elektronikus formában vasárnap délutánig több mint 470 ezren támogatták aláírásukkal a Székely Nemzeti Tanács előterjesztését.
„Túlléptük a napi rekordot, huszonnégy óra alatt 48 808 aláírás. Öt nap van hátra! Ha tart még a magyar csoda, akkor a hosszabbításban minden figyelmünket a négy uniós államra összpontosítjuk, hogy végül meg legyen a hét! A 450 ezer aláírót kérem:
– írta vasárnap délelőtt Facebook-oldalán Izsák Balázs. Az SZNT elnöke – az aláírni akarókkal együtt – szombaton még amiatt bosszankodott, hogy műszaki hiba miatt elérhetetlenné vált az Európai Bizottság által működtetett internetes platform. „Az Európai Bizottság hibájából 2000 támogatást veszítünk óránként!” – írta Izsák szombat délelőtti Facebook-bejegyzésében, de szerencsére később kijavították a hibát.
Egyébként újabb és újabb neves magyar közéleti személyiségek írják alá a kezdeményezést. „Ha csak egy picit is együtt érzel a határainkon kívül élő magyar emberekkel, akkor írd alá te is... Én megtettem” – írta Facebook-oldalán Kovács „Kokó” István olimpiai bajnok ökölvívó.
Hétvégén Hosszú Katinka is aláírta a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezését, hogy az Európai Unió a jövőben sokkal jobban figyelembe vegye a különböző régiók nemzeti jellegzetességeit, mint jelenleg – olvasható az Írdalá.hu közösségi oldalán.
Az aláírásgyűjtés célja, hogy a kisebbségek által lakott régiók közvetlenül kaphassanak támogatási forrásokat az Európai Unió költségvetéséből. Ezen kívül azt is célozza, hogy az Európai Unió kiemelten támogassa azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő területtől.
Az aláírásgyűjtés tavaly május 7-én indult, és idén május 7-ig, azaz csütörtökig egymillió szignó szükséges legalább hét tagállamból ahhoz, hogy az Európai Parlament foglalkozzon a kérdéssel, az Európai Bizottság közmeghallgatást tartson a témában.
Eddig csak Romániában, Magyarországon és Szlovákiában sikerült átlépni a lakosságszám-arányos küszöböt, az Unió más országaiban vasárnapig a kötelező szignószám 10 százalékát sem érték el.
A petíciót már nemcsak a nemzetiregiok.eu oldalon, hanem az irdala.hu weboldalon is alá lehet írni.
Az aláírásgyűjtés papíralapon is zajlott a szükségállapot bevezetése előtt, ám az így kapott támogató szignókat még nem összesítették. Az RMDSZ közel 150 ezer, papíron gyűjtött aláírást adott át az SZNT-nek.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
5 hozzászólás