
A szükségállapot bevezetése előtt nyomtatott íveken is gyűjtötték az aláírásokat. Archív
Fotó: Kocsis Boldizsár János
Napi csaknem 50 ezer támogató aláírásról számolt be Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, aki szerint ha „mindenki hoz még egy embert”, sikerre vihetik a nemzeti régiók védelméről szóló európai polgári kezdeményezést.
2020. május 03., 16:172020. május 03., 16:17
2020. május 12., 10:542020. május 12., 10:54
Az utolsó métereken felcsillant a reménysugár a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés sikerét illetően: elektronikus formában vasárnap délutánig több mint 470 ezren támogatták aláírásukkal a Székely Nemzeti Tanács előterjesztését.
„Túlléptük a napi rekordot, huszonnégy óra alatt 48 808 aláírás. Öt nap van hátra! Ha tart még a magyar csoda, akkor a hosszabbításban minden figyelmünket a négy uniós államra összpontosítjuk, hogy végül meg legyen a hét! A 450 ezer aláírót kérem:
– írta vasárnap délelőtt Facebook-oldalán Izsák Balázs. Az SZNT elnöke – az aláírni akarókkal együtt – szombaton még amiatt bosszankodott, hogy műszaki hiba miatt elérhetetlenné vált az Európai Bizottság által működtetett internetes platform. „Az Európai Bizottság hibájából 2000 támogatást veszítünk óránként!” – írta Izsák szombat délelőtti Facebook-bejegyzésében, de szerencsére később kijavították a hibát.
Egyébként újabb és újabb neves magyar közéleti személyiségek írják alá a kezdeményezést. „Ha csak egy picit is együtt érzel a határainkon kívül élő magyar emberekkel, akkor írd alá te is... Én megtettem” – írta Facebook-oldalán Kovács „Kokó” István olimpiai bajnok ökölvívó.
Hétvégén Hosszú Katinka is aláírta a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezését, hogy az Európai Unió a jövőben sokkal jobban figyelembe vegye a különböző régiók nemzeti jellegzetességeit, mint jelenleg – olvasható az Írdalá.hu közösségi oldalán.
Az aláírásgyűjtés célja, hogy a kisebbségek által lakott régiók közvetlenül kaphassanak támogatási forrásokat az Európai Unió költségvetéséből. Ezen kívül azt is célozza, hogy az Európai Unió kiemelten támogassa azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő területtől.
Az aláírásgyűjtés tavaly május 7-én indult, és idén május 7-ig, azaz csütörtökig egymillió szignó szükséges legalább hét tagállamból ahhoz, hogy az Európai Parlament foglalkozzon a kérdéssel, az Európai Bizottság közmeghallgatást tartson a témában.
Eddig csak Romániában, Magyarországon és Szlovákiában sikerült átlépni a lakosságszám-arányos küszöböt, az Unió más országaiban vasárnapig a kötelező szignószám 10 százalékát sem érték el.
A petíciót már nemcsak a nemzetiregiok.eu oldalon, hanem az irdala.hu weboldalon is alá lehet írni.
Az aláírásgyűjtés papíralapon is zajlott a szükségállapot bevezetése előtt, ám az így kapott támogató szignókat még nem összesítették. Az RMDSZ közel 150 ezer, papíron gyűjtött aláírást adott át az SZNT-nek.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
5 hozzászólás