
Fotó: Kristó Róbert
Jézus kínszenvedésének, halálának és temetésének napját a történelmi egyházak az egyik legjelentősebb ünnepként tartják számon. Népi elnevezései: hosszúnap, aszupéntek.
2020. április 10., 08:582020. április 10., 08:58
2020. április 10., 09:562020. április 10., 09:56
A legmélyebb gyász jeleként a római katolikus egyház nem mutat be szentmisét. A húsvéti szent három nap második napja a keresztáldozatra, az Újszövetség egyetlen áldozatára emlékezteti a katolikusokat. A nap imádságai közül kiemelkedik a passió.
A nagypénteki csonkamisének nevezett szertartásra a hagyománytisztelő székely falvak asszonyai gyászruhát szoktak ölteni. Idén a keresztények nem tudnak részt venni a nagyheti szertartásokon, az állami előírásokat betartva, zárt ajtók mögött, hívek nélkül végzik a szertartásokat és a helyi lehetőségek függvényében közvetítik azokat.
Pénteken 15 órától a gyulafehérvári székesegyházból keresztúti ájtatosságot, és az azt követő nagypénteki szertartást a templom.ro honlapon láthatják a hívek. A járványhelyzetre való tekintettel Ferenc pápa engedélyezte a jeruzsálemi anyaegyház támogatására szánt nagypénteki gyűjtés elhalasztását szeptember 13-ára. A Magyar Unitárius Egyház Facebook-oldalán pénteken 18 órától élőben hallgatható az énekelt Passió, amelyet a kolozsvári belvárosi unitárius templomból közvetítenek.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!