
Kovászna megyében a tanulók 67 százaléka érettségizett sikeresen
Fotó: Tuchiluș Alex
Noha országosan az elmúlt 15 év legnagyobb átmenési arányát sikerült elérni, Kovászna megyében a tavalyinál egy százalékkal kevesebb végzős teljesítette idén szerencsésen az érettségit. Többen érzik úgy, hogy a magyar nyelv és irodalom írásbelin szerzett jegy rontott az átlagon, mások a román vizsgán teljesítettek gyengén, és ezért élnek az óvás lehetőségével. Nagy általánosságban viszont elégedettek, reálisnak látják az eredményeket.
2024. július 08., 19:452024. július 08., 19:45
Az idei érettségi óvások előtti eredményeiről déli 12 órakor értesültek a háromszéki diákok is, legtöbben az oktatási minisztérium honlapjáról. Ebben az időpontban a vizsgaközpontoknál is elkezdtek gyülekezni a fiatalok, többen azért, hogy óvást nyújtsanak be, mások egyszerűen csak találkozni szerettek volna a társaikkal.
A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium előtt gyülekező néhány diák mosolygósan gratulált egymásnak, a vizsgát mindannyian sikeresen teljesítették. Szerintük teljesen korrekt volt az osztályozás, átlagban 7–8 közti jegyekkel végeztek, ezekkel elégedettek is.
– nyilatkozott őszintén az egyikük. Egy később érkező tanuló ezzel szemben éppen a román érettségi jegyével volt elégedetlen, 4,50-et írt, ezért mindenképpen érdemesnek látta benyújtani az óvást.
A Mikes Kelemen Elméleti Líceum volt a megyeszékhely másik vizsgaközpontja, itt fél órával az eredmények kifüggesztése után már jócskán gyülekeztek az óvásra jelentkezők, többen a szüleikkel együtt.
Volt, aki a románnal, más viszont a földrajz vagy történelem írásbeli jegyével volt elégedetlen, de
A helyszínen megkérdezettek szerint kétségkívül az anyanyelv volt a legnehezebb, a választott tantárgy pedig a legkönnyebb vizsga az idei érettségin.
A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceumban tanult diák kérdésünkre elmondta, kifejezetten elégedett az érettségiátlagával, ez ugyanis elegendő az egyetemi felvételi kritériumoknak. Földrajzból teljesített a legjobban, 9,75-tel végzett, de állítja, hogy a megoldókulcs alapján ennél is magasabb jegyet érdemelt volna. A leggyengébben a román sikerült, ezen 8,10-et sikerült elérnie.
Az eredményeket hétfőn délben kapták meg a diákok
Fotó: Tuchiluș Alex
Hasonló eredményekről számolt be egy diáklány is, aki biológiából 9,80-at írt, románból viszont 7,25-öt. „A magyar 8,55 lett, amit úgy gondolom, nagyban befolyásolt az, hogy
Többen is panaszkodtunk, hogy a magyar jegynek magasabbnak kéne lennie, hiszen ez az anyanyelvünk, viszont ez esetben nem volt könnyű dolgunk. A magyar érettséginek emelnie kellett volna az átlagon” – fogalmazott.
Szülők és gyermekeik szemlézték a listát a Mikes Kelemen Elméleti Líceumnál
Fotó: Tuchiluș Alex
„A magyar jegyeket nem tartom reálisnak, sok osztálytársamnak a románnal megegyező lett a jegyük, pedig az anyanyelvünkből írt érettségi sokkal jobb kéne legyen. Viszonylag nehéz tételt is kaptunk az eddigi évek tételeihez képest” – nyilatkozott egy harmadik megkérdezett, aki szerint
az anyanyelvi vizsgának pedig javító és nem rontó eredménye kellett volna legyen. Mint mondta, magyarból határozottan jobbra számított, de a többi tantárgy esetében kielégítő volt az osztályzat:
A magyar érettségin tehát könnyebb tételekre, magasabb jegyekre számítottak a háromszéki diákok. Ami a románt illeti, az általunk megkérdezettek szerint a magyar tagozatos érettségizők dolgozatainak megjelölése határozottan segített a méltányosabb javításban.
Kovászna megyében egyetlen tízes média sem született idén
Fotó: Tuchiluș Alex
Kovászna megyében a 2024-es nyári érettségin a tanulók 67 százaléka ment át, 2023-ban ez az arány 67,9 százalék volt. 1308 tanulóból 1280 jelent meg, ebből 423 bukott el. A kimutatások szerint egyetlen tízes média sem született idén, 9,5 és 9,99 közötti jegyet 26 diák ért el.
Törvénytelenül kihelyezett fémsorompónak ütközött egy autó Dicsőszentmártonban, ami miatt jelentősen megrongálódott. A rendőrség szerdán indított vizsgálatot az ügyben, a feltételezett elkövetőt pedig 24 órára őrizetbe vették.
Felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett egy 32 éves, Brassó megyei férfi, akit a rendőrök Gyergyóholló térségében állítottak meg. Az ellenőrzés során kiderült, hogy nem rendelkezett érvényes vezetői engedéllyel, ezért bűnügyi eljárás indult ellene.
Mintegy 40 banival csökkent a gázolaj literenkénti ára szerdán, egyelőre az OMV és a Petrom-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdai előrejelzése szerint csütörtök reggeltől szombat estig a szél erősödése és jelentősebb mennyiségű csapadék várható az ország nagy részén, hegyvidéken havazásra is számítani lehet.
Az ukrán-román védelmi együttműködés lehetőségeiről, főként harci drónok közös fejlesztéséről és gyártásáról tárgyalt Radu Miruță védelmi miniszter kedden a hivatalában Szerhij Bojev ukrán védelmi miniszterhelyettessel.
Szigorodnak a tűzvédelmi szabályok: nyilvánossá válnak az engedéllyel rendelkező egységek listái, az új tömbházlakásokba kötelező lesz az önálló tűzérzékelő, és a tűzvédelmi felelősöknek külön engedélyt kell szerezniük.
Oana Țoiu külügyminiszter Kijevben, az uniós külügyminiszterek informális tanácskozásán megerősítette, hogy Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát – tájékoztatta az Agerprest kedden a külügyminisztérium.
A kormány kedden sürgősségi rendelettel június 30-áig meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását – közölte a kormányszóvivő.
A romániaiak közel fele megszüntetné az óraátállítást, míg valamivel több mint felük megtartaná a jelenlegi rendszert - derül ki az INSCOP Research március 2–6. között készült felméréséből.
Megugrott a tarlóégetések miatti tűzoltói beavatkozások száma Hargita megyében: márciusban 46 esethez riasztották az egységeket, tavaly ugyanebben a hónapban 28-hoz. A jelenség inkább a megye északi részén okoz gondot, noha teljes tilalom van érvényben.
szóljon hozzá!