
Útadóolvasó kamera Székelyföldön. Ha elfogadják a módosítást, kétszeresen jobban megéri betartani a szabályokat. Archív
Fotó: Kristó Róbert
A szenátus által hétfőn első házként elfogadott törvényjavaslat értelmében a jelenlegi érték kétszeresére nő az útadómatrica hiánya miatt kiróható bírság – tudósít az Agerpres hírügynökség.
2022. május 02., 18:512022. május 02., 18:51
A kormány által kezdeményezett javaslat a közutak használatáról szóló 2002/15-ös sürgősségi rendeletet módosítja, amely kimondja, hogy a településeken kívüli utakon közlekedő gépjárművekre kötelező az útadómatrica kiváltása. A felsőház 92 igen és 15 nem szavazattal fogadta el.
A kezdeményezés oka az a felismerés, hogy
A bírságok jelenlegi szintje nem képes korlátozni a szabálysértéseket, emiatt tettek javaslatot a bírságok megduplázására. A szállításügyi minisztérium a kormány által előterjesztett formában támogatja ezt a jogszabályjavaslatot – magyarázta Sándor Gábor, a tárca államtitkára.
A személygépkocsik esetében a bírság 275-től 550 lejig terjed, a kilencnél több (beleértve a sofőrt is), de legfeljebb 23 férőhelyes gépkocsik esetében 3100 és 6200 lej között van, a 23-nál több férőhelyes (beleértve a sofőrt is) személygépkocsik esetében pedig 5500 és 11 000 lej között mozog.
A teherszállító gépkocsik esetében a bírságok a következőképpen módosulnak: a 3,5 tonnás vagy annál kisebb össztömegű teherautók esetében 950 lej és 1900 lej közötti büntetés róható ki, a 3,5 és 7,5 tonna közötti gépkocsik esetében 3100 és 6200 lej közötti. A 7,5 tonnánál nagyobb, de 12 tonnánál kisebb össztömegű tehergépkocsik esetében a kiróható bírság 5500 és 11 000 lej között mozog. A 12 tonnánál nagyobb vagy azzal egyenlő legnagyobb megengedett össztömegű, legfeljebb háromtengelyes tehergépjárművek esetében 7100 és 14 200 lej között, a négytengelyes kamionok esetében 11 900 és 23 800 lej között mozog a bírság.
Az ügyben a képviselőház lesz a döntő fórum.
Egy újabb meghatározó sorozat ér véget idén, a Stranger Things-élményt azonban a hosszú kihagyás után a lehető leghosszabbra húzzák a készítők. Kedvcsinálónkban a sorozat impaktját és jelentőségét járjuk körbe az ötödik évad első epizódjai előtt.
Két ember megsérült vasárnap, miután egy aszfalton keletkezett méretes gödörbe estek Petrozsényben. Mindkettejüket kórházba vitték, a területet pedig lezárták a hatóságok.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság vasárnap üdvözölte a 2025/190-es számú törvény kihirdetését, amely megerősíti a fogyasztói jogok, illetve a kereskedőknek a nem megfelelő termékek kicserélésére vonatkozó felelősségének jogi keretét.
Havazás és ónos eső nehezíti a közlekedést Szeben megyében, az utak csúszósak lehetnek, ezért téli gumiabroncsok használata szükséges – figyelmeztet a Szeben megyei rendőrség.
A napokban a Brassó és Bukarest között közlekedőknek jó tudniuk, hogy egy Prahova megyei vasúti átjáró javítása miatt az 1-es számú országút egy szakaszán forgalomkorlátozásra számíthatnak. Esetenként kerülniük is kell.
Súlyosan ittasan vezető, 43 éves, Maros megyei férfit fülelt le a rendőrség a Fehér megyei Küküllőváron. A sofőr a leállításakor megtagadta a szondáztatást.
A vasúti rendőrség munkatársai tíz bűncselekményt állapítottak meg és 325 bírságot szabtak ki, összesen mintegy 105 ezer lej értékben a november 18–19-én végrehajtott művelet során.
Összecsíptek a poloskák egy fiatal nőt egy vonatjárat hálókocsijában, a csípések pedig – az édesanya beszámolója alapján – feldagadtak, így egészségügyi ellátásra volt szükség.
Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.
Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!
szóljon hozzá!