
A ravatalozót és a temetőt is bővíteni kell
Fotó: Pinti Attila
Elkezdi a városháza a csíkszeredai Kalász lakótelepi temető ravatalozója bővítésének előkészületeit. A meglévő építmény átalakítása már több mint tíz éve napirendre került, de valahogy nem volt elég fontos ahhoz a korábbi városvezetés számára, hogy megvalósuljon. A sírkert területét is növelni kell néhány éven belül.
2023. január 19., 07:542023. január 19., 07:54
A legnagyobb temető az egyik legkisebb ravatalozóval – furcsa, de valós ellentmondás, ha a csíkszeredai Kalász lakótelepi sírkertről beszélünk, amely méretei és az ott található sírok száma alapján valószínűleg nemcsak a városban, de Hargita megyében is a legnagyobbnak számít. Ugyanakkor az ottani, szerény méretű ravatalozónál a legtöbb község is nagyobbal rendelkezik,
Ez a helyzet régóta ismert, több mint tíz éve készült egy tanulmány, amely tartalmazta a ravatalozó bővítését is az előtér beépítésével, ahová kétoldalt ablakok, illetve bejárati ajtó készült volna, a jelenlegi bejárathoz pedig egy nagyobb ajtó, amelyet kinyitva egy összefüggő, tágasabb belső tér kialakítására lett volna mód. Emellett egy parkoló kialakítását is tervezték a Nagysomlyó-hegy felőli oldalon, a kibővített temető belső kerítése közelében, de ezek mind elmaradtak.
Kérdésünkre Korodi Attila csíkszeredai polgármester azt mondta, tavaly napirendre került a ravatalozó ügye is, amelynek kibővítését szükségesnek tartják.
Ehhez első lépésként egy beavatkozási dokumentációt kell elkészíteni, amely a meglévő épület átalakítását célozza. Szerinte tavaszra letisztul a bővítési elképzelés Szikszay László önkormányzati képviselővel együttműködve, aki műépítészként a meglévő ravatalozót tervezte, majd részletes dokumentáció készül – tudtuk meg.
A városvezető szerint ennek egyik oka, hogy az 1960-as, 70-es években Csíkszeredában letelepedők közül sokan már elhunytak. Ő úgy látja, 7-8 éven belül már kritikussá válna a helyzet, de ezt nem várják meg, a városnak újabb területet kell vásárolnia.
Fotó: Pinti Attila
Noha korábban felmerült a további bővítés helyett egy más helyszín kiválasztásának lehetősége is egy új sírkert számára, ezt elvetették, mert urbanisztikailag sokkal nehezebb feladatról van szó, ráadásul a vonatkozó jogszabályok is szigorú előírásokat tartalmaznak – tudtuk meg. Így várhatóan 2-3 éven belül újabb területvásárlással kell bővíteni a Kalász lakótelepi temetőt.
Majdnem másfélszer annyi cégfeloszlatás történt az első negyedévben Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint a múlt év azonos időszakában. A három megyéből kettőben a cégfelfüggesztések, -törlések, de az új bejegyzések száma is nőtt.
Ilie Bolojan szerdán közölte, hogy miniszterelnöki tisztsége utolsó napjáig dolgozni fog Romániáért, és nem adja fel azokat az elveket, amelyeket egész pályafutása alatt vallott.
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni – írta Tarr Zoltán leendő miniszter a Facebookon, röviden bemutatva az új, integrált tárcát és feladatköreit.
Figyelmeztető, majd célzott lövéseket adtak le kedden a rendőrök a craiovai börtön egyik rabjára, aki megszökött egy munkapontról. A férfi életét vesztette.
Ha lehetőségük lesz rá, és rajtuk múlik, akkor Călin Georgescut fogják javasolni miniszterelnöknek – jelentette ki George Simion, az AUR elnöke hétfőn este.
Ellenzékbe vonul Romániában az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), miután a parlament kedden megvonta a bizalmat az Ilie Bolojan pártelnök vezette koalíciós kormánytól.
A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.
Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.
4 hozzászólás