
Fotó: rmdsz.ro
Az Országos Hegyvidéki Ügynökség és az Agrosic Közösségek Közötti Társulás szervezésében március óta zajlanak a gasztropontok létrehozásában érdekelt személyeket célzó ingyenes képzések Háromszéken, többnyire reménykeltő érdeklődés mellett. Ennek ellenére kialakult háromszéki hálózatról még nem beszélhetünk, jelenleg csak egy gasztropont működik a térségben.
2023. december 04., 19:282023. december 04., 19:28
Az Országos Hegyvidéki Ügynökség azzal a céllal indította a képzést, hogy bátorítsa, elősegítse a háztáji gazdaságokban fellelhető termények, helyi termékek értékesítését, illetve a hagyományos, vidékre jellemző étkek népszerűsítését.
A programot a működtető maga szabja meg, lehet ez csak egy nap a hétből, vagy kettő-három, de azt is megteheti a gazdasszony (vagy gazda), hogy csak hétvégén áll a vendégek rendelkezésére.
A jogi forma kiválasztásához, a szükséges iratok kitöltéséhez, a cégbírósági bejegyzéshez az ügynökség, illetve az Agrosic munkatársai minden segítséget megadnak, illetve a gasztropontok reklámozásában és az egységes arculat kialakításában is segítenek. Crișan Maria, az ügynökség szaktanácsadója szerint igaz ugyan, hogy az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóságtól is jóváhagyást kell kérni, de a feltételek nem olyan drákóiak, mint egy vendéglő esetében, tulajdonképpen csak folyóvíznek, gáztűzhelynek, hűtőnek kell lennie a főzésre szolgáló helyiségben. Az étkeztetésből befolyó jövedelem azonban természetes adózandó.
Maga a képzés egy hévégét vagy legfeljebb négy munkanapot vesz igénybe (hatórás programmal), ezen minden szükséges ismeretet megkaphatnak a résztvevők: a nyersanyagok beszerzésére, tárolására, a higiéniára vonatkozó feltételeket is ismertetik a szervezők, de ugyanúgy a vendéggel való bánásmód alapjait, marketingfogásokat is megtanítanak, hogy minden vendéglátó maga is népszerűsíthesse a gasztropontját.
Az illyefalvi képzés
Fotó: Agrosic/Facebook
Igyártó Réka, az Agrosic igazgatója elmondta,
Ez összesítve több mint 250 személyt jelent, ehhez képest jelenleg Háromszéken egyetlen gasztropont működik: Sepsibükszádon kínál halételeket egy pisztrángtenyészetet fenntartó vállalkozó.
Több mint 250 okleveles végzettje van a gasztropont-képzésnek – és egy működtető Háromszéken
Fotó: Agrosic/Facebook
Ő korábban kezdte vendéglátói a tevékenységet, később választotta hozzá ezt a működési formát. Zágonbárkányban és Bodzafordulón további két gasztropontot jegyeztek be – és ezzel a végére is értünk a Kovászna megyei listának. A szomszédos Brassó megyei Bodzavám községben ehhez képest 14 hasonló pont van, és Hargita megyében is már legalább öt.
Mi az oka annak, hogy miután ennyin elvégezték a képzést, még hónapok elteltével sem kerül ki a falusi portákra az éhes turistát, vendéget vonzó gasztropont-cégér? Igyártó Réka úgy látja, egy magyarázat lehet az, hogy nem észszerű télen beindítani ezt a tevékenységet.
– bizakodik.
A csernátoni érdeklődők
Fotó: Agrosic/Facebook
A képzés szervezői remélik, továbbra is lesz érdeklődés a gasztropontok iránt, terveik szerint a megye minden községközpontjában tartanak majd hasonlókat, de ha valaki nem jut el saját községében ilyenre, vagy nincs türelme kivárni, akár más helységbeli tanfolyamra is bejelentkezhet, sőt, online képzésre is van lehetőség. Az érdeklődőknek érdemes figyelni az Agrosic egyesület honlapját, Facebook-oldalát, ahol az újabb és újabb tanfolyamokat meghirdetik, de az Országos Hegyvidéki Ügynökség oldalán is tájékozódhatnak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!