Hirdetés
Hirdetés

Nagyjából betakarították a pityókát, jöhet a számolgatás, hogy megérte-e

A termésátlag növelését ugyan megakadályozta a nyári szárazság, de így is egy kevés profittal tudják zárni az évet a Hargita megyei krumplitermesztők •  Fotó: Veres Nándor

A termésátlag növelését ugyan megakadályozta a nyári szárazság, de így is egy kevés profittal tudják zárni az évet a Hargita megyei krumplitermesztők

Fotó: Veres Nándor

Végéhez közeledik a pityókatermés betakarítása Hargita megyében. Nehéz esztendőt zárnak a termesztők, ugyanis az inputárak emelkedését nem követte azonos mértékű felvásárlóiár-növekedés, így a gazdák a termésátlag növelésével próbálták mérsékelni a bevételkiesést. Hogy ez mennyire sikerült, illetve hogy a bevételek és kiadások mérlegét tekintve milyen a szezonzárás, arról is beszélgettünk Romfeld Zsolttal, a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetőjével.

Széchely István

2022. október 26., 22:012022. október 26., 22:01

Lezajlott a burgonya betakarítási munkálatainak nagy része Hargita megyében, a termésnek már csak egy kis hányada van a földben. Az időjárás kedvez a munkálatok befejezéséhez, ami helyenként az őszi vetésekkel kapcsolatos teendők miatt nem ért még véget, a párhuzamos munka ugyanis megosztotta a mezőgazdasági gépparkokat és az emberi erőforrást is – tájékoztatott Romfeld Zsolt. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, Gyergyó vidékén is zajlik még a betakarítás, ott a krumplinak mintegy 20 százaléka van még a földben.

Hirdetés

„Hektáronként 19–20 tonna közötti az átlagtermés. Egyes helyeken nem nőtt meg eléggé a pityóka, visszafogta a növekedést a júliusi szárazság, tehát kisebb méretűek lettek. Az ipari burgonya esetében ez ugyan előny, de az étkezési burgonya nőhetett volna kicsit nagyobbra.

Idézet
A termésmennyiség valamivel gyengébb a tavalyinál, de ha az ára jó lenne – tehát kétlejes kilónkénti áron tudnák értékesíteni – akkor volna remény

arra, hogy bizakodóbban folytathassák a gazdák a jövő évi szezon előkészítését” – fogalmazott az igazgatóság vezetője.

Hargita megyében 4500 hektáron termesztenek burgonyát APIA-s támogatásban részesülő gazdák, ebből 3900 hektárt tesz ki az étkezésiburgonya-földek összterülete, 600 hektáron pedig ipari felhasználású krumplit termesztenek a gazdák.

Az étkezési burgonya nagybani felvásárlási ára jelenleg 1,7 és 2 lej között mozog, az ipari felhasználású krumplit pedig 1 lej körüli áron viszik el a gazdáktól

– erre már legalább egy éve megkötötték a szerződést a felvásárlók a gazdákkal, ezért kötött az ár – tudtuk meg Romfeld Zsolttól.

„Az ipari burgonya esetében a mennyiségen van a hangsúly, abból általában nagyobb mennyiséget is termesztettek a gazdák, tehát a hektáronkénti hozam nagyobb volt” – jegyezte meg a szakember.

Egyes helyeken nem nőtt meg eléggé a pityóka, visszafogta a növekedést a júliusi szárazság •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Egyes helyeken nem nőtt meg eléggé a pityóka, visszafogta a növekedést a júliusi szárazság

Fotó: Veres Nándor

„Nehéz, de pozitív évet zárhatnak”

A mezőgazdasági inputár (energia, üzemanyag, műtrágya stb.) megemelkedésekor nagy problémát okozott az agrárszektorban, hogy a termények felvásárlási ára nem követi a költségnövekedés meredek görbéjét, ezért a gazdák a termésátlag növelésével próbálják megelőzni a bevételkiesést. Arra a kérdésünkre, hogy ez mennyire sikerült idén, Romfeld Zsolt azt válaszolta, hogy

Idézet
az idei termésátlag nem kifejezetten jó a gazdáknak, akik megpróbáltak nagyobb mennyiséget elérni, például a tápanyagbevitellel is, ám a csapadékhiány miatt nem hasznosult kellőképpen a műtrágya.

Mindezzel együtt a gazdák az öntözőrendszerekben és a vízmegtartó technológiák alkalmazásában látják a fejlődés lehetőségét, továbbá jó minőségű vetőmaggal növelnék a termésátlagot, igaz, hogy utóbbi a költségeiket már a vetés fázisában is növeli – fűzte hozzá a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.

A 19–20 tonnás termésátlag, az 1,7–2 lejes, valamint – az ipari burgonya esetében – az 1 lejes kilónkénti felvásárlási ár, továbbá a mezőgazdasági támogatások jelentette bevételtöbblet ahhoz már elegendő, hogy egy kevés profittal zárják az évet a gazdák,

tehát lesz pénzük megfinanszírozni a következő szezon előkészítési munkálatait, „összességében egy nehéz, de pozitív évet zárhatnak” – summázta az idei esztendőt Romfeld Zsolt.

Képzést indítanak a gazdáknak

A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság akkreditált, általános állattenyésztési tanfolyamot indít a gazdák számára. Amint arról az igazgatóság vezetője tájékoztatott, a képzés november 3. és március 30. között zajlik, és 360 órás –120 elméleti és 240 gyakorlati óra – felkészítőt követően a sikeresen vizsgázó résztvevők a munkaügyi hivatal EU-szinten elismert oklevelét vehetik át. Erre a diplomára azért van szüksége a gazdáknak, mert ennek hiányában nem élhetnek számos pályázati lehetőséggel – mondta el Romfeld Zsolt. Az érdekeltek személyesen az igazgatóság csíkszeredai székhelyén, a Szabadság tér 5. szám alatt, a második emeleten, a 245-es irodában (Szakáli Gézánál) jelentkezhetnek a képzésre vagy kérhetnek további információkat arról, illetve ezt megtehetik a 0723 916 864-es telefonszámot felhívva is. Székelyudvarhelyen az APIA kirendeltségénél, a II. Rákóczi Ferenc utca 84. szám alatt, az épület második emeletén (Bölöni Ferencnél) jelentkezhetnek a képzésre a gazdák, további információkat pedig a 0740 075 844–es telefonszámot felhívva kérhetnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

Kiáll a fa az autóból: negyven kocsi mutatja a tegnapi vihar jeleit – fotók

Hat megye kilenc településén okozott károkat a rossz idő hétfőn – közölte a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU).

Kiáll a fa az autóból: negyven kocsi mutatja a tegnapi vihar jeleit – fotók
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Nem tudták megmenteni az életét a rendkívüli hőségben, a helyszínen meghalt

Országszerte több mint negyven ember szorult orvosi ellátásra hétfőn a kánikula miatt, közülük harmincegyet kórházba szállítottak.

Nem tudták megmenteni az életét a rendkívüli hőségben, a helyszínen meghalt
2026. június 30., kedd

Elbukta Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást

Az elvesztegetett idő miatt most már egy hónap alatt kellene leszállítani a Fenyéd és Székelyudvarhely által közösen megpályázott buszokat, ez pedig nem megvalósítható. Van azonban egy újabb elképzelés a települések közötti járatok indítására.

Elbukta Fenyéd és Székelyudvarhely a közös buszvásárlást
2026. június 29., hétfő

Az ankarai NATO-csúcs ismét ráirányíthatja a figyelmet a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére

Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.

Az ankarai NATO-csúcs ismét ráirányíthatja a figyelmet a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Büntetést kockáztat az a munkaadó, aki nem tartja be a hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket

A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.

Büntetést kockáztat az a munkaadó, aki nem tartja be a hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket
2026. június 29., hétfő

Kelemen Hunor: a jelenlegi kormányválságból egyedül az AUR profitál

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.

Kelemen Hunor: a jelenlegi kormányválságból egyedül az AUR profitál
2026. június 29., hétfő

Nem volt gond a részvétellel a kánikula ellenére sem az érettségi első írásbeli próbáján

A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Nem volt gond a részvétellel a kánikula ellenére sem az érettségi első írásbeli próbáján
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Hivatalos az érettségi egyik írásbelijének halasztása

Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.

Hivatalos az érettségi egyik írásbelijének halasztása
2026. június 29., hétfő

Újabb hitelt vesz fel Hargita Megye Tanácsa

12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.

Újabb hitelt vesz fel Hargita Megye Tanácsa
2026. június 29., hétfő

Két papot szenteltek fel – közzétette az érsekség a személyi változásokat a Gyulafehérvári Egyházmegyében

Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.

Két papot szenteltek fel – közzétette az érsekség a személyi változásokat a Gyulafehérvári Egyházmegyében
Hirdetés