
Általános kép a Barót-patak medréről
Fotó: Tuchiluș Alex
A községvezetés és a lakosság kapcsolatának rovására mehet a falu mentén felgyülemlő szemét Nagybaconban, a településen ugyanis évek óta megoldatlan a hulladékkezelés kérdése. A helybéliek többségét zavarja a piszkos környezet, a polgármester azonban állítja: Bacon környéke országszerte a legtisztább, a szemetelőkkel szemben pedig radikális módszerek híján tehetetlen az önkormányzat.
2024. február 27., 12:182024. február 27., 12:18
Habár legutóbb januárban szólították fel a községet a mederben torlódó szeméthalmok eltakarítására, a Nagybaconon átfolyó Barót-patakában
A hulladékkezeléssel kapcsolatos tervekről való érdeklődésünkkor Simon András polgármester felháborodását fejezte ki a panaszosokkal szemben, és leszögezte, hogy vezetőként a lehető legtöbbet teszi a rendért és tisztaságért.
Egy napi szemétgyűjtő akció „termése”
Fotó: Simon András
Mivel a hulladék heti rendszerességű elszállítása nem bizonyult elegendőnek, az önkormányzat szemétgyűjtési akcióba kezdett,
Mint mondta, ezentúl képpel és videóanyaggal, valamint aláírt jegyzőkönyvvel fogja bizonyítani a lakók számára, hogy az 50-60 fős munkacsoporttal aktívan tesznek a környezet tisztán tartásáért, ezzel eloszlatva a kételyeket.
– nyilatkozott az elöljáró.
Hétfőn is zajlott a szemétszedés
Fotó: Simon András
Hozzátette ugyanakkor, hogy a szemetelés teljes megfékezése meghaladja az önkormányzat erejét, hiába a rendszeres gyűjtés, hiszen hétről hétre találnak újabb kupacokat. Továbbra is fenntartja, hogy
Kijelentette, hogy „komolyabb fegyelmi intézkedések” nélkül lehetetlen megálljt parancsolni a szemetelőknek. A faluközti patakmeder kitakarítására nem tért ki a beszélgetéskor.
Bár elvileg kitakarították a környezetőrség figyelmeztetésére, az abroncsok továbbra is a patak szélén sorakoznak
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagybaconi látogatásunkkor több helybélit is sikerült szóra bírni a helyzet kapcsán. Akadt, aki már elfogadta a jelenlegi állapotot, legtöbben azonban próbálnak rendet teremteni legalább a saját házuk tájékán. Így tesz az a 73 éves hölgy is, aki kérdésünkre elmondta, hogy
Ezért egymaga látott neki a telek végében húzódó meder kitakarításának, ahol rendszerint ruhadarabokat, ételmaradékokat fékeznek meg a faágak, de talált már egy egész csomagnyi használt gyermekpelenkát is. „Egy fecske nem csinál tavaszt” – vágták a fejéhez az idős hölgynek szemétszedés közben, ekkor jött rá, hogy ennél több kellene a változáshoz.
Több helyen is szennyvíz folyik a Barót-patakba
Fotó: Tuchiluș Alex
Hasonlóan vélekedik az a családanya is, aki éppen gyermekeivel játszott a főút menti téren, amikor véleményéről kérdeztük. Elmondta, hogy
Állítja, hogy elsősorban a lakosságot terheli a felelősség, azonban meggyőződése az is, hogy nagyobb önkormányzati ráfordítással lehetne változtatni a jelenleg fennálló állapoton. Egy férfi ehhez csupán annyi fűzött hozzá, hogy Kisbaconban, Magyarhermányon sem jobb a helyzet, a szemetelők között pedig nemcsak roma, hanem jópár magyar családot is találni.
Fotó: Tuchiluș Alex
A hulladék-problémáról az egy évvel ezelőtt Nagybaconba költözött fiatal nő is hallott, aki szerint
A megkérdezettek egyike sem hallott eddig a polgármesteri hivatal által szervezett szemétgyűjtési akciókról, azonban pozitívan vélekednek az ilyesfajta kezdeményezésekről, mert egyetértenek abban, hogy a községnek változásra van szüksége.
Fotó: Tuchiluș Alex
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
Alapvetően más szemléletet és évente 500 milliárd forint pluszforrást ígért az egészségügyben Hegedűs Zsolt, leendő egészségügyi miniszter az Országgyűlés egészségügyi bizottságában. Ugyanakkor Karikó Katalint felkérte tanácsadójának.
A választási törvény nemzetiségekre vonatkozó részének módosítását, valamint a nemzetiségi oktatás támogatását ígérte Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa kinevezése előtti meghallgatásán.
Elfogadták hétfőn Székelyudvarhely költségvetését. Az önkormányzat 73 millió lejt fordít beruházásokra, miközben a működési költségeket és az alintézmények kiadásait igyekeztek mérsékelni. Rossz hír, hogy leépítésekre is számítani kell.
szóljon hozzá!