
A Maros vízhozama változó, legtöbb helyen az átlagosnál alacsonyabb a vízállás
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt napok kitartó esőzése ellenére nem nőtt jelentősen a Maros Vízügyi Igazgatósághoz tartozó folyók és vízgyűjtő tavak vízszintje. Mint az illetékestől megtudtuk Maros megyében voltak olyan települések, ahol az elmúlt 24 órában egyetlen csepp eső sem esett és olyanok is, ahol négyzetméterenként 44 liter zúdult a szomjas földre.
2022. augusztus 11., 21:522022. augusztus 11., 21:52
Mivel már három napja folyamatosan borús az idő és időnként nagyobb záporok, néha óráig tartó esőzések vannak, felmerül a kérdés, hogy ez mennyire emeli a folyóvizek, víztárolók szintjét, mennyire segít a vízgazdálkodásban. A kérdésről a Maros Vízügyi Igazgatóság sajtószóvivőjével, Călin Fokttal beszélgettünk.
Az illetékes elsőként azt mondta el, hogy úgy a bözödi, mint a zeteleki vízgyűjtő tavak fő feladata, hogy szükség esetén tárolják, vagy „adjanak” a vízből. Ami azt jelenti, hogy amikor nagyobb esőzések vannak, akkor ezen a két helyen felfogják a folyók vízét és amikor kevés van, akkor pótolják. Mint Călin Fokt kifejtette, például
„Ha most a konkrét adatokat nézzük, akkor az elmúlt 24 órában a zetelaki víztározóban egy centiméterrel csökkent a vízmennyiség, míg a bözödi tóban változatlan, ez utóbbi helyen 11 800 köbméter vizet tárolunk.
– részletezte.
Ami az elmúlt napokban lezúdult csapadékot illeti Călin Fokt első körben arról beszél, hogy mivel hosszú ideig nem volt nagyobb mennyiségű csapadék,
Ami az elmúlt 24 órában a földre kerülő vízmennyiséget illeti Maros megyében Mezőbándon volt a legtöbb eső, ott négyzetméterenként 44 liter csapadékot mértek, Erdőszengyelben 27 litert négyzetméterenként, míg a másik véglet Segesvár volt, ahol egyáltalán nem esett. Marosvásárhelyen az elmúlt napok esőzése nyomán a Maros folyó vízszintje hét centiméterrel emelkedett.
A szerda reggeli mérések szerint Maroshévízen a Maroson az elmúlt évek átlagos vízhozamának a felét mérték, Gyergyóalfaluban pedig az éves átlag vízhozamnak megfelelőt. Székelyudvarhelyen például a Kis Küküllő vízhozama az éves átlag 80 százalékát éri el.
Călin Fokt azt is elmondta, hogy amikor a meteorológusok narancssárga viharriasztást adnak ki, akkor a vízügyesek sárga figyelmeztetést szoktak, felhívva a figyelmet arra, hogy
Legtöbbször a lezúduló esőmennyiség nem okoz gondot, vagy ha igen, akkor leginkább a rosszul méretezett, ki nem takarított sáncoknál, átereszeknél.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
szóljon hozzá!