Fotó: Barabás Ákos
Főként a reál tantárgyakat, ezen belül is a matematikát oktató pedagógusokból van, illetve lesz hiány Hargita megyében. Ugyanakkor fizika- és kémiatanárokra is szükség lesz. Komoly gondot jelent a szakoktatók hiánya is.
2017. május 11., 19:412017. május 11., 19:41
A meghirdetett matematikatanári állásokra nincs elegendő jelentkező, ugyanakkor itt a legidősebbek a most állást betöltő pedagógusok – tudtuk meg Waczel Ferenctől, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség humánerőforrásért felelős tanfelügyelőjétől.
Ugyanígy magyar nyelvet és irodalmat oktató tanárból is hiány van. A fizika és kémia tárgyakat oktatókkal „érdekes" a helyzet: Udvarhelyszéken nagyjából hasonló korosztályúak a pedagógusok, így
Matematika, fizika, kémia, de még román nyelv, sőt földrajz szaktanárt is nehezen találtak a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskolába – nyilatkozta Porsche Éva igazgatónő. Ugyanakkor elkelne még zongorista, gitároktató, korrepetitor is. Ezzel szemben képzőművészekből jól állnak.
– mesélte.
A székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium egyelőre szerencsés helyzetben van, mivel oktatói a következő néhány évben nem készülnek nyugdíjba. Varró Margit, az intézmény igazgatója elmondta, a kollégákkal való párbeszédből számára is egyértelmű, hogy hiány van matematika-, fizika-, kémiatanárokból.
Néhány éve komoly gondot okozott a nyelvtanári állások betöltése, azóta rendeződött a helyzet, most nem küszködnek oktató hiánnyal a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskolában – osztotta meg tapasztalatait Jimon Mircea iskolaigazgató.
szakmailag felkészült és pedagógiában jártas oktatókra nagy szükség lenne, hiszen így indulhatnának újabb szakképzések is – fogalmazott. Főleg elektromérnöki, faipari, textilmérnöki oktatókból van hiány.
Az oktatómesteri állást mesteri iskolával vagy más felsőfokú végzettséggel rendelkező szakember is betöltheti – mondta érdeklődésünkre Görbe Péter Hargita megyei főtanfelügyelő. Mérnököket képeznek egyetemen is, viszont a tapasztalat azt mutatja, hogy a magasabb fizetés miatt inkább vállalatoknál helyezkednek el.
A megszorítások miatt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatta beruházások közül a legfontosabbal, a megyeháza felújításával versenyt futnak az idővel – vázolta a helyzetet a Hargita megyei tanács elnöke, Bíró Barna Botond.
Ilie Bolojan hétfőn a Victoria-palotában a közigazgatás reformjáról és követeléseikről tárgyalt a közigazgatási szakszervezetek képviselőivel.
Elutasította hétfőn a szenátus 40 támogató és a 82 ellenszavazattal a Daniel David oktatási miniszter elleni ellenzéki egyszerű indítványt.
Idén eddig közel 280 tűzesethez riasztották a Hargita megyei tűzoltóságot, azonban leggyakrabban a rohammentőknek (SMURD) kellett beavatkozniuk, több mint kétezer esetben vonultak helyszínre segíteni.
Teljes gázzal, mindenféle körültekintés nélkül mentek be az útkereszteződésbe a fiatalok egy motorral, ahol egy autó érkezett. Borulás lett a vége, de szerencsés kimenetelű.
A következő két hétben 20 és 30 Celsius-fok között ingadozik a legmagasabb nappali hőmérséklet és futó záporok várhatók Románia nagy részén – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Florin Manole munkaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a Szociáldemokrata Párt (PSD) gazdaságélénkítő javaslatait a munkaügy területén.
Életét vesztette egy 66 éves férfi a resicabányai megyei kórház területén. A páciens vélhetően leesett a lépcsőn, miután annak egyik foka beszakadt a súlya alatt. A rendőrség kivizsgálást indított.
A kormánykoalícióban volt tárgyalás arról, hogy az alapélelmiszerek árrésének korlátozását nem kellene meghosszabbítani október elsejétől – ismerte el hétfőn a sajtónak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.
A diákok november 20-án kapják kézhez a szeptemberi és októberi ösztöndíjat. A dokumentumokat október 2-áig kell leadni az iskolák titkárságán. Idén azonban a tantárgyversenyeken jól teljesítőknek már nem jár a motiváló ösztöndíj.
szóljon hozzá!