Hirdetés
Hirdetés

Nagy kérdés a tanügyben, hogy jár-e a plusz órákat vállaló pedagógusoknak ételjegy

Sürgető a kérdés rendezése, a Székely Mikó Kollégium pedagógusai japánsztrájkkal is igyekeznek ezt kihangsúlyozni. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Sürgető a kérdés rendezése, a Székely Mikó Kollégium pedagógusai japánsztrájkkal is igyekeznek ezt kihangsúlyozni. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Sok pedagógus háborog a napokban amiatt, hogy a kormány megszorításokat előíró rendelete értelmében megvonták az ételjegyeket azoktól, akik plusz órák felvállalása miatt túllépik a 8000 lejes nettó jövedelemhatárt. Megkérdeztük Nagy Gábort, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Kovászna Megyei elnökét ez ügyben, azt mondta: a megvonás igaz is, meg nem is.

Bodor Tünde

2023. december 07., 16:082023. december 07., 16:08

Mint a szakszervezeti vezető elmagyarázta, nincs tisztázva minisztériumi, tanfelügyelőségi szinten, hogyan kell alkalmazni ezt a megvonást. Egyszerű az eset, ha valakinek egyetlen munkahelye, munkaszerződése van (bármilyen állami intézményben), mert akkor simán alkalmazható a rendelet. De

ha a 8000 lejes jövedelmet úgy valósítják meg a pedagógusok, hogy plusz órákat vállalnak fel – és erre külön munkaszerződést kötnek, mert ez az előírás – akkor már nem tudni, jogosultak-e a napi 17 lejes ételjegyekre vagy sem.

Hirdetés

A megyei szinten magasnak számító fizetésekben egyébként nemcsak a plusz órák van benne, hanem az érdemfokozat és az egyes tanügyi fokozat megszerzésébe befektetett energia is – magyarázta Nagy Gábor.

Az ételjegyek megvonása leginkább a magyar tagozatos tanítókat érinti, hiszen nekik külön számolják el a magyar órákat:

ők ugyanis heti 4-5 órával többet dolgoznak a román kollégáiknál.

„Visszás a helyzet, mert múlt hónapban, a novemberi fizetések kiadásakor egyes megyékben megvonták az ételjegyeket – Kovászna megyében is, másokban pedig nem –, és mindkét eset rendben volt, azaz nem volt következményük” – tudtuk meg Nagy Gábortól.

Most közeledik a novemberi fizetések kiutalásának ideje, ezért is nőnek a feszültségek: a Székely Mikó Kollégiumban japán sztrájkba léptek az érintettek, csütörtökön fehér szalaggal a karjukon tartották az órákat.

A kollégium, társulva a Mihai Viteazul Főgimnáziummal, levélben kérte az illetékes minisztériumot, hogy egyértelműsítse a rendelet szövegét. A levél eljuttatásához a Kovászna megyei prefektus, Ráduly István közbenjárását is kérték.

A szakszervezet eddig több ízben próbálta tisztázni, hogy egy munkaszerződéssel vagy többel megszerzett jövedelemről van szó, beadványt is írt a munkaügyi minisztériumhoz, kedden is tárgyalt a kormánytisztviselőkkel, de eredmény még nincs, az elkövetkező napokra ígértek választ az illetékesek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása

Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből

Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből
2026. január 21., szerda

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”

A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”
2026. január 21., szerda

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút

Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be

Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be
2026. január 21., szerda

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben
2026. január 21., szerda

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő

Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval

Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.

Maga alá gyűrte az autót a kamion: a sofőr meghalt, az utasok állapota súlyos – videóval
2026. január 21., szerda

Nem enyhül a fagy: újra mínusz 21 fok alá zuhant a hőmérséklet Székelyföldön

Ismét mínusz 21 fok alá csökkent a hőmérséklet szerdára virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban tizedre pontosan ugyanakkora fagyot mértek, mint pár nappal korábban, Csíkszeredában pedig picivel még hidegebb is volt, mint a hétvégén.

Nem enyhül a fagy: újra mínusz 21 fok alá zuhant a hőmérséklet Székelyföldön
2026. január 20., kedd

Több felső légúti megbetegedés, kevesebb kórházi beutalás

Majdnem harmadával nőtt a felső légúti megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten Hargita megyében. A kórházi kezelésre szorulók száma viszont enyhén csökkent.

Több felső légúti megbetegedés, kevesebb kórházi beutalás
Hirdetés