
Fotó: Veres Nándor
Nagy István festő születésének 150. évfordulója alkalmából kiállítás nyílik a Csíki Székely Múzeumban március 28-án, kedden 17 órától. A csíkmindszenti művész alkotásaiból készült válogatás augusztus 30-ig lesz látogatható. A nevét viselő csíkszéki tanintézetek a kerek évforduló apropóján szintén számos programmal és eseménnyel készülnek.
2023. március 23., 20:142023. március 23., 20:14
Az évfordulós időpont jó alkalom arra, hogy közelebb hozhassuk Nagy István életművét a hazai közönséghez – ezzel a szándékkel szervez kiállítást a csíkszeredai városháza és a Csíki Székely Múzeum Nagy István festő születésének 150. évfordulója alkalmából.
– áll a múzeum közleményében.
A kiállítás kurátorai: Székely Sebestyén György művészettörténész, a kolozsvári Quadro Galéria igazgatója, valamint Túros Eszter művészettörténész, a Csíki Székely Múzeum muzeológusa. Másnap, március 29-én, szerdán 17 órától Pap Gábor: A népdal forrásvidékén – A százötven éves Nagy István nyomában című tanulmánykötetét, illetve Mucsányi János: Három hazában hontalan. Nagy István festőművész című dokumentumfilmjét Sümegi György művészettörténész mutatja be az érdeklődőknek.
A megnyitón Jurecskó László, a MissionArt Galéria társtulajdonosa egy-egy, Nagy Istvánt ábrázoló portrét ajándékoz a művész nevét viselő két tanintézménynek. Ifj. Éber Sándor és Ágoston Ferenc alkotásait a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola és a csíkmindszenti Nagy István Általános Iskola kapja.
Fotó: Gábos Albin
A csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola névadójának születési évfordulója alkalmából szintén több eseményt szervez:
ünnepi megemlékezés iskolánk székhelyénél március 27-én, 17 órától;
emlékünnepély Csíkmindszenten március 28-án a helyi iskolával közös szervezésben
az intézmény művésztanári testülete a Csíki Mozi galériájában kiállítással tiszteleg Nagy István életműve előtt; a megnyitót március 30-án, 17 órától tartják
Székelyföld művészeti középiskolásai pályázati kiírás formájában lehetőséget kaptak a művészóriás expresszív művészetére való reflektálásra; a pályázati munkák kiállításának megnyitójára és a pályamunkák díjazására március 31-én, pénteken 13 órától kerül sor a középiskola aulájában;
nagyszabású koncerttel tisztelegnek májusban az iskola névadója előtt.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Romániában nincs gázolajhiány, a helyenként jelentkező ellátási zavarokért az üzemanyag-forgalmazók a felelősek, mivel nekik kell biztosítaniuk a megfelelő logisztikát és az időben történő szállítást.
A rendőrség egyetlen nap alatt közel 400 szabálysértést állapított meg a vasúti átjáróknál – idézi a Román Rendőrség közleményét az Agerpres.
Egy csereháti terület megvásárlását kezdeményezte soros ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzat, ahol ifjúsági lakásokat építenének a közeljövőben. Emellett az Eötvös József Szakközépiskola felújításával kapcsolatban is történt némi előrelépés.
Politikai források szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) még kedden beterjeszti a parlamentbe az Ilie Bolojan vezette kormány elleni közös bizalmatlansági indítványát.
Lecsökken a kezdő és a tapasztalt pedagógusok bére közti különbség, és éppen a nagy pályarégiséggel rendelkezők járnak rosszul, ha jelenlegi formájában véglegesítik az új egységes bértörvénytervezetet. Az érdekvédelem általános sztrájkra készül.
szóljon hozzá!