Hirdetés
Hirdetés

Nagy igény van a minőségi magyar rendezvényekre

A legtöbben a Ligetbe látogattak ki •  Fotó: Haáz Vince

A legtöbben a Ligetbe látogattak ki

Fotó: Haáz Vince

A levendulaárustól az operettig, a sporttól a képzőművészetig, a gasztronómiától a koncertekig minden szerepelt a vasárnap zárult Vásárhelyi Forgatag programjában. Az egyhetes rendezvény szervezőinek talán a legnagyobb kihívás, hogy minél szélesebb közönséghez szóljanak. Ez sikerül is.

Szász Cs. Emese

2018. szeptember 03., 16:392018. szeptember 03., 16:39

A hét elején már elrajtolt a hatodik Vásárhelyi Forgatag, előbb kerekasztal-beszélgetésekkel, kiállításmegnyitókkal, kulturális műsorokkal szórakozhattak a forgatagozók, de fokozatosan nyílt meg a rendezvény újabb és újabb helyszíne a hét folyamán, hogy a hétvégén már majd’ minden a Forgatagról szóljon a Ligetben, a Forradalom utcai Borudvarban, de a Szféra új helyszínén is, így biztosan mindenki megtalálta a kedvére valót.

Hirdetés

Az esemény dátuma nem véletlen, ugyanis 1482. augusztus 28-án Mátyás király kiváltságlevelével nyert vásárjogot Marosvásárhely,

a Vásárhelyi Forgatag szervezőinek szándéka pedig az volt, hogy az augusztus 28-ától számított hét a városalakító magyar közösség ünnepnapjaivá váljon.

S ha már vásártartó jog, nem hiányzik a vásár sem a rendezvényről: ezúttal is mindent lehetett kapni, mi szem-szájnak ingere: kézműves ékszerek, ruhák, kiegészítők, táskák, használati tárgyak tömkelegéből lehetett választani, de mézet, sajtot, szörpöket és lekvárokat is lehetett vásárfiába hazavinni.

A vásáron kívül is reggeltől estig program fogadta a forgatagozókat: a kis és nagy gyerekek a családi sátrakban játszhattak, kézműveskedhettek, természetismereti programokon vehettek részt vagy épp mesét hallgathattak. A felnőttek az egészségmegőrzés irányába tehettek lépéseket, ugyanis az Egészségforgatag sátrainál több szakorvos is rendelkezésükre állt, a dietetikus tanácsokat adott, a szemész a látást vizsgálta, de anyajegyeink, tüdőnk, gerincünk állapotát is felmérték az orvosok – a vásárhelyiek pedig évről évre ki is használják ezt a lehetőséget.

Egy jó fesztiválnak elmaradhatatlan kelléke az étel és ital is, a gasztronómia leglátványosabb része minden évben vasárnap zajlik, amikor a Bűvös bogrács versenyen csapatok mérik össze főzni tudásukat, de közben az is kiderül, hogy ki tudja a legtöbb virslit megenni a legrövidebb idő alatt. A pálinkák is hagyományosan versenybe szállnak, de idén még a sajtmustrán az is kiderült, hogy a székelykáli fűszeres a legfinomabb sajt – legalábbis a Forgatag közönsége szerint.

A Forradalom utcai Borudvar szervezői sem panaszkodhattak a látogatókra, esténként nagyon sokan kihasználták a Borudvar barátias hangulatát és a sok finom nedűt. Esténként helyi együttesek koncertjei vagy népzene biztosította a bor mellé a hangulatot.

Új helyszínen működött a Szféra •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Új helyszínen működött a Szféra

Fotó: Haáz Vince

A Szféra idén új helyszínre költözött, de ott is sikerült kialakítani egy laza, kreatív hangulatú kortárs művészetek terét, ahol a bútorfestő műhelytől, a grafitiig és a filmkészítésig sok mindenbe bele lehetett kóstolni. Ez a tér a fiatalok és művészek helye igazán, minden évben a Vásárhelyi Forgatag különleges színfoltja.

A másodjára megszervezett Bolyai Olimpia is újdonságokat hozott, amellett, hogy a sportról és a családokról szólt a nap,

felavatták a sportpályán a sztárok ösvényét is, amelyen marosvásárhelyi legendás sportolók, olimpikonok kaptak egy-egy „hollywoodi” csillagot,

de a szombati nap különlegessége volt az is, hogy felkapcsolták a pálya világítását, amelyre egész évben gyűjtött a Bolyai Collegium Alapítvány.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A legnagyobb tömeg nyilván esténként volt a Ligetben, amikor népszerű énekesek, együttesek léptek színpadra. Rúzsa Magdi péntek esti koncertjén mondhatni egy tűt sem lehetett leejteni. Annyian voltak a Sportcsarnok előtti téren felállított színpadnál, hogy elhangzott az is, kinőtte a rendezvény a Ligetet. Megénekeltette a közönséget szombat este a Kiss Tibivel kiegészült Csík Zenekar is, Kiss Tibi még a közönség soraiba is bement énekelni és énekeltetni, de a vasárnap esti Quimby koncertjét és azzal járó show-t is sokáig fogják emlegetni még Marosvásárhelyen.

Van igény a minőségi magyar rendezvényekre, akár egy évben kétszer is megszervezhetnék a Vásárhelyi Forgatagot

– ezt egyik este hazafelé tartva egyik taxis fogalmazta meg, aki minden este fuvarozta haza a forgatagozókat, s sokszor hallgatta az elhangzó véleményeket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 17., hétfő

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.

A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az összeférhetetlenség miatt elmarasztalt köztisztségviselőket
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák

Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.

Öt liter tej árából vásárolhatnak egy liter üzemanyagot – tiltakozni készülnek a gazdák
2026. augusztus 17., hétfő

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket

Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.

Nem lehet vagyonnyilatkozatok benyújtására kötelezni a köztisztségviselőkkel nem hivatalos párkapcsolatban élőket
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról
2026. augusztus 17., hétfő

Dokumentumfilm készül Orbán Viktorról

Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása

Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.

Magyar Péter: alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása
2026. augusztus 17., hétfő

Még mindig kevesen vannak a medvék elleni védelmet kérő petíció támogatói

Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.

Még mindig kevesen vannak a medvék elleni védelmet kérő petíció támogatói
2026. augusztus 17., hétfő

Már 100 ezer kérelmet bíráltak el az újraindult e-Terra alkalmazásban

Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.

Már 100 ezer kérelmet bíráltak el az újraindult e-Terra alkalmazásban
Hirdetés
2026. augusztus 17., hétfő

122-en maradhatnak mandátum nélkül összeférhetetlenség miatt

Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.

122-en maradhatnak mandátum nélkül összeférhetetlenség miatt
2026. augusztus 17., hétfő

A jövedéki adó csökkentése ellenére tíz lej fölött maradt a gázolaj literenkénti ára

A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.

A jövedéki adó csökkentése ellenére tíz lej fölött maradt a gázolaj literenkénti ára
2026. augusztus 17., hétfő

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú

Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú
A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú
2026. augusztus 17., hétfő

A Szamosba fulladt egy 18 éves fiú

Hirdetés