Hirdetés
Hirdetés

Nagy értékű udvarhelyszéki pályázatok megvalósítását hagyta jóvá a fejlesztési tárca

Korondon 6,6 millió lejből újíthatják a középiskolát •  Fotó: Pál Árpád

Korondon 6,6 millió lejből újíthatják a középiskolát

Fotó: Pál Árpád

Az előző években leadott pályázatoknál többet fogadott el idén az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) a fejlesztési minisztérium. A Hargita megyei és az udvarhelyszéki önkormányzatok egyebek mellett a víz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, valamint az utak és több tanintézet modernizálására igényeltek finanszírozást.

Fülöp-Székely Botond

2017. július 20., 14:132017. július 20., 14:13

Összesen 507,9 millió lejt költhetnek el fejlesztésekre a Hargita megyei önkormányzatok, miután a kormány tegnap jóváhagyta az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) leadott pályázatoknak a jelentős részét.

Az udvarhelyszéki fejlesztési tervek megvalósítására mintegy 150 millió lej érkezik, a beruházásokat az elkövetkező három évben kell megvalósítani.

Hirdetés

Udvarhelyszéki beruházások

A nagyobb értékű udvarhelyszéki beruházási tervek közt nagyrészt út- és épületfelújítások, valamint csatornahálózatok kiépítése szerepel.

A fenyédi önkormányzat 3,8 millió lejes finanszírozást kap egy óvoda megépítésére, Kápolnáson 4,7 millióból rehabilitálhatják a 86-os községi utat, Korond községnek pedig 6,6 milliót ítéltek meg a helyi szaklíceum rendbetételére. Székelyderzsben 4,7 millió lejből korszerűsíthetik az utcákat, Szentegyházán erre 11,6, Máréfalván 5, Székelykeresztúron pedig több mint 6 millió lejt költhetnek. Oroszhegy község önkormányzata több, mint 7 millió lejből modernizálhatja a Szenttamás és Fancsal közti utat, míg Hargita Megye Tanácsa 9,6 millióból végezhet fejlesztéseket a Leányerdőn átvezető úton. Utak rendbe tételére még Lövéte (7,3 millió lej), Homoródalmás (1,17 millió lej), Székelyandrásfalva (12,5), Kányád (4 millió lej) és Siménfalva (3,7 millió lej) kap pénzt. Székelyvarságon 3,3 milliót költhetnek a vízhálózat kiépítésére, Farkaslakán 1,4, míg Parajd községben 7,8 milliót. Bögözben a legnagyobb összeget a szennyvízhálózati rendszer kiépítésére (7,2 millió lej) utalja ki a fejlesztési minisztérium. Zetelakán a szenny- és ivóvízhálózatot is bővítenék, erre 1,8 millió lejes finanszírozást kaptak. Nagygalambfalván a helyi középiskolát fogják tatarozni 2,2 millióból. Udvarhelyen a legjelentősebb PNDL-s beruházás az Orbán Balázs iskola sporttermének megépítése lesz, amelyre 5,5 milliós támogatást kapott a városvezetés.

Példátlan értékű támogatás

Bíró Barna Botond, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének ügyvezetője elmondta, a jóváhagyást megelőzően a szövetségiek

több egyeztetést tartottak a helyi települések vezetőivel, ezeken prioritási listákat állítottak össze a projektekről, valamint más kérdésekben is együttműködtek, ugyanakkor a helyi igényeket is közvetítették a fejlesztési tárcának.

Bíró pozitívan értékelte a kormány döntését, hiszen korábban nem hagytak jóvá ilyen nagy összeget a régióban történő beruházásokra. Bízik benne, hogy tovább nő majd a régió támogatása, főleg annak fényében, hogy ezúttal is Hargita és Kovászna megyébe érkezett a legkevesebb pénz.

Bíró Barna Botond megjegyezte, van néhány udvarhelyszéki önkormányzat, amely más tervek miatt idén nem adott le dokumentációt a PNDL-s programban, ezek jövőre próbálkozhatnak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 08., hétfő

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor

Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.

Szabadnapot kaphatnak a szülők tanévnyitókor
Hirdetés
2025. december 08., hétfő

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt

Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.

Botrány a román parlamentben, RMDSZ-es képviselő is felszólalt
2025. december 08., hétfő

Úton-útfélen ittas sofőröket szűrt ki a Hargita megyei rendőrség

Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.

Úton-útfélen ittas sofőröket szűrt ki a Hargita megyei rendőrség
2025. december 08., hétfő

Megtudakolta nekünk, hogy mennyibe fáj egy 201 km/órás gyorshajtás

Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.

Megtudakolta nekünk, hogy mennyibe fáj egy 201 km/órás gyorshajtás
Hirdetés
2025. december 08., hétfő

Ezt üzente Nicușor Dan az utódjául megválasztott bukaresti főpolgármesternek

Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.

Ezt üzente Nicușor Dan az utódjául megválasztott bukaresti főpolgármesternek
2025. december 08., hétfő

Már meghaladta a tavalyi összértéket az idei környezetvédelmi bírságok összege

Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.

Már meghaladta a tavalyi összértéket az idei környezetvédelmi bírságok összege
2025. december 08., hétfő

A tél még várat magára: a megszokottnál is enyhébb lesz a következő két hét

Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

A tél még várat magára: a megszokottnál is enyhébb lesz a következő két hét
Hirdetés
2025. december 08., hétfő

Gyanús árkülönbségek az elektromos iskolabuszoknál: vizsgálat indul európai alapok felhasználásáról

Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.

Gyanús árkülönbségek az elektromos iskolabuszoknál: vizsgálat indul európai alapok felhasználásáról
2025. december 08., hétfő

Megkapta Csíkszereda a 30 millió lejes kincstári hitelt

Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.

Megkapta Csíkszereda a 30 millió lejes kincstári hitelt
2025. december 08., hétfő

Lakossági fórumok Sepsiszentgyörgyön: egyszerre kellene sok parkoló, de az okoskukákkal is csak a baj van

Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.

Lakossági fórumok Sepsiszentgyörgyön: egyszerre kellene sok parkoló, de az okoskukákkal is csak a baj van
Hirdetés