Hirdetés
Hirdetés

Nagy a vízveszteség, áremelés jön Gyergyószentmiklóson

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

A jelenlegi, több mint 60 százalékos vízveszteséget kell lefaragnia jóval kisebbre a gyergyószentmiklósi közműszolgáltató HVCSK-nak, többek között ez szerepel a vállalat következő tízéves beruházási tervében. De még ebben az évben növelni kell az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás díjait.

Gergely Imre

2024. május 28., 17:572024. május 28., 17:57

Elkerülhetetlen a szolgáltatások árának emelése, mert jelenleg folyamatosan veszteségeket termel a Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közműnek az ivóvíz- és csatornaszolgáltatás alacsony ára.

Nincs elég bevétele a cégnek ahhoz, hogy a számláit határidőn belül fizesse

– mutatott rá Zólya László igazgató. Az ármódosítás előkészítésének lépéseit jelentette a vállalat vízmérlegének és beruházási tervének összeállítása, amelyet a múlt héten fogadott el a képviselő-testület.

Hirdetés

A 2023-as évre vonatkozó vízmérleg megmutatja, hogy milyen állapotban van jelenleg a gyergyószentmiklósi közműrendszer. Zólya László szavai szerint ez gyenge-közepesnek minősíthető,

60-62 százalékos a vízveszteség, ami a hálózaton keletkezik.

A HVCSK évente 2,5 millió köbméter nyers vizet vásárol a vízügytől, és ezzel szemben 900 ezer köbmétert számláz a fogyasztóinak, 1,6 millió köbméter tehát eltűnik. Szerencse hogy

Gyergyóban jó a víz, és nem drága folyamat itt a vízkezelés.

Ennek köszönhető, hogy eddig elbírta a cég a veszteséget. Fontos kihangsúlyozni – mutatott rá Zólya László – hogy

ez a céget terheli, és nem a lakosság kell megfizesse az eltűnő víz árát is.

Azonban emiatt nem jut pénz például komolyabb javításokra, vagy fejlesztésekre. A mostani 60 százalék fölötti veszteséget kellene 20 százalék alá csökkenteni, ahhoz, hogy ez a mostani európai gyakorlat szerint elfogadható legyen.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Az új rendszer csak később hoz érdemi javulást

A megújuló rendszer üzembe helyezése és a régi lezárása lényegesen javít majd a mostani állapotokon, de

jelenleg a két párhuzamos hálózat csak újabb veszteségeket generál.

Az elhúzódó átkötési periódussal nemhogy csökkenne, de nő a veszteség, Eddig az új hálózatra még a fogyasztók tíz százaléka sem csatlakozott rá. A lakókat arra kérik, hogy ahol ez lehetséges, minél hamarabb csatlakozzanak rá az új hálózatra, és ezt jelentsék be a szolgáltatónál. Azonban az a tapasztalat, hogy azokban az utcákban, ahol ez lehetséges volna, a lakók 80 százaléka elvégzi az átkötést de 20 százalékuk nem.

Az ilyen helyzeteket máshol úgy oldják meg, hogy a szolgáltató ad 1-2 hónapos határidőt, ami alatt a fogyasztó meg kell oldja az átcsatlakozást, és amint az letelik, érkeznek a szolgáltató szakemberei, elvégzik a maradék átkötéseket (és ennek költségeit felszámolja az illető fogyasztónak), majd lezárják a régi rendszert.

Gyergyószentmiklóson azonban ez nem lehetséges. A szolgáltatónak nincs pénze arra, hogy ezeknek az átkötéseknek a költségeit előfinanszírozza (amit utóbb a fogyasztótól visszakapna). Emiatt – noha idén várhatóan elkészül a folyamatban levő hálózatfelújítás – ez nem jelenti azt, hogy a régi rendszert le lehetne zárni, hanem

a két rendszert párhuzamosan kell működtetni.

Fejleszteni kell, hogy az uniós elvárásoknak megfeleljen a rendszer

A HVCSK egy új beruházási tervet kellett most készítsen, amely a vízmérleg által kimutatott problémák megoldását és egyéb korszerűsítéseket is tartalmaz. A cél az, hogy

az uniós elvárásoknak megfeleljen a gyergyószentmiklósi szolgáltatás.

Az ivóvizet illetően a jelenleg folyamatban levő hálózatbővítés, Gyilkostón a vízellátás megoldása és a Békényen a vízbefogás kapacitásának bővítése, illetve

mélységi víz felhozatala, azaz kútfúrás jelenti a fő beruházásokat.

Ebből az első idén befejeződik, várhatóan Gyilkostón is elkezdik a munkát, már aláírták a finanszírozási szerződést. A vízbefogás növelésére pedig az Anghel Saligny programban ugyan van jóváhagyott támogatás, de még nincs aláírt szerződés.

A csatornahálózaton tervezett fejlesztésekhez tartozik az idén a városban lezáruló munkálat, valamint a derítőállomás bővítése.

A Gyilkostón elkezdett vízközművek befejezésére szintén van aláírt finanszírozási szerződés, az alfalvi derítőállomás bővítésére is szükség van.

Mindezek mellett a rendszerek digitalizációja és két napelemark létesítése is az elképzelések között szerepel. A napelemeket a Both váránál, illetve az alfalvi derítőállomásnál szerelnék fel.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Száz százalékos díjnövelés várható

A HVCSK a vízmérleg és beruházási terv elfogadása után újabb lépésként egy üzleti tervet kell készítsen, az előző két dokumentum adatai alapján. Az azonban már most tudható, hogy

a víz és csatornadíj összesen 10 és 11 lej között kell legyen köbméterenként, azaz a jelenleginek a kétszerese.

Ez az árszint jellemző most a romániai víz-közműszolgáltatásra – mutatott rá az igazgató

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 19., péntek

Meghozták az ítéletet a tanárát hátba szúró diáklány ellen

Hároméves javítóintézeti nevelést rendelt el pénteken a nagyváradi ítélőtábla a 16 éves diáklánnyal szemben, aki 2023 novemberében megkéselte a Traian Vuia Szakközépiskola bentlakásának egyik nevelőtanárát.

Meghozták az ítéletet a tanárát hátba szúró diáklány ellen
Hirdetés
2025. december 19., péntek

Este megszökött a börtönből, másnap hajnalban el is kapták

Péntek hajnalban Murfatlarban elfogták a hatóságok a Poarta Albă börtönből csütörtökön megszökött elítéltet.

Este megszökött a börtönből, másnap hajnalban el is kapták
2025. december 19., péntek

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet

A segítség mindig jól jön, karácsony közeledtével pedig különösen nagy ereje van az apró, emberi gesztusoknak. Egy kézdivásárhelyi pékség minden reggel szeretetkosarat helyez ki üzlete bejáratához, amiből nemcsak kivenni lehet, hanem beletenni is.

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet
Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet
2025. december 19., péntek

Szeretetkosár, amiből nemcsak kivenni lehet

Hirdetés
2025. december 18., csütörtök

Autópályán csatangolt egy disznó

Egy disznó csatangolt csütörtök este a Marosvásárhely-Radnót közötti autópályán.

Autópályán csatangolt egy disznó
Autópályán csatangolt egy disznó
2025. december 18., csütörtök

Autópályán csatangolt egy disznó

2025. december 18., csütörtök

Korlátoznák a nyugdíjasok ingyenes utazási kedvezményét Marosvásárhelyen

A városi autóbuszokon tapasztalt reggeli zsúfoltság elkerülése érdekében hétköznapokon 6.30 és 8.30 között ne lehessen használni az ingyenes nyugdíjas bérleteket – áll abban a határozat-tervezetben, amit a marosvásárhelyi tanácsosoknak kell megszavazniuk.

Korlátoznák a nyugdíjasok ingyenes utazási kedvezményét Marosvásárhelyen
2025. december 18., csütörtök

Új székhelyre költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség

A sepsiszentgyörgyi mozi közelébe költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség, az új székházban fogadják a lakosságot is.

Új székhelyre költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség
Hirdetés
2025. december 18., csütörtök

Baleset miatt megrokkant fiatal édesapának gyűjtenek

Adománygyűjtést szerveznek vasárnap a gyergyóalfalui Baricz Alfonz részére, aki munkavégzés közben szenvedett balesetet.

Baleset miatt megrokkant fiatal édesapának gyűjtenek
2025. december 18., csütörtök

Vonat gázolt halálra egy nőt Szászrégenben

Vonatbaleset történt csütörtökön délután Szászrégenben, amelyben egy 43 éves nő életét vesztette.

Vonat gázolt halálra egy nőt Szászrégenben
Vonat gázolt halálra egy nőt Szászrégenben
2025. december 18., csütörtök

Vonat gázolt halálra egy nőt Szászrégenben

2025. december 18., csütörtök

Több módosítást is eszközöltek a gyergyószentmiklósi parkolási szabályzatban

Közbiztonsági fejlesztések indulnak Gyergyószentmiklóson, miközben a frissen bevezetett fizetéses parkolás első tapasztalatai alapján több szabályozást is módosított a képviselő-testület.

Több módosítást is eszközöltek a gyergyószentmiklósi parkolási szabályzatban
Hirdetés