
Juhokat pusztított el a hétfőn este kilőtt medve
Fotó: Székelyhon
Kifejlett medvét terítettek le hétfőn este Székelymuzsna belterületén a vadászok, miután a nagyvad betört egy esztenára, ahol több juhot is elpusztított. A szakemberek szerint egyre több hasonló probléma lesz, hiszen készülnek a télre a medvék: noha a makktermés megfelelő az erdőben, a gyümölcsök elfogytak.
2022. október 18., 11:082022. október 18., 11:08
2022. október 20., 09:122022. október 20., 09:12
Nagyjából kétszáz kilogrammos, azaz négyszáz pontos, közepes méretűnek számító hím medve tört be hétfőn este kilenc óra után egy belterületen lévő esztenára Székelymuzsnán – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetőjétől. Mint mondta, a jelenlévő gazda azonnal tárcsázta a 112-es segélyhívó számot, de közben a nagyvad több juhot pusztított el.
A vadászok helyszínre érkezésekor még lakmározott a medve, így az állatorvos, a csendőrség és egy mentőegység jelenlétében kilövést rendelt el a székelyderzsi alpolgármester, amit végre is hajtottak a vadászok.
Mărmureanu-Bíró Leonárd közölte, a tetemet át kellene adniuk az erdőőrség munkatársainak, ám szeretnének megegyezni velük, hogy helyben maradhasson a nagyvad.
A vadászegyesület igazgatója lapunknak kifejtette, egyre több olyan riasztást kapnak, amikor a gazdák jószágaira támadnak a nagyvadak. Ez nem is csoda, hiszen meglehetősen túlszaporodott az állomány, és bár a makktermés megfelelő az erdőben, ez mégsem elegendő számukra, ráadásul mostanra a gyümölcsök is kezdtek elfogyni a települések határában.
Kétszáz kilogrammos hím medvét lőttek le a vadászok
Fotó: Székelyhon
„A medvék készülnek a télre, így ebben az időszakban sok energiát kell felhalmozzanak. Sajnos emiatt egyre többször fognak behatolni a gazdák portáira” – fogalmazott a szakember.
Rámutatott, több hasonló riasztást kaptak még Homoródalmásról és Kisgalambfalváról is az elmúlt időszakban. Az általános tapasztalat azt mutatja, hogy
Hosszú időbe telik ugyanis, amíg az említett személyek a helyszínre érnek, sokszor a különböző területek megtalálása is gondot okoz – jegyezte meg Mărmureanu-Bíró. Hozzátette, veszélyes helyzetekben, főleg kilövési parancs esetén kulcsfontosságú, hogy mindenki gyorsan a helyszínre érjen, különben továbbállhat a medve, amelyet később lényegesen nehezebb megtalálni.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.
Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
szóljon hozzá!