
A Maros Megyei Múzeum munkatársai bejelentették, hogy idén végre megvalósulhat a kulturális dömping
Fotó: Haáz Vince
A Maros Megyei Múzeum számos partnerintézménnyel közösen június 12-én szervezi meg a Múzeumok Éjszakáját. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Ötvös Koppány múzeumigazgató, Angela Pop, Sárándi Tamás és Farkas Noémi, a múzeum munkatársai ismertették a programot, hívták fel a figyelmet az újdonságokra.
2021. május 27., 15:522021. május 27., 15:52
Idén 15. alkalommal szervezik meg a Múzeumok Éjszakáját, ami tavaly a világjárvány miatt elmaradt – mondta Ötvös Koppány, a Maros Megyei Múzeum igazgatója. Június 12-én, szombat délelőtt 10 és éjfél között a járványhelyzethez alkalmazkodva, számos partnerintézménnyel közösen szervezik meg az idei rendezvényt, a biztonsági szabályokat betartásával. Ennek érdekében lesznek olyan kiállítások, koncertek, amelyekre előzetesen be kell jelentkezni.
– hívta fel a figyelmet az újdonságra az igazgató, hozzátéve, hogy a digitális platform este 6-kor nyílik meg az intézmény hivatalos honlapján. Az állandó, ideiglenes és online kiállítások, valamint a bemutató műhelyek ingyen látogathatók a rendezvény alatt.
Az érdeklődők a Kultúrpalotát, a Toldalagi-palotát, a mikházi Time Box pavilonokat járhatják végig, ugyanakkor ellátogathatnak többek között a vármúzeumba, a Teleki-Bolyai Könyvtárba, az Aquaserv vízszolgáltató vállalat Víz Háza Múzeumába, a Petry Látványműhelybe és Múzeumba, a Képzőművészek Országos Szövetsége marosvásárhelyi fiókszervezetének kiállítására, a Bernády Házba, a marosvásárhelyi zsidó hitközség múzeumába. A Múzeumok Éjszakájához kapcsolódott a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Liviu Rebreanu és Tompa Miklós Társulata is, valamint az Állami Filharmónia, az állatkert, a Visit Maros Egyesület, a polgármesteri hivatal, a Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeum és további civil szervezetek.
A Múzeumok Éjszakájára nyílik meg a régóta tervezett, Maros mentiek a nagy háború lövészárkaiban című kiállítás, amelyről Sárándi Tamás elmondta,
A kiállítás, amellyel az első világháborúra emlékeznek, a néprajzi múzeumnak helyet adó Toldalagi-palotában lesz látogatható június 12-én délelőtt 10 és este 10 óra között.
A Múzeumok Éjszakája teljes programja június 7-től, a múzeum honlapján lesz elérhető. Farkas Noémi elmondta, egy teljesen megújult, felhasználóbarát, szellős, friss arculatú honlapot indítanak, amely a múzeumi helyszínek látogathatóságáról, a múzeumpedagógiai foglalkozásokról, az intézmény fontosabb eseményeiről tájékoztat. A menüsorban a Múzeumok Éjszakája fülre kattintva az esemény részletes programját, arculati összetevőit, a helyszíneket és a partnerek eseményeit is megtalálják az érdeklődők.
Több tíz kilométeren át 1800–2000 méteres magasságban kígyózik, sokan a romániai tereputak királyának tartják. Aki a Transalpinát már bejárta, lehet fogalma róla, de a belőle leágazó Strategica még azt is lepipálja.
A rendőrök őrizetbe vettek három, 18 és 24 év közötti fiatalembert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy TikTokon terjedő álhír miatt szombaton részt vettek egy bevetésre siető mentőautó megtámadásában a Kolozs megyei Récekeresztúron.
A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztályának (DSU) vezetője, Raed Arafat szerint a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársainak megtámadását az az álhír váltotta ki, amely szerint „egy fekete mentőautó gyerekeket rabol”.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
szóljon hozzá!