
A vármúzeum udvarán tartják a foglalkozásokat Marosvásárhelyen. Rossz idő esetén a múzeum épületében
Fotó: Haáz Vince
Várostörténettel, múzeumi raktárakkal, műemlékekkel, vulkánokkal, dinókkal, római kori civilizációval, a csillagokkal, a Marssal és sok más érdekességgel ismerkedhetnek azok a gyerekek, akik részt vesznek a nyári múzeumpedagógiai tevékenységeken. A koronavírus-járvány miatt viszont nem minden városban van lehetőség erre.
2020. július 07., 15:252020. július 07., 15:25
2020. július 07., 15:292020. július 07., 15:29
A marosvásárhelyi várban a Maros Megyei Múzeum szervezésében minden szerdán délelőtt 9 és 12 óra között múzeumpedagógiai foglalkozásokra várják a 6 és 12 év közötti gyerekeket, ahol a vulkán a fő téma és a különböző történelmi korok, illetve a csillagászat, amely szintén kapcsolódik a vulkánok működéséhez.
Amint Angela Săplăcan múzeumpedagógus érdeklődésünkre elmondta, egy Pompeji-kiállítást terveznek Marosvásárhelyre hozni, ezért az idei nyári gyerektevékenységek is ehhez kapcsolódnak. A múzeum munkatársa a Székelyhonnak ismertetve a programot elmondta, július 8-án a vulkánokkal ismerkednek, kézműves tevékenység során aktív vulkánt is építenek a gyerekek. Az ezt követő szerdán szintén a vulkánok élete, illetve azok érdekességei a téma, és üvegedényben fognak vulkánt készíteni a kicsik.
A további tervek szerint a dinoszauruszok és vulkánok kapcsolata következik, majd Pompeji és a római kori mozaikok és freskók. Mint ismert, a Római Birodalom egyik leggazdagabb városát, Pompeit kr. u. 79-ben a Vezúv kitöréséből származó vulkáni hamu és lapilli teljesen betemette és a környéket lakhatatlanná tette az elkövetkező évszázadokra.
Augusztusban a csillagokkal, az űrrel, a Marssal ismerkednek a résztvevők, akik rakétát építenek, majd ehető csillagképeket készítenek, egy űrlabort is berendeznek, hogy aztán a hónap legvégén egy földönkívüli karnevállal zárják a sorozatot.
– magyarázta a múzeumpedagógus, hangsúlyozva, hogy a tevékenységek kétnyelvűek, magyar és román nyelven foglalkoznak a gyerekekkel. Egy foglalkozás ára gyerekenként 20 lejbe kerül, ami tartalmazza a kézműves tevékenységeknél használt anyagok árát is. Amennyiben nem kedvez az időjárás a szabadtéri foglalkozásoknak, a múzeum épületében erre a célra berendezett teremben fogadják a gyerekeket a szervezők.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum két tábort szervez a nyáron – tudtuk meg Bartha Zonga múzeumpedagógustól, aki arról beszélt lapunknak, hogy a múzeum költözése miatt városnéző, kirándulós tábor lesz mindkettő, amikor a gyerekkel megtekintik a múzeumi raktárakat, és közben a várost is megismertetik.
Például lesz Kós Károly-nap, amikor a neves építész által tervezett épületeket nézik meg, azok sajátosságait, érdekességeit, vagy lesz 1848-as nap, amikor a magyar forradalom és szabadságharchoz kötődő helyszíneket, műemlékeket látogatják végig. Lesz textiles nap és kortárs művészetek napja is – sorolta a múzeum munkatársa.
A résztvevők korabeli képeslapok segítségével elevenítik fel a város egykori arculatát, hasonlítják össze a múltat a napjainkkal. Az egyhetes tábor ára fejenként száz lej, ami napi egy-egy ebédet is tartalmaz. A tervek között szerepel a nyár végén még egy múzeumpedagógiai tevékenység, amely a Lábas-házban nyíló, költözés tematikáját bemutató kiállításhoz kapcsolódik majd, és azt ismerteti meg a résztvevőivel, hogy mi mindennel jár egy költözés, mit jelent a múzeum számára.
A koronavírus-világjárvány a múzeumok nyári tevékenységeire is rányomta bélyegét, például Székelyudvarhelyen a Haáz Rezső Múzeum munkatársainak le kellett mondaniuk a sokak által oly kedvelt nyári tevékenységekről – tájékoztatott Mikós Zoltán, aki sajnálatát fejezte ki, hogy amit nyolc éven át oly nagy érdeklődés kísért, most nem tudják megszervezni.
A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum felújítási munkálatok miatt zárva tart, a Csíki Székely Múzeumban is elmaradnak a múzeumpedagógiai tevékenységek a nyáron.
Az idei év első három hónapjában 33 996 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat, ebből 17 113 városon, 16 883 vidéken történt – számolt be szombaton az Országos Rendőr-főkapitányság.
Reneszánszát éli a gyógynövények használata, egyre többen szedik, sőt termesztik és nemcsak tea, hanem tinktúra is készül belőlük – jelentette ki Pokornyi László, aki a Marosvásárhelyen és környékén megtermő gyógynövényekről írt könyvet.
Nagy mennyiségű kábítószert foglaltak le a hatóságok az elmúlt két hétben végrehajtott akcióik során.
Megkéselt egy fiatal férfi egy másikat Csíkkozmáson a napokban. Feltehetően italozás torkollott agresszióba a két fél között. Az áldozatot kórházban ápolják.
Négy ügynökségének átszervezésére készül a munkaügyi minisztérium. Florin Manole tárcavezető szerint a négy intézményből kettő lesz: az egyik az ellenőrzésekkel, a másik a kifizetések kezelésével foglalkozik majd.
Hónapokkal ezelőtt még szürreálisnak tűnt, hogy a 8 lej körüli benzinár fog „olcsónak” számítani, most mégis ez történik. A világpiaci helyzet és a kormányintézkedések következtében a tíz lejt alulról súroló benzinár visszajött a nyolc lejes tartományba.
Az 112-es hívószámra medvecsapdába rekedt bocsról érkezett bejelentés Nyárádkarácson községből. A rendőrség bűnügyi eljárást indított, orrvadászat gyanújával. A község polgármestere, Bodó Károly Gyula szerint az ügy árnyaltabb, mint elsőre látszik.
Az átlagosnál csapadékosabb időszakot jeleznek előre a meteorológusok jövő hétre az ország minden régiójában, míg a május 1-jei minivakációt magában foglaló hétre az ilyenkor megszokottnál magasabb hőmérsékleteket valószínűsítenek.
Bíróság elé állítanak a bukaresti ügyészek egy 20 éves fiatalembert és 14 éves barátnőjét, akiket azzal vádolnak, hogy megölték a lány anyját, majd a holttestet elásták egy erdőben.
Különböző technikákkal füstölt szalonnákat kóstolhattak a csíkszeredaiak a második alkalommal megszervezett Füst és só – Székelyföldi Szalonnamustra elnevezésű rendezvény első napján, pénteken.
szóljon hozzá!