
Az 1822 óta álló egykori Székely Katonanevelde épületét teljesen felújítják
Fotó: Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala
A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum a 201 éves, jelenleg felújítás alatt álló egykori Székely Katonanevelde épületébe költözne át a korszerűsítési munkálatok befejezését követően. A tervekről Dimény Attila múzeumigazgatótól érdeklődtünk.
2023. március 31., 17:202023. március 31., 17:20
A múzeum munkatársai számára az idei év egyik fontos feladata a raktárban lévő tárgyak előkészítése a költöztetéshez, osztotta meg lapunkkal az intézményvezető. „Amint az időnk engedi, hozzálátunk a csomagoláshoz, hogy gördülékenyen haladjanak a dolgok, ha eljön a költözködés ideje” – jegyezte meg elöljáróban Dimény Attila.
„A jelenlegi 1500–1600 helyett 3000 négyzetméter felületen rendezkedhetünk be, ami értelemszerűen növeli a kiállítótereinket” – hangsúlyozta. Ez a tervek szerint a meglévő alapkiállítások bővítését is jelentené. „Emellett
– jegyezte meg.
Fotó: Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala
Épülettörténeti szempontból is berendeznének egy kiállítást, osztotta meg lapunkkal az igazgató. „Nemcsak az egykori rendeltetéséről, hanem magáról az épületről is szeretnénk információkat nyújtani látogatóinknak.” Emellett újdonságnak számítana a sajtótörténeti kiállítás is, amelyet terveik szerint ugyancsak a leendő székhelyen rendeznének be.
– sorolta.
A már meglévő alapkiállítások is bővülnének az új hely nyújtotta nagyobb térnek köszönhetően. „Mivel nagyobb térbe kerül át a babaméretű népviselet-gyűjtemény, azt is szeretnénk kiegészíteni úgy, hogy a viseletek mellett például az adott tájegységekről több információt nyújtsunk a látogatóknak” – fejtette ki Dimény Attila. A kiállítótérben időszakos kiállítások számára is lenne hely.
– vetítette előre a múzeumigazgató.
Fotó: Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala
Az intézményvezető azt is hangsúlyozta, hogy igyekeznek majd az épületet a leendő művelődési központ céljainak megfelelően működtetni. „A kiállítások csak egy részét képezik a múzeumnak, melyek kapcsán interaktív programokat lehet szervezni, mint például kézműves mesterségek bemutatóját.
Az intézmény a környékbeli látogatások megkerülhetetlen eleme, akár kiindulópontja legyen. Ezáltal a múzeum a megye és a régió kedvelt turisztikai célpontja kíván lenni, ahol élményszerű és interaktív kiállítások, színvonalas kulturális események teszik lehetővé, hogy a látogatók szívesen jöjjenek múzeumba és időt töltsenek ott” – sorolta.
Mindez egyelőre terv, hiszen, miután az egykori katonaiskola épületének felújítását befejezik, még sok munka vár rájuk.
Fotó: Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatala
„Ha majd befejezik a felújítást, kezdhetjük a múzeum átköltöztetését, a raktárak, illetve kiállítások kialakítását, ami hosszadalmas folyamat lesz. Azért látnánk hozzá mielőbb a raktárban lévő tárgyak csomagolásához, hogy amikor zöld utat kapunk a költözködéshez, ne kelljen azzal is időt vesztegetnünk. Ugyanígy a tervek, a működési koncepció kiötlése is a majdani tevékenység zökkenőmentes folytatásának célját szolgálja” – avatott be Dimény Attila.
A jelenlegi székhely jövőbeli rendeltetése kapcsán is vannak már tervek. „Szándékunk szerint a múzeum jelenlegi épülete képtárként üzemelne a költözködést követően. Ezt nem lenne gond berendezni, hiszen mintegy 560 saját műtárgyunk van, továbbá kézdivásárhelyi, illetve innen elszármazott művészektől is vannak felajánlásaink, amennyiben teret tudnánk biztosítani számukra. Emellett az időszakos kiállítótermet továbbra is jelenlegi rendeltetésének megfelelően működtetnénk” – mondta még el zárásként az Incze László Céhtörténeti Múzeum vezetője.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!