Hirdetés
Hirdetés

Kezdődik az elnökválasztási időszak, ezek lesznek a legfontosabb események

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

A kormány által jóváhagyott menetrendnek megfelelően ezen a héten elkezdődik az államelnök-választás időszaka – számol be róla az Agerpres hírügynökség.

Székelyhon

2025. február 17., 14:492025. február 17., 14:49

2025. február 17., 15:042025. február 17., 15:04

Az államelnök-választás első fordulóját május 4-én, a másodikat május 18-án tartják.

Az államelnök-választási időszak legfontosabb eseményei a Központi Választási Iroda megalakulása és az intézmény elnökének kinevezése, a jelöltek iktatása, a választási kampány megkezdése, illetve a két választási forduló lebonyolítása az országban és a külképviseleti szavazóhelyiségekben.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A választási időszak főbb eseményei:
  • február 20-án nyilvános sorsolással kiválasztják a legfelsőbb bíróságnak azokat a bíráit, akik a Központi Választási Iroda (BEC) tagjai lesznek;

  • a hivatalba lépésüket követő 24 órán belül a BEC tagjai titkos szavazással megválasztják az elnököt és helyettesét;

  • február 22-én a BEC kiegészül az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökével és alelnökeivel, valamint a parlamenti pártok egy-egy képviselőjével;

  • legkésőbb február 23-ig be kell nyújtani a BEC-hez a választási szövetségek létrehozásáról szóló megállapodásokat;

  • az államelnöki jelöléseket legkésőbb március 15-én éjfélig kell benyújtani;

  • a benyújtásuktól számított 48 órán belül - legkésőbb március 17-én - iktatják vagy elutasítják a jelöléseket;

  • a jelölések iktatását vagy elutasítását március 18-áig lehet megtámadni az alkotmánybíróságon, amely március 19-én elbírálja a beadványokat és közli a döntést a Központi Választási Irodával;

  • a jelöltek a jelölések véglegessé válása előtt - legkésőbb március 19-én - még visszaléphetnek a jelöléstől;

  • március 20-án véglegessé válnak a jelölések;

  • a jelölések véglegessé válását követő 48 órán belül megállapítják a jelöltek sorrendjét a szavazólapon;

  • március 23-án a BEC kiegészül azoknak a parlamenten kívüli pártoknak a képviselőivel, akik indítanak jelöltet a választáson;

  • április 4-én elkezdődik a választási kampány, amely május 3-án 7 óráig tart;

  • május 2-án helyi idő szerint 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás első napja;

  • május 3-án helyi idő szerint 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás második napja;

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mindkét napra érvényes, hogy azok a választópolgárok, akik helyi idő szerint 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, vagy előtte sorban állnak, 23 óra 59 percig még leadhatják voksukat.

  • május 8-án a BEC továbbítja az alkotmánybíróságnak a választás eredményeit rögzítő jegyzőkönyveket; ezek átvétele és a választás érvénytelenítésére vonatkozó igénylések elbírálása után az alkotmánybíróság érvényesíti a választásokat, és az eredményt közzéteszik a Hivatalos Közlönyben;

  • a pártok, a politikai és választási szövetségek, a nemzeti kisebbségi szervezetek, valamint az elnökjelöltek a szavazás lezárultát követő három napon belül - legkésőbb május 6-án éjfélig - kérhetik a választások érvénytelenítését választási csalás miatt; alaposan megindokolt igénylésüket és a bizonyítékaikat az alkotmánybírósághoz kell benyújtaniuk;

  • május 4-én 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a szavazás a romániai szavazóhelyiségekben; akik 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, vagy előtte sorban állnak, 23 óra 59 percig még leadhatják voksukat.

  • május 4-e a külföldi szavazás harmadik napja; ezen a napon a szavazóhelyiségek helyi idő szerint reggel 7 órakor nyitnak és romániai idő szerint 21 órakor zárnak;

Ha szükség lesz második fordulóra, annak a választási kampánya május 9-én kezdődik és május 17-én 7 órakor ér véget.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A romániai szavazóhelyiségek május 18-án 7 és 21 óra között tartanak nyitva.

Külföldön három napon át lehet szavazni:

  • május 16-án, pénteken helyi idő szerint 7 és 21 óra között

  • május 17-én, szombaton helyi idő szerint 7 és 21 óra között

  • május 18-án, vasárnap helyi idő szerint 7 és romániai idő szerint 21 óra között.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A pártok és az elnökjelöltek a szavazás lezárultát követő három napon belül – legkésőbb május 20-án éjfélig – kérhetik a választások érvénytelenítését választási csalás miatt; alaposan megindokolt igénylésüket és a bizonyítékaikat az alkotmánybírósághoz kell benyújtaniuk.

Május 22-én a BEC továbbítja az alkotmánybíróságnak a választás eredményeit rögzítő jegyzőkönyveket; ezek átvétele és a választás érvénytelenítésére vonatkozó igénylések elbírálása után az alkotmánybíróság érvényesíti a választásokat, és az eredményt közzéteszik a Hivatalos Közlönyben.

Hirdetés

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 27., péntek

Másfél nap alatt négyszer kaptak Ro-Alertet orosz drónok miatt Tulcea megyében

Péntek reggel 7 óra 15 perc körül újabb Ro-Alert üzenetet kaptak Tulcea megye Ukrajnával határos térségének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Ez volt a negyedik ilyen riasztás szerda este óta.

Másfél nap alatt négyszer kaptak Ro-Alertet orosz drónok miatt Tulcea megyében
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Vadkárok: hamarosan megkapják pénzüket a múlt évi károsultak

A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.

Vadkárok: hamarosan megkapják pénzüket a múlt évi károsultak
2026. február 26., csütörtök

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása

Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása
2026. február 26., csütörtök

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este

A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét

Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét
2026. február 26., csütörtök

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében

Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében
2026. február 26., csütörtök

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról

Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek

Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek
2026. február 26., csütörtök

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését

A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését
2026. február 26., csütörtök

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen

Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen
Hirdetés