
Nehéz helyzetbe kerülhetnek a mikrovállalkozások a megemelt adóterhek miatt. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Főként a kisvállalkozásokat sújtja a meglehetősen sebtiben elfogadott adótörvénykönyv-módosítás. A Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fórumának (SZVSZF) tagszervezetei sajtótájékoztatón ismertették Csíkszeredában is az adóügyi változtatásoknak várható negatív hatásait a gazdasági szereplőkre. Szerintük munkahelyek, vállalkozások szűnhetnek meg a kirótt pluszterhek miatt.
2022. július 18., 13:592022. július 18., 13:59
2022. július 18., 14:202022. július 18., 14:20
„Nagyon rövid idő alatt fogadta el a kormány az adótörvénykönyv módosítását, kevés időt biztosítottak a közvitára, így már csak utólag tudunk reagálni a változtatások bevezetésére” – mondta Márk-Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének elnöke, aki egyúttal a Székelyföldi Vállalkozói Szervezetek Fóruma (SZVSZF) képviseletében is beszélt a fiskális változtatások várható negatív következményeiről.

Tiltakoznak a székelyföldi vállalkozók az adótörvénykönyv módosításai ellen. A gyergyói Arbor Vállalkozók Szövetsége úgy véli, hogy a legnehezebb helyzetben lévő kisvállalkozókat érintik leginkább a rendelkezések, amelyek plusz terheket rónak ki rájuk.
– nehezményezte az egyesület elnöke. Szerinte ezek a tűzoltás-szerű, hirtelen hozott intézkedések nem fogják megoldani a következő egy év gazdasági problémáit. Hozzátette:
„Megértjük, hogy többletjövedelemre van szüksége a kormánynak, megértjük, hogy rossz idők jönnek, de fájlaljuk azt, hogy a vállalkozói szervezetekkel nem konzultáltak kellőképpen.
– sorolta Nagy István, a CSVE alelnöke, hozzátéve, hogy ezzel az intézkedéssel a vállalkozói szférát, azon belül is leginkább
Példaként említette, hogy egy tanácsadó cég, amely biztosítási szerződéseket köt, és van egy 40-50 ezer eurós forgalma évente, eddig 400 eurót adót fizetett egy évre,
Egy másik példa, hogy egy mikrovállalkozás kivett eddig 100 ezer lej osztalékot, amely után fizetett 5000 lej osztalékadót, ezután 8000 lejt kell törlesztenie az államnak. Ugyancsak megterhelő a vállalkozásoknak, hogy a részmunkaidős alkalmazottak után is a minimálbér szerinti társadalmi hozzájárulást kell kifizetniük, míg korábban a munkaidővel arányosan kellett biztosítást fizetniük.
Mint korábban beszámoltunk róla a kormány július 15-i ülésén fogadta el az adótörvénykönyvet módosító sürgősségi rendeletet. Ennek értelmében többek között
Az édesített italok eddig kedvezményes, 9 százalékos áfája helyett az általános, 19 százalékos áfát alkalmazzák. Az osztalékadó a jelenlegi 5-ről 8 százalékra emelkedik.
Az érintett kis cégeknek bevételük 1 százaléka helyett a nyereségük 16 százalékát kell kifizetniük. Továbbá a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökkentik azt a havi bruttó bevételküszöböt, amely alatt adókedvezményekben részesülnek az építőipari, élelmiszeripari és mezőgazdasági dolgozók.
Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.
Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.
A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.
A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.
Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.
Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.
A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.
Nem lehet és nem is szabad megszavazni egy olyan bértörvényt, amellyel elégedetlenek a közalkalmazottak – jelentette ki kedden Florin Manole.
Megválasztotta Baka Andrást köztársasági elnöknek az Országgyűlés kedden.
szóljon hozzá!